21.11.2017,17:10
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Antik Efes’te Düğün
3082016-img-20160830-wa0003-142903.jpg
YELDA YALAMAN
Son günlerde yazılı ve görsel basın ile sosyal medya hesaplarında bolca yer alan Efes Antik Kenti’ndeki bir sünnet düğününe ait olduğu belirtilen fotoğraflara ilişkin resmi bazda pek çok açıklama yapıldı.

Konu ile ilgili en yetkili merci olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Celsus Kütüphanesi önündeki fotoğrafın Wind Star Curise Gemisi ziyaretçileri için düzenlenen yemeğe ait olduğunu belirtti. Efes Antik Kenti’nde izin verilen tüm etkinliklere bakanlığın “Süreli Kullanım Yönergesi” kapsamında sınırlı kültürel ve turistik etkinliklerin Odeon, Celsius Kütüphanesi, Liman Caddesi ve liman hamamlarında yapılmakta olduğu belirtildi.

 

Ülkemizdeki tüm antik kentler, halen kullanılmakta olan kentler, her türlü tarihi yapı, kalıntı vs. önce ülkemizin, sonra da tüm dünyanın kültürel mirası kapsamındadır. Bu tür yerlerde yapılan her türlü etkinliğin ( düğün, konser, toplantı, şenlik vs.) mevcut mirasa negatif anlamda etkileri söz konusudur..

 

Klasik ya da modern manadaki müzik konserleri özellikle içerdikleri yüksek desibel yüzünden tarihi yapılara çok büyük zarar vermekteler. Örneğin uzun yıllar boyunca mehter takımı konserleri de dahil olmak üzere pek çok konsere ev sahipliği yapan Aspendos Tiyatrosu ve Aya Eirene Kilisesi’ndeki konserler neyse ki ya çok aza indirgendi ya da artık yapılmıyor.

 

Genelde “tanıtım amaçlı” sözüyle haklı gösterilmeye çalışılan bu tür etkinlikler amacını çoktan aşmış durumda. İstanbul, Edirne, Van, Antalya ve daha pek çok ilimizde “tanıtım” için pek çok tarihi yapı yanında ya da direk içinde etkinlikler (!) düzenlenmekte ve her biri de ayrı ayrı zarar vermekte.

Bu fotoğraflar Efes Antik Kenti’nde 07.09.2016 günü saat 18.30 dolaylarında benim şahsen çektiğim fotoğraflar. Bu gelin hanım ve damat bey de düğün sahipleri olarak yerlerini almak üzereler.

 

Aynı gün çevre esnaf ile yaptığım sohbetlerde hemen her akşam bir düğün ya da konser olduğunu, Kuşadası’na gemiyle gelen zengin turistlere yemek verileceği akşamlar kenti turistik manada gezen ziyaretçilerin, ziyaret saati olan 19:00’dan daha önce dışarıya çıkarıldıklarını söylediler.

 

Yani… Demem o ki…

 

Efes Antik Kenti’ndeki etkinlik ile ilgili basına ve sosyal medyaya geçtiğimiz günlerde servis edilen fotoğraflar ile dikkat çekilen olay ilk değil.

 

Nitekim 20 Haziran 2017 günü Viyana Oda Orkestrası’nın Fazıl Say ile birlikte Efes Antik Tiyatrosu’nda verdiği konserde sahneye çıkan köpek, aynı haber kanallarında ballandırıla ballandırıla antatıldı. Aynı kentteki sünnet düğünü olayına atfen bu konser ise icra edildiği antik tiyatro manasında hiç eleştirilmedi. Oysa ki bu tiyatro Celsus Kütüphanesi’nden Liman Caddesine giden yolun kesişim noktasında bulunmakta. Zararı ise ne yazık ki aynı ve hatta daha fazla…

 

Murat Bardakçı’da düğün fotoğraflarına ilişkin kaleme aldığı yazısında bu gibi alanlarda yapılan etkinlikleri onaylayarak, Mısır’daki Luxor Tapınağı’nda sahnelenen Aida Operası’nı ve Ürdün-Petra Antik Kenti’ndeki akşam yemeğini örnek gösterdi.

 

Ancak bilinmelidir ki; bu örneklenen ülkeler de bizimle aynı kaderi paylaşan 3. Dünya ülkeleridir. 1800’li yıllarda özellikle İngiltere, Fransa ve Almanya önderliğinde Oriantalist ideoloji doğrultusunda Anadolu, Yunanistan, Ege adaları, Mezopotamya ve tüm Orta Asya bir tarihi eser hırsızlığına sahne olmuş, bir şekilde kitabına uydurulan kazılar neticesi pek çok eser Avrupa’nın British Museum, Louvre gibi pek çok büyük müzesinin çekirdeğini oluşturmuştur. Bugün Louvre Müzesi’nin Antik Mısır Seksiyonu Kahire Müzesi’nden bile çok daha zengindir.

 

Sonuç itibariyle güya “tanıtım” destekli her türlü etkinlik bu tarihi eserlere büyük zarar vermektedir. Tanıtım konusuna gelince ise hayıflanmamız yersiz. Zira kimsenin şüphesi olmasın ki; ülkemizdeki antik kentleri (uzmanlarımızda dahil olmak üzere) onlar bizden daha iyi tanıyorlar. Çünkü ülkemizdeki ilk kazıları bile Avrupalılar başlattı. Arif Müfit Mansel, Halet Çambel gibi çok belirgin birkaç örnek dışında Türkiye’deki pek çok alanın kazı başkanları bile 1990’lı yıllara kadar yabancıydı.

 

yalamanyelda@hotmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay