22.02.2018,02:04
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Türk karasularında uluslararası tatbikat
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
ABD, İsrail ve Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ait destroyer, fırkateyn, korvet, denizaltı ve helikopterlerin katılımı ile 25 Mart-10 Nisan 2014 tarihleri arasında Noble Dina (Soylu Dina) Tatbikatı yapıldı.

Yunanistan’ın ev sahipliğinde yapılan tatbikat Girit Adası ile Doğu Akdeniz bölgesinde icra edildi. Tatbikat boyunca arama kurtarma harekatı, deniz manevra harekatı, denizaltı savaşına karşı harekat ve liman satıh ve sualtı güvenliği harekatı yapıldı.

Girit Adası’nın kuzeyinde  Dhia ve Dionisades Adası, güneyinde ise Gavdos, Gaidhouronisi ve Koufonisi  adası olmak üzere toplam 5 ada var. Adalar Türkiye Cumhuriyeti’ne ait ve 2004 yılından beri tam 10 yıldır Yunan işgali altında. Türkiye’nin Akdeniz’deki karasuları 12 deniz mili. Yani söz konusu beş adanın etrafındaki 12 millik alan Türk karasuları. Noble Dina Tatbikatı için Girit Adası’na giden gemiler Türk karasularını kullanarak geçiş yapıyor ve tatbikatın bir bölümü de Türk karasularında icra edilmiş oluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2010 Yılına kadar Türkiye, İsrail ve ABD arasında, Akdeniz bölgesinde Güvenilir Denizkızı (Reliant Mermaid) Arama Kurtarma Tatbikatı yapılıyordu. İsrail’in Mavi Marmara gemisine saldırarak katliam yapması nedeniyle Türkiye Güvenilir Denizkızı Tatbikatından çekildi. İsrail’e haklı olarak tepki veren ve Türkiye’nin Denizkızı Tatbikatından çekilmesini sağlayan Erdoğan ve hükümeti, Noble Dina Tatbikatı’nda Türk karasularının ihlal edilmesine neden sessiz kalıyor ?   

Türkiye’nin dış politikasını destekleyerek dünya denizlerinde sancak/varlık göstermek maksadıyla Barbaros Türk Deniz Görev Grubu (TDGG) görevlendirildi. TDGG’de iki fırkateyn, bir korvet ve bir akaryakıt gemisi olmak üzere toplam 4 gemi var. TDGG, 2014 yılı Mart-Haziran aylarında Akdeniz’i geçerek,  Afrika kıtası çevresinde liman ziyaretleri ve eğitim maksadıyla görevlendirilmiş. Gemiler Mart ayının sonunda Cebelitarık Boğazı’nı geçti ve Kanarya Adalarına liman ziyareti yaptı. TDGG, Akdeniz’i geçerken, Girit Adası’nın etrafındaki Türk adalarına neden liman ziyareti yapmadı, neden sancak ve varlık göstermedi ? Ayrıca, Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizi korumak maksadıyla icra edilen Doğu Akdeniz Özel Görev Grubu’ndaki gemiler, neden Girit Adası’nın etrafındaki adalarımızın güvenliğini sağlamıyor ? İtalya’da konuşlu AFSOUTH/NATO Karargahı’nın, Gavdos Adası ve karasularında 1996 yılında yapmak istediği tatbikatı, “Gavdos Türk Adası’dır” gerekçesi ile engelleyen Genelkurmay Başkanlığı, Noble Dina Tatbikatı’nda Türk karasularının kullanılmasına neden tepkisiz kaldı ?

Yunanistan Ege Denizi’nde işgal ettiği Eşek Adası’na Frontex (AB üyesi ülkelerin dış sınırlarını korumak için 2005 yılında kurulan ajans) kapsamında Letonya’dan Sahil Güvenlik Botu getirdi. Letonya bayrağı taşıyan bu bot Türk karasularında dolaşarak askeri gemilerimizin bölge dışına çıkmasını sağlıyor. AKP Hükümeti ve İçişleri Bakanlığı, Ege Denizi’ndeki ve Girit Adası’nın etrafındaki adalarımızın güvenliğini sağlamak için, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın hücumbotlarını neden görevlendirmiyor ? Türk karasuları ve Türk toprakları yol geçen hanı mı ?

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde, Ege Denizi’ndeki deniz sınırlarının 4 Ocak 1932 tarihli Türk - İtalyan Sözleşmesi ve 28 Aralık 1932 tarihli Türk – İtalyan Mutabakat Zaptı ile belirlendiği ve Yunanistan’ın da İtalya’nın halefi olarak belirtilen deniz sınırlarına göre egemenlik hakkı olduğu iddia ediliyor. 28 Aralık 1932 tarihli Türk – İtalyan Mutabakat Zaptı’nın hiçbir hukuki geçerliliği olmamasına rağmen Yunanistan’ın bu zapta atıfta bulunması, Ege Denizi’nde işgal ettiği Türk adalarını egemenliği altına aldığı anlamına geliyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu konuya neden sessiz kalıyor. Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu üçlüsünün, Yunanistan’a alenen verdiği adalar şimdi de hukuken mi verildi ?

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinin hava sahası ihlalleri bölümünde, 2014 yılının Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında Türk askeri uçak ve helikopterlerine yapılan önlemeler ayrıntılı olarak verilmiş. Buna göre, Yunan uçakları tarafından Ege Denizi hava sahasında, Ocak ayında 94 Türk Savaş uçağına, 19 Casa Nakliye uçağına ve 16 Helikoptere; Şubat ayında 50 Türk Savaş uçağına, 3 Casa Nakliye uçağına ve 4 Helikoptere, Mart ayında 78 Türk Savaş uçağına, 7 Casa Nakliye uçağına ve 7 Helikoptere, Nisan ayında 14 Türk Savaş uçağına, 7 Casa Nakliye uçağına ve 2 Helikoptere önleme yapılmış. Toplam olarak, 02 Ocak- 07 Nisan 2014 tarihleri arasında, 236 Türk Savaş uçağına, 36 Casa Nakliye uçağına ve 29 Helikoptere, Yunan savaş uçakları tarafından önleme yapıldığı görülüyor.

Türk Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde ise, Mart ayında Ege Denizi uluslararası hava sahasında uçan Türk savaş uçaklarına, Yunan savaş uçakları tarafından radar kilitlemesi ile taciz yapıldığı ve Nisan ayında da Türk helikopterine ve deniz karakol uçağına, Yunan savaş uçakları tarafından radar kilitlemesi ile taciz yapıldığı bilgisi verildi. İnternet sitesinin Ege / Akdeniz Eğitim ve Tatbikat Uçuşlarına Yunanistan’ın Müdahalesi bölümünde hiçbir bilgiye yer verilmemiş. Eğer Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesindeki bilgiler yalan ise Türk Genelkurmay Başkanlığı bu bilgileri neden yalanlamıyor ? Eğer doğru ise Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde bu bilgiler neden yayınlanmıyor ? General Özel bu sorulara cevap verebilir mi ?

Ümit YALIM

Eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri

Demokrat Parti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?