22.02.2018,17:37
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Evrenin Logaritmik Haritası
3082016-img-20160830-wa0003-142903.jpg
YELDA YALAMAN
Evren diye adlandırdığımız ve hala sonunu bırakın anlamayı, tahayyül dahi edemediğimiz o muhteşem sonsuzluk…

İçinde 400 milyardan fazla galaksi ve 300 sextilyon kadar yıldız olduğu tahmin edilen bu sonsuzluk tüm zaman dilimleri içinde İnsanoğlunun hayallerini süslemiştir. Ayrıca hayat ve ölüm sonrasına  dair sorularının da ana konusu olmuştur. Tüm antik mitolojilerde yeryüzü ögelerinden çok, gökyüzüne dair beklentiler;  daima en önemli olguyu meydana getirmiş ve inanç kavramının da en kapsamlı teması olmuştur.

 

Evren kavramı tüm mitolojilerde olduğu gibi Türk ve İslam mitolojilerinde de geniş bir yer bulmuştur. Kadim Türkler bugünkü dünya atmosferine paralel bir yaklaşımla,  yerkabuğunun etrafını “Evren” isimli dev bir yılanın sarmış olduğuna inandılar. 

 

Devamında Ortaçağ’ın Müslüman bilim insanları önceki kültürlerin harita yapım geleneklerini sürdürerek geliştirdiler. Pek çoğu Ptolemy’nin  (Batlamyus MS 100-168) yöntemlerini kullanıp, kaşif ve tüccarların tüm Asya, Avrupa ve Afrika odaklı seyahat güzergahlarından öğrendiklerini de bir bilgi bütünü haline getirdiler. Matematik, fizik, astronomi, coğrafya ve jeoloji dallarında çalışmış olan Fars kökenli  Zekeriya el Kazvini (1202-1283) Acaib-ül Mahlukat ve Garaib-ül Mevcudat isimli eserinde dünyayı yuvarlak olarak tasarladı ve bu yönde haritalar ile resimler çizdi. Haritacılık daha sonraki yüzyıllarda  da günden güne gelişti. Rönesans döneminde ise Avrupalıların  coğrafi keşiflerinin ardından günümüze dek sürekli gelişen ve yenilenen bir bilim dalı oldu. 

             Dünyanın etrafını saran dev EVREN yılanı ve Kazvini’nin Dünya Haritası tasarımları

 

Pablo Carlos Budassi

O bir sanatçı. O bir düş gezgini. Gözlemlenebilir evreni tek kareye sığdırmış bir sanatçı. NASA eliyle şimdiye dek teleskop ya da uzay araçları ile çekilmiş  her türlü fotoğrafı aynı karede birleştirerek güneş merkezli bir Evren Haritası oluşturdu. Merkezdeki güneşin çevresinde dünya ile birlikte diğer gezegenler, asteroid kuşakları, güneş sistemimizin etrafını saran kuyruklu yıldız kümeleri, Samanyolu’nun dışında 2,5 milyon yıl uzaklığıyla bize en yakın (!) galaksi olan Andromeda ile diğer galaksiler yer almış. Ölçeğin giderek büyümesiyle en dışta kalan ilk halka galaksiler kozmik ağının bir parçası olarak ışıldayan iplikçikler olarak gösterilmiş. Onun dışındaki gri halka ise evreni büyük patlamadan (Big Bang) sonraki ilk birkaç mikrosaniyede tümüyle dolduran Kuark plazması…

 

Budassi aslında yukarıda çok kısıtlı örneklerini verdiğim insan atalarının izinden yürüyor. Yaptığı tasarım takdire şayan. Sanatçının bildiğimiz harita ölçeklerinin aksine logaritmik düzen ile yani farklı (artan ya da azalan) ölçekleri aynı karede kullanarak oluşturduğu bu illüstrasyon  insanın devasa bir oluşumun içinde nasıl da çaresiz bir tür olduğunun en yeni  göstergesi. 

1977’de fırlatılan Voyager 1 uzay aracının 1990 yılında dünyaya 6.000.000.000 km uzaktan çektiği bir videonun başındaki görüntüyü gören Carl Sagan’ın dünyamız için “Küçük Mavi Nokta”  tanımlamasını yapmasının üzerinden fazla bir zaman geçmedi. Ancak biz avcı/toplayıcılar hala pek de ders almış görünmüyoruz.

 

Evrende ayrıcalıklı bir pozisyonda olduğumuza dair yanılgımız ne kadar da muhteşem.  “Yapayalnız bir zerrecik”  olduğumuzun hala farkında bile değiliz. Tıpkı bu sonsuz Evren’in farkında olmadığımız gibi…

 

yalamanyelda@hotmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?