26.02.2018,02:22
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Memleket kimin umurunda?
2712016-12552972_10153921535774589_156661117630312356_n-010317.jpg
TÜLAY HERGÜNLÜ
Cumhuriyet tarihinin belki de en önemli seçimi sona erdi. Halk hiçbir partiye tek başına iktidar şansı vermedi. Vermedi ama AKP’ yi de birinci parti yapmaktan vazgeçmedi. Sonuç olarak siyaset çok bilinmeyenli bir denklemle karşı karşıya kaldı;

CHP-MHP-HDP koalisyonu ile AKP’ yi iktidardan tamamen indirmek,

 

AKP-CHP, AKP-MHP, ya da AKP-HDP koalisyonu ile AKP’yi yeniden iktidara getirmek,

AKP’nin kuracağı bir azınlık hükümeti,

 

Seçimlerin yenilenmesi, yani erken seçim…

 

Birinci olasılık,  MHP’nin HDP tavrı nedeniyle imkânsız hale geldi.

 

İkinci olasılıkda ise HDP’ nin AKP ile koalisyon yapmayacağını kesin bir dille açıklaması ve yine MHP’nin ana muhalefet olarak kalma ya da erken seçime gitme arzusunu belirtmesi ile ihale şimdilik CHP’nin kucağına düşmüş görünüyor.

 

Üçüncü olasılıkda AKP’nin kuracağı bir azınlık hükümeti meclisten güvenoyu alamaz.

Dördüncü olasılık ise şimdilik uzak bir ihtimal gibi görünüyor.

 

Bir büyüğümüz siyasette 24 saat çok uzun bir süredir demişti. Bekleyelim, görelim.

Siyasetin denklemi daha çok değişir…

 

*

Seçimlerden bugüne kadar siyasi partilerin sergilediği tutumlara bakacak olursak; memleketin durumu hiç kimsenin umurunda gibi görünmüyor. Herkes kırmızı plaka peşinde...

 

AKP, koltuğu kaptırmama telaşında... Cumhurbaşkanı’nın kafasında kaç tilki dolaşıyor Allah bilir. CHP, “ rövanşist olmayacağız” sözleriyle kırmızı çizgelerini yumuşatarak,  AKP ile koalisyona göz kırpıyor. MHP, yüzde 60’lık bir bloğun içinde yer almamakla, AKP’yi iktidardan düşürme fırsatını tepmekle meşgul. 

 

Ne AKP ile ne de CHP-HDP ile koalisyona yanaşmıyor. Eğer AKP olası bir CHP ile hükümet kuracak olursa, bunun mimarı hiç kuşkusuz Devlet Bahçeli’nin MHP’ si olacaktır. Yani anlayacağınız MHP, bilmem kaçıncı kez AKP’nin stepnesi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

 

Eğer CHP, AKP ile yan yana gelerek iktidara ortak olursa, AKP’nin geçmişte sergilediği tüm icraatlara hem onay vermiş hem de ortak olmuş demektir.  Bu durum büyük bir ihtimalle CHP’nin de sonunu getirecektir. Aynı durum MHP için de geçerlidir.

 

HDP’ye gelince; Türkiye Partisi olduklarını iddia etmelerine rağmen, icraatları bunun tam tersini göstermektedir. Milletvekillerinin TBMM rozetini takmamaları, İstiklâl Marşı’nı söylememeleri, yemin metnini, sıradan bir metin gibi hızla okuyup geçmeleri, (talimat aldıkları çok açık) bu partinin asla ve kat’a bir Türkiye partisi olamayacaklarının belirtileridir. Yemin etmek ile yemin metnini okumak aynı şey değildir.

 

HDP, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başta TBMM olmak üzere tüm imkânlarını sadece bir araç olarak kullanmaktadır. HDP nin ikiyüzlü siyasetinin ardında, Küresel planın gönüllü taşeronları olarak, ABD ve AB’ nin Ortadoğu’da gerçekleştirmeye çalıştığı “Büyük Kürdistan” inşasına, Türkiye’nin Güneydoğusu’nu da katma planları yatmaktadır.

 

Türkiye partisi olduğunu iddia eden bir partinin,  Türkiye’nin rejimi, bayrağı, marşı ve diliyle bir sorunu olmaz! Gerçek anlamda Türkiye partisi olmak, Türkiye’nin çıkarlarına hizmet etmekten geçer.

 

Sonuç olarak, ülkede iç ve dış sorunlar dağ gibi birikmişken, sınırlarımızdaki büyük yangın ve ekonomik kriz eşikten adımlarını atmış iken, siyasi partilerin sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket ederek birbirlerinin ayağına çelme takmaya çalışmaktan vazgeçmeleri gerekmektedir.

 

Yoksa, olası bir seçimde, emanet oyların yön değiştirmesiyle bazı partilerin sandığa gömülmeleri, çok da uzak bir ihtimal olmasa gerek.

 

hergunlu@ttmail.com

 

 

Not: Bu yazı yazıldığı tarihte MHP’ nin bugünkü (1 Temmuz Çarşamba 2015) açıklaması yapılmamıştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada, eğer kendi adayları 4. tura kalamazsa, son oylamada 80 adet geçersiz oy çıkartacaklarını belirtti. Hal böyle olunca da olası koalisyon aritmetiği bir kez daha değişti ve AKP-MHP koalisyonu ihtimaller arasında birinci sıraya oturdu. Eğer MHP, 4. oylamada geçersiz oy kullanırsa, CHP’ nin adayı Deniz Baykal seçilemeyecek, AKP’ nin adayı İsmet Yılmaz, TBMM başkanı koltuğuna oturacaktır. Bu durumda da AKP’ nin koalisyon ortağı büyük ihtimalle MHP olacaktır.  

 

Görünen o ki MHP, AKP’ nin gizli destekçisi ve ortağı durumundadır.  Eğer bu senaryo tutarda Meclis Başkanı AKP’ den seçilir, akabinde de AKP-MHP koalisyonu gerçekleşirse, MHP’ nin bu tavizkâr tavrını tarih hangi isimle kaydeder hep birlikte göreceğiz...  

 

Sonuç olarak MHP bu tutumuyla hem Meclis başkanlığını hem de iktidarı AKP’ ye altın tepsi içinde sunmuş olacaktır.

 

İnşallah yanılıyoruzdur.YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?