21.11.2017,17:10
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Evrenin Logaritmik Haritası
3082016-img-20160830-wa0003-142903.jpg
YELDA YALAMAN
Evren diye adlandırdığımız ve hala sonunu bırakın anlamayı, tahayyül dahi edemediğimiz o muhteşem sonsuzluk…

İçinde 400 milyardan fazla galaksi ve 300 sextilyon kadar yıldız olduğu tahmin edilen bu sonsuzluk tüm zaman dilimleri içinde İnsanoğlunun hayallerini süslemiştir. Ayrıca hayat ve ölüm sonrasına  dair sorularının da ana konusu olmuştur. Tüm antik mitolojilerde yeryüzü ögelerinden çok, gökyüzüne dair beklentiler;  daima en önemli olguyu meydana getirmiş ve inanç kavramının da en kapsamlı teması olmuştur.

 

Evren kavramı tüm mitolojilerde olduğu gibi Türk ve İslam mitolojilerinde de geniş bir yer bulmuştur. Kadim Türkler bugünkü dünya atmosferine paralel bir yaklaşımla,  yerkabuğunun etrafını “Evren” isimli dev bir yılanın sarmış olduğuna inandılar. 

 

Devamında Ortaçağ’ın Müslüman bilim insanları önceki kültürlerin harita yapım geleneklerini sürdürerek geliştirdiler. Pek çoğu Ptolemy’nin  (Batlamyus MS 100-168) yöntemlerini kullanıp, kaşif ve tüccarların tüm Asya, Avrupa ve Afrika odaklı seyahat güzergahlarından öğrendiklerini de bir bilgi bütünü haline getirdiler. Matematik, fizik, astronomi, coğrafya ve jeoloji dallarında çalışmış olan Fars kökenli  Zekeriya el Kazvini (1202-1283) Acaib-ül Mahlukat ve Garaib-ül Mevcudat isimli eserinde dünyayı yuvarlak olarak tasarladı ve bu yönde haritalar ile resimler çizdi. Haritacılık daha sonraki yüzyıllarda  da günden güne gelişti. Rönesans döneminde ise Avrupalıların  coğrafi keşiflerinin ardından günümüze dek sürekli gelişen ve yenilenen bir bilim dalı oldu. 

             Dünyanın etrafını saran dev EVREN yılanı ve Kazvini’nin Dünya Haritası tasarımları

 

Pablo Carlos Budassi

O bir sanatçı. O bir düş gezgini. Gözlemlenebilir evreni tek kareye sığdırmış bir sanatçı. NASA eliyle şimdiye dek teleskop ya da uzay araçları ile çekilmiş  her türlü fotoğrafı aynı karede birleştirerek güneş merkezli bir Evren Haritası oluşturdu. Merkezdeki güneşin çevresinde dünya ile birlikte diğer gezegenler, asteroid kuşakları, güneş sistemimizin etrafını saran kuyruklu yıldız kümeleri, Samanyolu’nun dışında 2,5 milyon yıl uzaklığıyla bize en yakın (!) galaksi olan Andromeda ile diğer galaksiler yer almış. Ölçeğin giderek büyümesiyle en dışta kalan ilk halka galaksiler kozmik ağının bir parçası olarak ışıldayan iplikçikler olarak gösterilmiş. Onun dışındaki gri halka ise evreni büyük patlamadan (Big Bang) sonraki ilk birkaç mikrosaniyede tümüyle dolduran Kuark plazması…

 

Budassi aslında yukarıda çok kısıtlı örneklerini verdiğim insan atalarının izinden yürüyor. Yaptığı tasarım takdire şayan. Sanatçının bildiğimiz harita ölçeklerinin aksine logaritmik düzen ile yani farklı (artan ya da azalan) ölçekleri aynı karede kullanarak oluşturduğu bu illüstrasyon  insanın devasa bir oluşumun içinde nasıl da çaresiz bir tür olduğunun en yeni  göstergesi. 

1977’de fırlatılan Voyager 1 uzay aracının 1990 yılında dünyaya 6.000.000.000 km uzaktan çektiği bir videonun başındaki görüntüyü gören Carl Sagan’ın dünyamız için “Küçük Mavi Nokta”  tanımlamasını yapmasının üzerinden fazla bir zaman geçmedi. Ancak biz avcı/toplayıcılar hala pek de ders almış görünmüyoruz.

 

Evrende ayrıcalıklı bir pozisyonda olduğumuza dair yanılgımız ne kadar da muhteşem.  “Yapayalnız bir zerrecik”  olduğumuzun hala farkında bile değiliz. Tıpkı bu sonsuz Evren’in farkında olmadığımız gibi…

 

yalamanyelda@hotmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 1 | Onay Bekleyen Yorum 0

Vural Yıldırım

Dikkat çekici ve güzel bir yazı.
23.6.2017 10:01:48


YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay