26.02.2018,02:29
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Peşmerge; ÖSO ve anayasal suç
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Peşmergenin ve ÖSO’nun Türk toprakları üzerinden geçirilmesi anayasal suçtur!

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimine bağlı peşmergeler, uzun menzilli top, zırhlı araçlar ve kamyonlardan oluşan 40 araçlık konvoy ile 29 Ekim 2014 günü saat 05.45’te Habur’dan giriş yaptı. Konvoyun geçişi sırasında PKK ve Peşmerge bayrakları sallandı. Peşmerge konvoyunu bekleyen grupta yer alan çocukların yüzlerine Amerikan, PKK ve Peşmerge bayraklarının çizilmiş olması da dikkat çekti.  Türk toprakları üzerinden Suriye’nin Ayn Al-Arap (Kobani) bölgesine geçiş yapması planlanan peşmergelere, havayolu ile Şanlıurfa Havaalanına getirilen peşmergelerin de katılması bekleniyor.  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubu askerlerinde Türk toprakları üzerinden geçerek Suruç bölgesinden Suriye’ye geçtiği haber ve görüntüleri basında yer aldı.

AKP Hükümeti tarafından Eylül 2014’ün sonunda çıkarılan tezkerede, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması, bu kuvvetlerin hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması” ifadesi yer almaktadır. Yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulundurulması ifadesi Anayasamızın 92. Maddesine dayandırılmaktadır. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu olmak üzere hükümet üyelerinin peşmergeyi Türk toprakları üzerinden geçirerek Ayn Al-Arap  bölgesine geçirme söylem ve girişimleri hem tezkereye hem de Anayasa’nın 92. Maddesine aykırı olup yasal dayanağı yoktur. Teknik olarak “silahlı kuvvetler” ifadesi çoğuldur. Peşmerge ise sadece kara gücü olup tekildir. Ayrıca Irak Silahlı Kuvvetleri, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile birlikte Hava Savunma ve Özel Kuvvetlerden oluşmaktadır. Peşmerge, Irak Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluşunda yoktur. Benzer şekilde Özgür Suriye Ordusu da silahlı kuvvetler tanımına uymamaktadır.

23 Ekim 2014 Perşembe akşamı, CNN Türk televizyon kanalında Şirin Payzın’ın “Ne oluyor” programına katılan Numan Kurtulmuş’un “peşmergenin Irak Anayasası’nda silahlı kuvvetler olarak ifade edildiği” açıklaması gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Irak Anayasası’nın 9. Maddesinde, Irak Silahlı Kuvvetleri’nin tanımı yapılmış olup peşmerge kuvvetleri bu tanımlamaya girmemektedir. 9. Maddeye göre:

     a) Irak Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Güçleri, Irak milletini oluşturan kesimlerden ayrımcılık gözetmeksizin ve hiçbir kesimi dışlamadan dengeli bir şekildeoluşturulur, sivil otoritenin komutasına bağlanır ve yönetim değişikliğinde rol oynamaz.

     b) Silahlı Kuvvetler haricinde askeri milis kuvveti oluşturulamaz.

Peşmerge sadece Kuzey Irak Kürtlerinden oluşmakta, peşmerge  kuvvetinin içerisinde, Irak milletini oluşturan kesimlerden Türkmenler, Araplar ve diğer kesimler bulunmamaktadır. Ayrıca anayasaya göre peşmerge askeri milis kuvveti olarak ta değerlendirilemez.

 

27 Ekim 2014 Pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç tarafından peşmerge geçişi ile ilgili olarak açıklama yapıldı. Arınç; “bu peşmerge güçlerinin sıfatı, hukuki konumu nedir ? Bunu geçtiğimiz günlerde Irak anayasasının belli bir maddesi galiba 5. Madde, bölgesel yönetimlerin askeri güçlerinin Irak merkezi yönetiminin de askeri gücü sayılacağı hatta bunların özlük hakları bakımından  Irak Merkezi Hükümetinden maaş ve destek almaları anayasa emrindedir” dedi. Arınç’ın sözünü ettiği 5. Madde, Irak Anayasası’nın 121. Maddesinin 5. Fıkrasıdır. Bu madde ve fıkraya göre;

 “Bölgesel Hükümet, başta polis, güvenlik güçleri ve bölgesel muhafızları da içeren bölgesel güvenlik birimlerinin kurulması ve örgütlenmesi olmak üzere bölgenin bütün idari ihtiyaçlarının karşılar.”

Görüldüğü üzere, Irak Anayasası’nın 121. Maddesinin 5. Fıkrasında, Bölgesel Hükümetlere sadece iç güvenliğin sağlanması maksadıyla polis ve benzeri kolluk kuvvetlerinin kurulması yetkisi verilmiştir. Irak Anayasası’na göre peşmerge, iç güvenliğin sağlanması için teşkil edilmiş kolluk kuvvetidir.

Arınç ayrıca, “peşmerge denilen güçler Irak kuzeyinde bölgesel yönetimin silahlı güçleridir, ama bunlar merkezi hükümetin anayasasında Irak Merkezi Hükümeti’nin de yasal güvenlik güçleri konumundadır” açıklamasını yapmıştır. Arınç’ın bu açıklaması da Irak Anayasası’nın 9. Maddesinin 1 a ve b fıkraları ile çelişmekte olup Irak Anayasası’nda, peşmergenin Irak Merkezi Hükümetinin de yasal güvenlik güçleri konumunda olduğunu belirten hiçbir madde yoktur.  

Peşmergenin ve Özgür Suriye Ordusu mensuplarının Türk toprakları üzerinden Ayn Al-Arap bölgesine geçirilmesinin hiçbir yasal dayanağı yoktur. Suriye-Irak Tezkeresi’nde,  AKP Hükümeti’ne, peşmergenin ve ÖSO mensuplarının  geçirilmesi için yetki verilmemiştir. Peşmergenin ve ÖSO mensuplarının Türk topraklarından geçirilmesi ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 92. Maddesi ihlal edilmiştir. Ayrıca peşmergenin geçirilmesi ile Federal Irak Anayasası’nın 9 ve 121. Maddeleri de  ihlal edilmiştir.

Sonuç olarak peşmergenin ve ÖSO’nun Türk toprakları üzerinden Ayn Al-Arap(Kobani) bölgesine geçirilmesi Anayasal suçtur. Peşmergenin ve ÖSO’nun geçirilmesi konusunda, hem karar verenler hem de Anayasa’nın 137. Maddesine göre konusu suç teşkil eden kanunsuz emri/direktifi uygulayanlar (gümrükten geçirenler, eskortluk yapanlar/yaptıranlar v.b.), kanunlar karşısında birinci derecede sorumludurlar.

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?