19.02.2018,06:29
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Işığın izi
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
“Işığın izinde, hayatın ışığıyız” diyor Bedaş

Son teknoloji iletişim kanalları ile müşteri memnuniyeti odaklı tasarımlarımız; müşterilerden gelen her türlü talebi, sürekli iyileşme fırsatı veren en değerli kaynak olarak benimsemiş olmamızın bilinci; müşteri ve çalışanların içinde olduğu bütünsel yaklaşım ile İstanbul’a değer katmaya devam etme azmindeyiz diye de ekliyor.

 

Kendisini önemli ve de güvenli hissediyor insan, olsa da gelen faturaları görünce hissettiği derin sancı, son on bir ayda 41.332,5 saatlik kesinti ile boşa düşen sayacı...

 

Koskoca şirketin koskoca genel müdürü, haftada bir gün müşterileri ile genel müdürlükte bir araya gelmek istediğini, bunun hem çalışanlara hem de kurum kültürüne katkı sağlayacağını da söylüyor.

 

Ne güzel inanıyor insan hümanizmlerine, kapıda mağduriyetleri için bekleşen yığınla insana “ yetkililer sizinle görüşemez” dese bile kurum çalışanları…

 

Ne kalbimizi bozarız, gelse de olmayan yirmi yıllık borcun icrası; ne beklemekten tükeniriz, ileri teknolojiden olsa gerek, on dakikadan önce düşmese de çağrısı. Deriz, “insanlık hali, vardır onların da bir ağrısı sızısı”…

 

İstanbul Avrupa yakasında yaklaşık dört buçuk milyon aboneye elektrik üreten Bedaş,Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin İnşaat ortaklığında (CLK), Türkiye’deki yirmi bir elektrik dağıtım firmasından biri. Bu üçlü ortaklık, Akdeniz, Çamlıbel, Uludağ elektrik dağıtım şirketlerinin de sahipleri. Toplam yaklaşık 10 milyona yakın abonelikle Türkiye’de en geniş bölgenin üreticileri. Ama konuşmayız biz bunları, biliriz zenginin malını konuşmak çokça yorar züğürtleri.

 

Hem, ticari işletmeler olmaları tabiatıyla kar amaçlılıklarını garipsemeyeceğimize mutabık kalmıştık. Sosyal devlet ilkesini günbegün terk eden yönetimplanlayıcılarının özelleştirmelerle, kaliteli, ucuz ve sürekliliği tartışılmaz elektrik hizmetleriyle nirvanaya ulaşacağımız vaatlerine inanmış, çılgınlar gibi de alkışlamıştık. Elektrik hizmeti en sıradan unsurlardan en hayati unsurlara kadar bağımlı olduğumuz insani haklarımızdan birisiydi ve bizler ne de olsa insani haklarımız söz konusu olduğunda, salt ticari menfaat temelinde suiistimal edilmeye hiç alışmamıştık.

 

Keza, toplumun aşına da, işine de, eşine de referans olan o canım duble yolları yapmaktan bitap düşmüş, vefakâr, bir o kadar da cefakarhükümetimizin üzerindeki yüklerin azalması, bu toplum dostu iş adamlarının bırakın ellerini, gövdelerini taşın altına koyması takdire şayandı. Kandırılacağımız mı? Haşa… O ancak gomonist anarşiklerin aklındaydı.

 

“Kitleler asla gerçeğin peşinde koşmamıştır. Yanılsamalar isterler ve yanılsamasız yapamazlar” diyen Freud yattığı yerden halt yiyedursun, bizson derece bilinçli bir toplum olarak, gerçeği yanılsamadan ayırmayı, kandırılmamayı ondan öğrenecek değiliz elbette.

 

Velev ki kandırıldık, kim kandırılmışlığından mesul tutulmuş ki canım ülkemde. “O kandıranlar var ya o kandıranlar, evlerine ateşler salınsın inşaallah” der geçeriz son tahlilde.

Bedaş, ışığın izinde, hayatın ışığı olur mu bilemem ama mademki perşembenin gelişi çarşambadan bellidir, olsa bile bizler tünelin ucundaki ışığı görmeden olur diyemem.

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?