22.11.2017,08:27
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yunan’a teslim edilen adalar
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Lozan’ı eleştirdikten sonra kamuoyundan çok büyük tepki alan Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi de Misâk-ı Milli sınırlarını gündeme getirdi.

ERDOĞAN’IN YUNAN ASKERİNE TESLİM ETTİĞİ ADALAR, MİSÂK-I MİLLİ SINIRLARI İÇİNDE!.

Lozan’ı eleştirdikten sonra kamuoyundan çok büyük tepki alan Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi de Misâk-ı Milli sınırlarını gündeme getirdi. Erdoğan, “Kerkük, Musul bizimdi. Şimdi ben Misâk-ı Milli dedim diye rahatsız oldular. Ya niye rahatsız oluyorsunuz, ben tarih dersi veriyorum yahu anlayın” dedi. Erdoğan konuştukça açık veriyor. Çünkü Erdoğan’ın Yunan askerine teslim ettiği 17 Türk adası ve 1 Türk kayalığı, hem Misâk-ı Milli sınırları içinde hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içinde. Misâk-ı Milli, Mondros Mütarekesinin imzalandığı 30 Ekim 1918 tarihinde işgal altında olmayan bölgeleri bölünmez ve ayrılmaz bir bütün olarak kabul etmiştir.Hâlihazırda Yunan işgali altında olan 17 ada ve 1 kayalık, 30 Ekim 1918 tarihinde işgal altında değildi. Lozan Antlaşması’nda da verilmeyen ecdat yadigârı adalar 2004 yılından itibaren işgal edildi.

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra darbeci askerlerin bir kısmı kaçtı. Erdoğan’a suikast girişiminde bulunan darbeci askerlerden bazılarının Misâk-ı Milli sınırları içindeki Muğla Keçi Adası’na kaçtığı haberi üzerine adada,27 Temmuz 2016’da arama başlatıldı.Suikast timindeki darbeci askerleri, Yunan Apache taarruz helikopteri, Yunan komandoları ve Yunan polisleri aradı. Yunan firkateyni de arama faaliyetlerine denizden destek verdi.Başkomutan olduğunu iddia eden Erdoğan, cesaret edip Türk askerini ve Türk polisini,Misâk-ı Milli sınırları içindeki Keçi Adası’na gönderemedi. Çünkü Keçi Adası, Erdoğan’ın Yunan askerine teslim ettiği 17 ada arasında bulunuyor.

Suikast timindeki darbeci askerler, Muğla Keçi Adası’nda, Yunan asker ve polisi tarafından aranırken, Türk Sahil Güvenlik Gemisi, Muğla Keçi Adasını ve adadaki Yunan bayrağını 3 mil öteden izledi.

Muğla İl sınırları içinde bulunan Keçi Adası aynı zamanda 6 millik Türk karasuları içinde. Misâk-ı Milli sınırları içindeki Keçi Adası’nda, Yunan askerleri elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Adanın Bodrum’a bakan tarafına dev bir Yunan bayrağı çizilmiş. Adaya yerleştirilen topun namlusu da Bodrum Turgutreis’e yönlendirilmiş. Adanın muhtelif yerlerine Yunan bayrağı dikilmiş, kilise inşa edilmiş ve top yerleştirilmiş. 

Yunan vatandaşlarının da yerleştirildiği Keçi adası turizme açılmış. Yunanistan bizim sırtımızdan para kazanıyor.

Erdoğan’ın, “Biz milliyiz, biz yerliyiz, biz vatanseveriz, biz milliyetperveriz, farkımız bu” söylemleri de gerçeklerle bağdaşmıyor. Misâk-ı Milli sınırları içindeki 17 Türk adası ve 1 Türk kayalığını Yunan askerine teslim eden Erdoğan, nasıl oluyor da milli, yerli, vatansever ve milliyetperver oluyor? Üstelik Erdoğan bugüne kadar kendisi hakkında, Türk Ceza Kanunu(TCK)Md. 302’den yapılan vatana ihanet ve Terörle Mücadele Kanunu (TMK) Md. 3’den yapılan terör suçlamalarına karşı sessiz kalarak bütün suçlamaları zımnen ve hukuken kabul etti. 

 

Erdoğan, “Unutulmamalıdır ki Cumhuriyet’i kuran kadronun çok önemli bir bölümünün dahi doğduğu büyüdüğü topraklar yeni devletimizin sınırları dışında kalmıştır”dedi. Sınır dışında kalan yerlerden birisi de Atatürk’ün doğduğu Selanik şehri. Selanik şehri Balkan Savaşı sırasında elimizden çıktı. Selanik şehrini savunma yapmadan alenen Yunan askerine teslim eden Tahsin Paşa’dır. İşkodra, Yanya ve Edirne Komutanları cephelerini kahramanca savunurken, Harp Okulu ve Harp Akademisi eğitimi olmayan Tahsin Paşa Selanik’i Yunan askerine alenen teslim etti. Yunan askerleri, Tahsin Paşa sayesinde tek kurşun atmadan elini kolunu sallayarak Selanik’i işgal etti. 

Erdoğan’ın yaptıkları da Tahsin Paşa’nın yaptıkları ile benzerlik gösteriyor. Yunan askerleri, Erdoğan sayesinde tek kurşun atmadan elini kolunu sallayarak 17 Türk adasını ve 1 Türk kayalığını işgal etti.2016 Yüksek Askeri Şurası’nda Harp Okulu ve Harp Akademisi eğitimi olmayan bir subay generalliğe terfi ettirildi. Yapılan uygulama ile liyakat usulü tamamen devre dışı bırakıldı. Anılan terfi işlemi pratisyen doktora kalp ameliyatı yaptırmakla eşdeğerdir. Verilen somut örnekten anlaşılacağı üzere tarih tekerrür ediyor.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay