22.02.2018,02:13
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Büyümek istemiyor çocuklar
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
-Sen ölecek misin baba?

-Evet, ama ancak yaşlanınca.

-Ben de yaşlanacak mıyım?

-Evet

-Her gün ölmekten korkuyorum. Keşke hiç yaşlanmasam, o zaman ölmem değil mi?...

 

Hikaye tamamlama testine tabi tutulan bir grup küçük çocuğa, okudukları masaldaki perinin ağzından, büyümeyi mi yoksa hep, hatta sonsuza dek küçük olarak kalmayı mı istedikleri soruldu. Çocukların, büyümek, güçlenip etkili olmak için sabırsızlandıkları yaygın inancının aksine, yüzde otuz beşi hep küçük kalmayı istediklerini söylediler. Çünkü büyümeyi ölümle birleştirdiler. 

 

Düşünülenin aksine çok küçük yaşlarda düşer ölüm kavramının ürpertisi ruhlara. Dalından kopup düşen bir yaprağın solukluğunda, ölü bir kuşun gözlerinin donukluğunda, en çok da “uzaklara gitti” denilen sevilenlerin sonu gelmeyen yokluklarında. Dilenenin aksine sıralı değilse de ölüm, küçük zihinlerin dokunulmazıdırminik bedenleri, yaşamda yol aldıkça büyümeyi bekler ayak izleri. Büyüklerinin yüzlerinde, kendi yüzlerine miras kalacak derin çizgilerdedir hep gözleri. Yine de ince ince sezerler, sanki bildiklerinden daha ötedir ölümün gizleri.

 

Çok uzakta değildir aslında…

“Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?” sorusunun ölümü öldürmeyen kahrında, küçücük bedenleri toprağa düşüren büyük kurşunların ahında gizlidir ötesi. Yurtsuz kalmış umutsuzların deniz kıyılarına vuran diyetlerinde, Aylan bebeğin kanında bile paklanmayan insan niyetlerinde gizlidir hem ötesi hem berisi.

 

Hiç bitirilmeyecek bir yarışın henüz başındaki Berrin’in, Seyfi’nin ve nicesinin boynuna dolanan başarısızlık korkusunun ilmeğindedir. Kağıt toplayan Muhammed’in, otomobil tamir eden Bekir’in, merdiven altlarında iplik büken Veysel’in, zamansız nasır tutan ellerindedir.

 

Ayrıldığı nişanlısı tarafından katledilen on beş yaşındaki Hasret’in ihmal edilmiş çocukluğunda; sapkın babanın sapkın salyalarını sıvazlayan ruhsuz cüppelerin fetvalarında; organ mafyalarının, terör yuvalarının, porno tüccarlarının şeytani tuzaklarındave bazen kadar çokça en güvenilenlerin kucaklarında gizlidir hepsi.

 

Velhasıl,

Büyümek istemiyorlar çocuklar, büyüyememek endişesinden.

Hani bildiklerinden değil, ince ince sezdiklerinden.

-Ölüm yanlış yapıyor.

-Nasıl yanlış yapıyor

-Çocukları öldürüyor.

-Ölüm nedir?

-Bir adam

-Ne tür bir adam

-Ölüm adam

-Nereden biliyorsun?

-Onu gördüm

-Nerede?

-Çimenlerde. Çiçek toplarken.

jalyan70@yahoo.com.tr

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?