24.11.2017,21:53
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Işığın izi
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
“Işığın izinde, hayatın ışığıyız” diyor Bedaş

Son teknoloji iletişim kanalları ile müşteri memnuniyeti odaklı tasarımlarımız; müşterilerden gelen her türlü talebi, sürekli iyileşme fırsatı veren en değerli kaynak olarak benimsemiş olmamızın bilinci; müşteri ve çalışanların içinde olduğu bütünsel yaklaşım ile İstanbul’a değer katmaya devam etme azmindeyiz diye de ekliyor.

 

Kendisini önemli ve de güvenli hissediyor insan, olsa da gelen faturaları görünce hissettiği derin sancı, son on bir ayda 41.332,5 saatlik kesinti ile boşa düşen sayacı...

 

Koskoca şirketin koskoca genel müdürü, haftada bir gün müşterileri ile genel müdürlükte bir araya gelmek istediğini, bunun hem çalışanlara hem de kurum kültürüne katkı sağlayacağını da söylüyor.

 

Ne güzel inanıyor insan hümanizmlerine, kapıda mağduriyetleri için bekleşen yığınla insana “ yetkililer sizinle görüşemez” dese bile kurum çalışanları…

 

Ne kalbimizi bozarız, gelse de olmayan yirmi yıllık borcun icrası; ne beklemekten tükeniriz, ileri teknolojiden olsa gerek, on dakikadan önce düşmese de çağrısı. Deriz, “insanlık hali, vardır onların da bir ağrısı sızısı”…

 

İstanbul Avrupa yakasında yaklaşık dört buçuk milyon aboneye elektrik üreten Bedaş,Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin İnşaat ortaklığında (CLK), Türkiye’deki yirmi bir elektrik dağıtım firmasından biri. Bu üçlü ortaklık, Akdeniz, Çamlıbel, Uludağ elektrik dağıtım şirketlerinin de sahipleri. Toplam yaklaşık 10 milyona yakın abonelikle Türkiye’de en geniş bölgenin üreticileri. Ama konuşmayız biz bunları, biliriz zenginin malını konuşmak çokça yorar züğürtleri.

 

Hem, ticari işletmeler olmaları tabiatıyla kar amaçlılıklarını garipsemeyeceğimize mutabık kalmıştık. Sosyal devlet ilkesini günbegün terk eden yönetimplanlayıcılarının özelleştirmelerle, kaliteli, ucuz ve sürekliliği tartışılmaz elektrik hizmetleriyle nirvanaya ulaşacağımız vaatlerine inanmış, çılgınlar gibi de alkışlamıştık. Elektrik hizmeti en sıradan unsurlardan en hayati unsurlara kadar bağımlı olduğumuz insani haklarımızdan birisiydi ve bizler ne de olsa insani haklarımız söz konusu olduğunda, salt ticari menfaat temelinde suiistimal edilmeye hiç alışmamıştık.

 

Keza, toplumun aşına da, işine de, eşine de referans olan o canım duble yolları yapmaktan bitap düşmüş, vefakâr, bir o kadar da cefakarhükümetimizin üzerindeki yüklerin azalması, bu toplum dostu iş adamlarının bırakın ellerini, gövdelerini taşın altına koyması takdire şayandı. Kandırılacağımız mı? Haşa… O ancak gomonist anarşiklerin aklındaydı.

 

“Kitleler asla gerçeğin peşinde koşmamıştır. Yanılsamalar isterler ve yanılsamasız yapamazlar” diyen Freud yattığı yerden halt yiyedursun, bizson derece bilinçli bir toplum olarak, gerçeği yanılsamadan ayırmayı, kandırılmamayı ondan öğrenecek değiliz elbette.

 

Velev ki kandırıldık, kim kandırılmışlığından mesul tutulmuş ki canım ülkemde. “O kandıranlar var ya o kandıranlar, evlerine ateşler salınsın inşaallah” der geçeriz son tahlilde.

Bedaş, ışığın izinde, hayatın ışığı olur mu bilemem ama mademki perşembenin gelişi çarşambadan bellidir, olsa bile bizler tünelin ucundaki ışığı görmeden olur diyemem.

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay