25.11.2017,12:15
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Bir işe başlamak için, diğerini bitirmeyi hedefleyin'
Dünyada giderek artan uzaktan çalışma trendinin Türkiye’deki ilk uygulayıcılarından olan Crossover çalışan verimliliğini artırmak için bir rehber hazırladı.
Sonbahar ile beraber tatilden ofise dönen çalışanların düşük motivasyonu, şirketlerde verimliliği düşüren en önemli etkenler arasında yer alıyor.
 
Uzun tatil süreçlerinin ardından ekip ruhunu yeniden canlandırmak için farklı taktiklerin uygulandığı ofislerde, çalışanların iş yapma alışkanlıklarının değiştirilmesi amaçlanıyor.
 
Tüm dünyada kabiliyetleri özel tekniklerle arayarak, şirketlere en uygun adayların işe yerleştirilmesini sağlayan ve uzaktan çalışma sisteminin Türkiye’ye getiren Crossover’a göre; haftada bir dışarıdan çalışma izni verilmesi, verimlilik için kısa hareket molaları verilmesi ve ayrıca müzik ve ışığın gücünden faydalanılması şart. 
 
Crossover Türkiye Genel Müdürü Sinan Ata, değişen çalışma koşullarının verimlilik konusunda ciddi tartışmaları da beraberinde getirdiğini belirterek, özellikle uzun tatillerin ardından iş konsantrasyonunun sağlanmasının çok zor olabildiğini belirtti.
 
Ata, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Gürültülü iş ortamı, çalan kornalar, akıllı telefonlar, farklı kanallardan gelen mesajlar gibi dikkati dağıtacak onlarca faktör varken, işe odaklanmak her zamankinden daha zor… Oysa ister evde, ister ofiste olsun, çalışma ortamında yapılacak küçük değişikliklerle verimliliği artırmak mümkün.”
 
Mesainin yüzde 30’u tüketiliyor
 
Microsoft’un araştırmasına göre çalışanların haftanın ortalama sadece üç gününü verimli geçirdiğini dile getiren Ata, “Yani haftanın yarısına yakını verimsiz geçiyor. Yine bir diğer araştırma çalışanların yüzde 80’ininin iş yerinde ‘vakit doldurduğunu’ doğruluyor.
 
Buna göre 5 çalışandan biri günde 3 ila 5 saatini iş yapmadan geçiriyor. Gürültü, iş arkadaşlarının soruları gibi çevreden gelen uyarılmalar ile de bir iş gününün yüzde 30’una yakını tüketiliyor.
 
Haftada bir dışarıdan çalışma izni veren şirketlerin çalışan bağlılığı ve verimlilik anlamında ciddi bir fark yarattığı biliniyor” dedi.
 
Crossover’un çalışanlar için hazırladığı ‘Verimlilik Rehberi’ şöyle:
 
1. Haftada bir dışarıda çalışın
 
Birçok global şirket çalışanların aidiyet ruhunu canlandırmak ve verimliliklerini artırmak için haftada bir dışarıdan çalışma izni vermeye başladı. Bu sayede çalışanlar,çalışma ortamlarını kendileri belirleyebiliyorlar ve şaşırtıcı biçimde verimliliklerini artırıyorlar.
 
2. Az mola ile daha çok iş bitirin
 
Pomodoro Tekniğini keşfedin. Buna göre bir iş gününü bölümlere ayırmak çok kritik önem taşıyor. 25 dakika boyunca bir konuda hiç bölünmeden çalışın ve her bölüm sonrasında 5 dakika mola verin. Uzun saatler boyunca çevreden gelen uyarılar eşliğinde bir işle uğraşmak yerine kısa ve etkili zihin çalıştırmak işlerin daha hızlı ve verimli yürümesini sağlıyor. Öte yandan insan beyninin birden fazla işle aynı anda uğraşmaya uygun olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Bir işe başlamak için diğerini bitirmeyi hedefleyin.
 
3. Çalışırken hareket molaları verin
 
Organizations in Motion (Hareketli şirketler) programının gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre gün içinde 1-2 dakikalık fiziksel aktivite yapan çalışanların verimliliğinde yüzde 40’a varan artış gözleniyor. Az seviyede bile olsa hareket etmek bilişsel aktiviteyi dolayısıyla verimliliği artırıyor. Yani öğleden sonra rehavetine kapılıp kahveye uzanmak yerine iki kat merdiven inip çıkmak performansı artırıyor.
 
4. Belirli seviyede müzik dinleyin
 
Bu kişinin yaptığı iş ve iş yapış biçimine göre farklılık gösterse de orta seviyede bir gürültünün yaratıcılığı tetiklediği belirliyor. Journal of Consumer Research Araştırması’na göre orta seviyede bir ses yaratıcılık gerektiren işlerde performansı artırıyor, çok yüksek seviye ise tam tersi bir etki yaratıyor. Öte yandan sözlü müzik dinlemek dikkati dağıtıyor, uzmanlar bunun yerine klasik müzik dinlenilmesini öneriyor.
 
5. Işığın gücünden faydalanın
 
İnsan yapısı karanlık ortamlarda içine kapanmaya daha müsait. Araştırmalar doğru aydınlatmanın verimlilik üzerinde ciddi etkisi olduğunu söylüyor. Buna göre eğer ofiste doğru ışıklandırma yoksa, çalışanlar masa lambası gibi çözümlere yönelebilirler.
 
Crossover hakkında;
 
Austin, Texas merkezli Crossover Türkiye’ye yüzde 100 uzaktan çalışma modelini getiren ilk şirket.
 
Nereli olduğundan bağımsız olarak dünyadaki en kabiliyetli insanları bir araya getirip eşit şartlarda ödeme yapmayı misyon edinmiş, bugüne kadar 110 ülkeden 1700 profesyoneli Amerikalı şirketlerle buluşturan Crossover, Andy Tryba tarafından kuruldu.
 
https://www.crossover.com

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay