23.11.2017,19:22
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yönetim danışmanlığı üzerine…
2812017-16295998_10154958995871624_1862268980_n-035350.jpg
YÖNETSEL VE FİNANSAL SERVİSLER
Yönetim danışmanı mezun eden bir okul yok; dileyen kişi kendisini yönetim danışmanı olarak takdim edebiliyor, dileyen kuruluş yönetim danışmanlığı hizmeti sunduğunu öne sürebiliyor.

Başkanı olduğum Yönetim Danışmanları Derneği (YDD)  23 yıldır meslek mensuplarını ulusal bir çatı altında toplamak, uluslararası çatı örgütlerle bağ kurmak, meslektaşları ilgilendiren ekonomik, sosyal, yasal, akademik-teknolojik ve çevresel alanların yönetilmesinde etkili olmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

 

Derneğimiz, üye olmak üzere başvuran kişi ve kuruluşları yeterliklerine göre şu şekilde sınıflandırıyor (23 yıldır):

 

Aday Üye            : Asil üye deneyim şartlarını sağlayamamış lisans mezunları

Asil Üye               : 5 yıl iş deneyimi, 3 Yönetim Danışmanlığı projesi deneyimi, halen Yönetim Danışmanı olarak çalışıyor olmak

Katılımcı Üye     : Kurum içi Yönetim Danışmanları, Yönetim Danışmanlığı yapan öğretim üyeleri/görevlileri

Kurumsal Üye   : Yönetim Danışmanlığı hizmeti veren kurumlar, kuruluşlar

YDD, Asil Üyeleri, YDD’ye başvurarak uluslararası geçerlilği olan CMC olabiliyor (13 yıldır).

CMC (Certified Management Consultant – Sertifikalı Yönetim Danışmanı)

En üstün mesleki standartların varlığını ve mesleki etik yüklenimlere bağlılığı temsil eden uluslararası bir sertifikasyon işaretidir.

Üç yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

 

YDD, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile protokol imzalayarak Yönetim Danışmanlığı Seviye 6 ve Seviye 7 için birer Meslek Standardı ile birer Ulusal Yeterlilik tanımladı; Belgeli Sınav Merkezi olmak üzere çalışmalarını sürdürüyor (hedef 2017).

 

YDD, diğer taraftan yönetim danışmanlığı sektörünün envanterini çıkartmak ve ekosistemini oluşturmak üzere bir dizi çalıştay planlamış durumda. İlk çalıştay “Yönetim Danışmanlığı Alanları Sınıflama Çalıştayı”. Üyeler kadar üye olmayan meslektaşların da yoğun ilgisine mazhar olmuş Çalıştayın biletleri duyurularının gönderimi bile tamamlanmadan tükenmiş durumda.

Çalıştaya ilgi gösteren meslektaşlarımıza teşekkür ederiz!

 

 

Saygılarımızla,

Şengül Külahlı, CMC

Yönetim Kurulu Başkanı

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi zirvesinde öyle bir tablo ortaya koydu ki inanılmaz. Hatta bir ara içimden ‘Beni Şimşek’in ülkesine götürün’ demek geldi.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay