21.11.2017,17:09
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Evrensel ahlâk yasaları ile ortak olmak zamanı
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
Fransa, Paris, Charlie Hebdo ve öldürülen 12 kişi...

Tek bir cümle bile değil özet, kelimeler kifayetsizken insan düşünüyor.  Bana göre bu bir olaydan çok sembol.

 

Türkü, Fransızı, Amerikalısı, Rusu ve diğer halkların halk olmadan önce birleştikleri nokta insan olmak değil mi? Anlaşılabilecek tek nokta kimi zaman algıların yarattığı çatışmaların mazur görülmeyecek şekilde insanoğlunu canavara dönüştürmesi gerçeği.

 

Neyi kaçırıyoruz? Yeterince düşünmüyoruz; başkaları düşünüyor yerimize. Yeterince okumuyoruz; okuyanlar anlatıyorlar öğrendiklerini niyetlerince devşirerek bize. Yeterince dik duramıyoruz; sopalarıyla tepemizdeki tiranlarla. Oysa dik durmak istersek insanlığımızla, düşünmek anlamak ardından eyleme geçmek istersek gerçekten öyle anahtar değerler var ki ellerimiz altında.

 

Aksaray dolmuşları, tokalaşma ritüelleri, zirvedekilerin zırvalarına tıkayalım kulaklarımızı yarınımız için. Geçmişimize bir uzanalım; insanlık geçmişine...

 

Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar dünyada devletler, milletler, halklar, dinler ve hatta diller yokmuş. İnsan varmış. İnsan tek başına çok çaresizmiş. Temel olan yaşamakmış. Yaşamak için diğerleriyle türlü iletişim biçimleri oluşturarak güç kazanmış. Önce küçücük gruplar kurmuş sonra çoğalarak ortaklıklar.

 

Ortaklıklar onu hem güçlendirmiş hem de yeri gelince kısıtlamış. Hakkını ve haddini düşünmeye ve ardından da biçimlendirmeye başlamış. Artık daha kolaymış yaşamak; varolmaya devam etmenin yanında başarısından haz duymaya başlamış. Bu haz, bu mutluluk bilinçaltına işlemiş. Daha da fazla mutluluk peşinde koşmaya, bunu hedef edinmeye başlamış, güvenlikle beraber mutluluk ve tatmin kavramları oturmuş varoluş benliğine.

 

Önce hukuk anlayışı sonra devlet girmiş dünyasına. Hukukmuş başta temel olan devlet sisteminden önce. Ve o noktada felsefesi bir kavram olarak yüzlerce yıl süren evrensel bir ahlak yasasının etiğinin olup olmadığını düşünüp sorgular olmuş. Hikaye bitmemiş. Günümüzde aynı herşey.

 

Elbette hala bencil insan, hala mutluluk peşinde, hala kimi zaman kural tanımaz ve faydasına olan her işte pek bir iştahlı. Ancak güvenlik ve haz peşinde koşan iptidai yapıda devam eden insanlar düşünmeden yol alırken, cılız bir ses hakkımızı da haddimizi de bilelim; insanlık dışı yapılan herşeyi evrensel ahlak anlayışı ile yaşamlarımızda reddedelim diye sesleniyor. Eylemlerimizin ahlaki olabilmesi için o eylemin gerisinde yatan ilke de evrensel olmalı diyor.

 

Hiç kimsenin isteyerek ve bilerek kötülük yapmayacağına inanmak istiyor insan, ancak görüyoruz ve duyuyoruz ki durum böyle değil.

 

Bilginin toplumları ilerlettiğini, insanı daha çok insan olmaya ittiğini, suçtan uzak tuttuğunu ve eğitime çok büyük bir görev düştüğünü bilenler, işte yine bu bilgiyi alarak bilginin gücü ile keseri kendilerine yontmaya devam ediyorlar.  Farkındalarki ahlaki davranışlar, erdemler, değerler insanlara öğretilebilir. Şayet erdemler öğretilebilirse, ahlaklı insan sayısı çoğalır ki bu da insana inanılmaz bir haz ve mutluluk yolu açarken evrensel ahlak yasaları yani etik tüm halkları daha mutlu bir geleceğe erdemle taşır. O zamanda yol almayı bırakın adım dahi atamaz olurlar iptidai olan canavarlar.

 

Kötülük kötülüktür. Vicdan ve ahlak temeli olmadımı üzerine ne kurarsan kur, yıkılır. Ancak yıkılırken bile çevresine zarar verir.

 

Temellenmeden kötü niyeti algıladığımızda bilgi ile, eğitim ile, cesaret ile, evrensel ahlak yasalarına, etik kurallara bağlı gitmek lazım yanlışların, suçların üzerine. Ortak olmak lazım erdemlilikte ve birlikte omuz omuza yürümek lazım, yürümeye devam etmek lazım kanasak da elele. Bireysel olarak başaramazsak bunları, şirketlerde ya da kurumlarda bunu arayanın vay haline..

CRATonE Danışmanlık

sezerkoyun@cratone.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 4 | Onay Bekleyen Yorum 0

gul dek

Canim yeni sirketiniz hayirli olsun.cok guzel yazilarin temennim guclu bol kazancli basarilar diliyorum
15.1.2015 23:29:15


Mehmet Uçar

Eşimin yeğeni yaklaşık 20 yıldır İngiltere' de yaşıyor.Tüm dünya 2007 krizini yaşarken İngiliz arkadaşları soruyorlar; siz bu krizle nasıl baş ediyorsunuz diye.Bizim yeğen de gayet doğal bir şekilde; babam yardım ediyor, kardeşlerimle yardımlaşıyoruz,arkadaşımızdan borç alıyoruz dediğim de hayretle bakıyorlar hiç başka borç verirmi diyorlar.Bence eğitim, evrense ahlak vb.biz şu günlerde yitirmeye başladığımız dünyanın hiç bir yerinde olmayan bu manevi değerlerimizi kaybetmeyelim yeter.Bence inanın çok daha yükseklerde oluruz.Teşekkür ederim.Başarılar diliyorum.
16.1.2015 14:20:15


Gizem Taştemel

Bir varmış, bir yokmuş.. İnsanlığın var olduğu zamanlarda vicdan ve ahlak şimdiki gibi tanımlanmazmış. Şimdilerde dediğiniz gibi vicdan ve ahlak temeli olmamı üzerine ne kurarsan kur, yıkılır. Çok doğru.. Ama bu yıkıntının altında kalan onca şey tarih olur. Fransa, Paris, Charlie Hebdo ve öldürülen 12 kişinin yazıda defalarca tekrarlanmadan ama tekrarlamaktan öte daha etkileyici başka bir dünyadan açıklamak isteyen herkes böyle yazabilse keşke, bizleri böyle düşündürebilse.. Ellerinize sağlık.
16.1.2015 14:43:57


Sezer Kart

Bilimin dogasinda dogruluk olmasina karsin teknoloji ve siyaset, insanligi paylasmaktan alikoyarak insanin nefsini ve bencilligini tahrik ediyor. Bu ayrimci ve tahrik ve tesvik edici Kisir dongunun ancak Iki sekilde sona ermesi mumkun diye dusunuyorum. Ilki uzun vadede Insani disavurumlarla ve sosyal patlamalarla mumkun olabilir.. Ikincisi sorunun tamda kaynaginda Egemen yonetimlerde Halk ile beraber hareket Ederek ve vicdanlari kasiyarak, iceriden kirilmalar yaratarak Akabinde halkinda destegini talep ederek kisa Surede sonuc alinabilir. Bize biz eden deger once Insan olmamiz, sevgiyi, saygiyi ve paylasmayi Unutmamamiz. Yonetimler, dini degerler, sosyal Her turde olusum bu insani degerlere katki Saglamiyorsa gozden gecirilmeli ve yeniden degerlendirilmelidir. Son olarak sayin Livanelinin asla Utopik bulmadigim sozu ile bitireyim. "Dunyayi guzellik kurtaracak, bir insani sevmekle baslayacak hersey" Insanlik tarihinin baslar ona donerek icimize tuttugun ayna Ve hatirlattigin degerlerimiz icin cok Tesekkurler Sezer'cigim
25.1.2015 17:22:20YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay