22.02.2018,06:02
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yunan Genelkurmay Başkanı’ndan Kardak Kayalıkları’na sanal hava taaruzu
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.

Erdoğan, milletimizin gözünün içine baka baka masal anlatıyor. Ege Denizi’nde işgal altındaki 18 Türk Adası’nda, 5 binden fazla Yunan askeri elini kolunu sallayarak dolaşırken, adalarımızda Yunan ve Bizans bayrakları dalgalanırken Erdoğan’ın sesi soluğu çıkmıyor. Yunan Genelkurmay Başkanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı, 05 Şubat 2018’de, vatanın harimi ismetine girip Kardak Kayalıklarına sanal hava taarruzu yaparken Erdoğan neredeydi?     

 

Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis, 05 Şubat 2018’de, Tanagra’da konuşlu 114. Hava Üs Komutanlığını ziyaret etti. Hava Üssünden Mirage 2000 - 5 Savaş Uçağı ile havalanan Apostolakis Kardak Kayalıkları’nın üzerinde alçak irtifada uçtu ve Kardak Kayalıkları’na sanal hava taarruzu yaptı. Apostolakis’in uçuşu ile ilgili haber, fotoğraf ve video görüntüleri kalymnos-news.gr ve Yunan Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesi’nde  yayımlandı.

Atina’nın kuzey batısında bulunan Tanagra’daki hava üssünde uçuş öncesi brifing alan Oramiral Apostolakis Yunan Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Christos Christodoulou ile birlikte uçuş hattına gitti.

Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis ve Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Christodoulou, silah yüklü Mirage 2000 - 5 Savaş Uçağı’nın başında Yunan subayları ile birlikte poz verdi.

Yunan Genelkurmay Başkanı Oramiral Apostolakis Mirage 2000 – 5 savaş uçağına binerken Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Christodoulou da başka bir Mirage 2000 – 5 savaş uçağına bindi.

Oramiral Apostolakis ve Korgeneral Christodoulou’nun bindikleri uçaklara silah yüklenmiş. Her iki uçağın, havadan havaya atılan MATRA 550 roketleri ile yüklendiği görülüyor. Ayrıca uçakların gövde içinde makinalı top bulunuyor.

Tanagra meydanından iki adet Mirage 2000 – 5 uçağı ile havalanan Oramiral Apostolakis ve Korgeneral Christodoulou, Eğriboz Yarımadası, Ahikerya Adası, İleriye Adası ve Kardak Kayalıkları’nın üzerinden alçak irtifa uçuşu yaptıktan sonra Nakşa Adası üzerinden Tanagra meydanına dönüş yaptılar. Kardak Kayalıkları’na sanal hava taarruzu yapan Oramiral Apostolakis ve Korgeneral Christodoulou, hem Kardak Kayalıklarına hem de kayalıklar üzerindeki hava hedeflerine sanal atış yaptılar. Türk Hava Sahası’nda uçan, Yunan Mirage 2000 - 5 Savaş Uçaklarının kokpitinden çekilen video görüntüleri de yayımlandı.

Apostolakis ve Christodoulou, gayri askeri statüdeki Ahikerya ve İleriye Adası’nın üzerinden askeri uçakla uçarak 1923 Lozan Antlaşması’nı ve 1947 Paris Antlaşması’nı ihlal ettiler. Ayrıca Türk hava sahasını da ihlal ettiler.

 

TÜRK HAVA SAHASI KEVGİRE DÖNDÜ

Oramiral Apostolakis ve Korgeneral Christodoulou’yu taşıyan iki adet silah yüklü Mirage 2000 – 5 Yunan savaş uçağı Türk hava sahasını tam 3 mil ihlal etti. Yunan uçaklarına önleme yapılmadı.  Buna karşılık 01-12 Şubat 2018 tarihleri arasında, Ege’de, Türk Hava Sahası ve Uluslararası Hava Sahası’nda uçan 12 Türk Savaş Uçağı, 11 Türk Nakliye Uçağı (CN-235) ve 10 Türk Helikopterine Yunan savaş uçakları tarafından önleme / it dalaşı yapılmış.

Ege Denizi’nde Türk hava sahasında ve/veya uluslararası hava sahasında uçan Türk uçaklarına Yunan savaş uçakları tarafından önleme yapılırken, Türk hava sahasında uçan Yunan savaş uçaklarına ve askeri helikopterlere önleme yapılmıyor. Türk hava sahası sürekli olarak ihlal ediliyor.

 

ERDOĞAN VE AKP HÜKÜMETİ 10 MİLLİK YUNAN HAVA SAHASINI FİİLEN TANIYOR

AKP öncesi hükümetler döneminde Yunanistan’ın iddia ettiği 10 millik Yunan hava sahası tanınmıyordu. Mevcut durum itibarıyla Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin 10 millik Yunan hava sahasını fiilen tanıdığı görülüyor.

 

Yunanistan sürekli olarak Türk hava sahasını ihlal ederken, Türk topraklarına sanal hava taarruzu yaparak Türkiye’yi tehdit ederken, milli ve yerli olduklarını iddia eden AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ve Savunma Bakanı Nurettin Canikli olanı biteni turist gibi izledi. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?