22.11.2017,08:28
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
2016 Sonunda Genel Durum ve Görünüm
2712016-12552972_10153921535774589_156661117630312356_n-010317.jpg
TÜLAY HERGÜNLÜ
“Bakalım Noel Baba, çam ağacına astığımız çoraplarımızın içine 2016 yılı için hangi hediyeleri bırakacak?”

Bu soruyu 2015 yılı için yazdığım yazının son bölümünde sormuştum… 2016 yılında Noel Baba çorabımıza kan ve gözyaşından başka bir şey koymadı; Biz bu yıl kadın, çocuk, öğrenci, asker, polis demeden; öldük, öldük, öldük…

 

Terör saldırılarında öldük;

 

İstanbul’ da ki patlamalar da;  çoluk-çocuk, kadın-erkek, asker, polis 95 kişi öldük,  435 kişi yaralandık. Başkent Ankara’daki patlamalar da;  çoluk-çocuk, kadın-erkek, asker-polis 68 kişi öldük, 186 kişi yaralandık.  Bursa’ daki patlama da; 13 kişi yaralandık. Diyarbakır’da Çınar’da, Sur’da Bağlar’ daki patlamalar da; 30 kişi öldük (3’ü bebekti), 162 kişi yaralandık. Gaziantep’de düğün de çoluk- çocuk 50 kişi öldük, 94 kişi yaralandık. Kayseri’deki patlama da asker, sivil 15 kişi öldük, 50 kişi yaralandık. Mardin, Gaziantep, Elazığ, Van, Bitlis, Adana ve daha pek çok yerde; hendeklerde çoluk-çocuk, kadın-erkek, asker, polis öldük; yaralandık…

 

Suriye de öldük;

 

Fırat Kalkanı Operasyonu’nda 40 askerimizle öldük. (2 askerimizin diri diri yandığına dair video görüntüleri yayınlandı ancak resmi makamlarca doğrulanmadı)

 

Darbe girişiminde öldük;

 

15 Temmuz’ da ne olduğunu anlayamadığımız ve adına sonraları Fethullah Gülen Terör örgütü (FETÖ) denilen bir örgüt tarafından düzenlenen darbe girişimi sonucunda 241 asker, sivil vatandaş öldük... Bu örgütün başta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) , Harp Okulları, Askeri Liseler Emniyet, Milli Eğitim ve MİT olmak üzere, devletin neredeyse tüm kanallarına sızdığını ve darbe yapacak güce eriştiğini öğrendik... Bu saldırı ile ne büyük bir tehlike atlattığımızı ise gözaltına alınan ve tutuklananların sayısına bakınca anlayabildik…

 

Geçtiğimiz yıllarda Ergenekon ve benzeri iddialar sonucunda TSK’ nın komuta kademesi tırpanlanmıştı. Bu kez darbe teşebbüsünde bulundukları gerekçesiyle yine TSK’  nın komuta kademesinden bazı askerler tutuklandı. Meğer bu askerler, Ergenekoncuların yerine getirilenlermiş; sonradan basından öğrendik.

 

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra; AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın önüne dev bir Atatürk afişi asıldı… AKP, İstanbul Yenikapı’da, adına Demokrasi ve Şehitler Mitingi denilen dev bir miting düzenledi.  Mitinge CHP ve MHP liderleri de katıldı. Mitinge daha sonra toplumsal birlik ve barışı çağrıştıran “Yenikapı Ruhu” denilse de, bu ruh çok uzun süre korunamadı…

 

15 Temmuz darbe girişim sonrası 3 ay Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi; 3 ay daha uzatıldı. Türkiye Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yönetilmeye başlandı… Harp Okulları Savunma Bakanlığı’na bağlandı. Askeri Liseler kapatıldı, öğrenciler okul dışı edildi. Askeri hastanelerin tamamına el konuldu ve Sağlık Bakanlığı’na bağlandı. FETÖ yanlısı olduğu iddia edilen Zaman ve Taraf Gazetesi ile Samanyolu TV, Cihan Haber Ajansı’nın da olduğu çok sayıda haber ajansı, televizyon, radyo, gazete, dergi ile yayınevi ve dağıtım kanalı kapatıldı.

 

15 Temmuz tarihi “Millî Anma Günü” ilan edildi. Cumhurbaşkanı, “İkinci bir İstiklâl Savaşı veriyoruz” (…) dedi. Eski-yeni tüm şehitler bir tarafa, 15 Temmuz şehitleri yere göğe sığdırılamadı. Ailelerine yüksek miktar da şehit maaşları bağlandı; şehitlerin adları dağlara taşlara verildi; fotoğrafları dört bir yanda sergilenir oldu… Bağış kampanyaları, konserler, resim sergileri, anma programları düzenlendi. 15 Temmuz gazileri de unutulmadı. Burnu kanayana bile gazi maaşı bağlandı… Sokakların, meydanların,  caddelerin isimleri değişti… Kırk yıllık Boğaz Köprüsü’ nün adı “15 Temmuz Şehitleri Köprüsü” oldu.

 

2016 yılında kan ve gözyaşının dışında bazı önemli olaylar da yaşandı;

 

İktidarın “açılım” hoşgörüsü sona erdi. HDP’ li bazı vekillerin dokunulmazlıkları kaldırıldı; eş başkanlar da dâhil olmak üzere bir kısım milletvekili tutuklandı. Yüzlerce asker, hendekler de öldüğüyle kaldı. Güneydoğu’ da bazı yerler Suriye’yi aratmayacak görüntülere sahne oldu.

 

Yüzde 49,5 oyla seçilen, seçilmiş Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı’nın talebi üzerine görevinden istifa etti/ ettirildi; yerine Binali Yıldırım Başbakan olarak atandı…

 

Kan, gözyaşı ve siyasi çalkantıların arasında bile başkanlık gündemden düşürülmedi. Başkanlık dayatması, partili Cumhurbaşkanı’na dönüştürüldü. AKP, tek adam yönetimine dönüştürüleceği iddia edilen 21 maddelik anayasa değişiklik teklifini, MHP ile birlikte hazırladı ve 316 imzayla Meclis’e sundu.

 

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında ki üyelik müzakerelerini geçici olarak dondurma kararı aldı.

 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası füze gibi tırmanışa geçen döviz durdurulamadı. 30 Aralık itibariyle ABD Doları 3,52;  EURO 3,71 TL. oldu…

 

2016 yılını geride bırakırken; Yüce Yaradan’dan bir daha ülkemize 2016 yılı benzeri başka yıllar yaşatmamasını,  2016 yılını da aratmamasını niyaz ediyorum. 

 

Bu vesileyle tüm Türkiye’ye 2017 yılında; Nefretin yerini sevginin ve barışın aldığı, mutlu ve huzurlu bir yıl diliyorum.

 

Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olacağı nice güzel yıllar dileğiyle…

 

hergunlu@ttmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay