26.02.2018,02:33
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Kardak’ta neler oluyor?
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Erdoğan, Davutoğlu ve AKP Hükümeti, Ege Denizi’ni Yunanistan’a terk etti

Türk hava sahası sık sık ihlal ediliyor. Hava sahası ihlallerinin büyük çoğunluğu Ege Denizi bölgesinde ama AKP Hükümeti bu ihlalleri ısrarla gizliyor.Suriye sınırında olan hava sahası ihlalleri ise kamuoyu ile paylaşılıyor. Rusya Federasyonu’na ait bir adet SU-34 savaş uçağı,29 Ocak 2016 tarihinde, Suriye sınır bölgesinde Türk hava sahasını yaklaşık bir dakika süreyle ihlal etti. Hava sahası ihlali, Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının ihlali olup kabul edilemez. Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya sonuçlarına katlanır”, Başbakan Davutoğlu ise “İhlaller asla örtülemez” diyerek sert tepki verdiler. Ancak Rus uçağının hava sahası ihlalinden bir gün önce,28 Ocak 2016 tarihinde, Yunanistan’a ait Cougar tipi askeri helikopter, Bodrum bölgesinde, Türk hava sahasına 2 mil girerek hava sahamızı 1 saat süreyle ihlal etti.Rus uçağının ihlaline sert tepki veren Erdoğan-Davutoğlu ikilisi, Yunan helikopterinin Türk hava sahası ihlaline, her zaman olduğu gibi sessiz ve tepkisiz kaldılar.

Yunan Savunma Bakanı Kammenos’u taşıyan askeri helikopterin, Türk hava sahasındaki uçuşunu gösteren resim ve video görüntüleri, Yunan Savunma Bakanlığının resmi internet sitesinde yayımlandı. Kammenos’u taşıyan helikopter önce, Yunan işgali altında olmakla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan Kalolimnoz Adası’nın üzerinde uçuyor. Görüntülerde adanın uç kısmına yerleştirilen Yunan bayrağına özellikle yer verilmiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra adanın doğusuna geçerek Türk hava sahasında uçmaya devam eden helikopterin içinden çekilen görüntülerde Türkiye’ye ait Kalolimnoz adası ile geri bölgede Yunanistan’a ait Kelemez Adası görünüyor. Helikopter Kardak Kayalıkları bölgesine yaklaştığında da Bakan Kammenos denize çelenk atıyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yunan helikopterinin uçtuğu bölge, İngiliz ve Amerikan haritalarına göre de, Yunanistan’ın 12 Ada deniz sınırının dışında olup Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik alanıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28 Ocak 2016 Tarihinde, Türk hava sahasını 1 saat süreyle 2 mil ihlal eden Yunan askeri helikopterine hiçbir önleme yapılmamıştır. Buna karşılık aynı gün Türk hava sahasında ve kendi adamız olan Kalolimnoz üzerinde, 26.000 feet’te (7.925 m.), oldukça yüksek irtifadan uçan 2 adet Türk F-16 uçağına, Yunan uçakları tarafından önleme yapılmıştır. Türk uçaklarına yapılan önlemeler Bakan Kammenos tarafından basına açıklanmış ve Yunan Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yayımlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 Ocak 2016 Tarihinde de, 3 Yunan Sahil Güvenlik botu ve 1 Yunan Balıkçı teknesi Didim bölgesinde Türk karasularını tam 6 mil ihlal etmiştir. Rus uçağının hava sahası ihlalini internet sitesinde yayımlayan Türk Dışişleri Bakanlığı, Yunan helikopterinin hava sahası ihlali ile Yunan gemilerinin karasuyu ihlallerini yayımlamamıştır. Görüldüğü üzere Erdoğan, Davutoğlu ve AKP Hükümeti, Ege Denizi’ni tamamen Yunanistan’a terk etmiş ve Türkiye’yi Anadolu yarımadasına hapsetmiştir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde, Kardak kahramanı Türk SAT Komandoları kumpasla içeri tıkılıp tutsak edilirken, Yunan SAT Komandoları Türk topraklarına yerleştirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NTV’DE YAYIMLANAN KARDAK BELGESELİNİN SON BÖLÜMÜNDEKİ SÖYLEMLER, GERÇEKLERLE BAĞDAŞMAMAKTADIR !...

NTV’de 29 Ocak 2016 tarihinde, Kardak Dosyası adlı bir belgesel yayımlandı ve belgesel internete konuldu. Belgeselinin son bölümündeki, “Ege’de aidiyeti belirlenmemiş 130’dan fazla ada, adacık ve kayalık var” ve “Kardak Kayalıklarının kime ait olduğu hala belli değil” söylemleri gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Doğu Ege Denizi’nde, 12 ada bölgesindeki adaların aidiyeti, 4 Ocak 1932 tarihli Türk-İtalyan Sözleşmesi ile son şeklini almıştır. Sözleşme imzalandıktan sonra 1939 ve 1943 tarihinde çizilen İngiliz haritalarında, Kardak Kayalıklarının, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça görülmektedir. Ayrıca12 adanın 1947 yılında Yunanistan’a devrinden sonra çizilen1951 ve 1957 tarihli Amerikan haritalarında da, Kardak Kayalıklarının, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça görülmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kardak krizi sırasında, 27 Ocak 1996 tarihinde basılan Amerikan haritasında, Kardak Kayalıkları için (Sovereigntyundetermined) “Egemenliği belirlenmemiş”  ifadesi, Kardak krizini sonlandırmak için ilave edilmiş olup gerçeklerle bağdaşmamakta, 1951 ve 1957 tarihli Amerikan haritaları ile de çelişmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kardak Krizi sırasında, 29 Aralık 1995 tarihinde, T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından,  “Kardak Kayalıkları Türk topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır” açıklaması yapılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca, 29 Ocak 1996 tarihinde, Yunanistan’a verilen notada, “Kardak kayalıklarının Türkiye’ye ait olduğu” belirtmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?