24.11.2017,21:53
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Büyümek istemiyor çocuklar
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
-Sen ölecek misin baba?

-Evet, ama ancak yaşlanınca.

-Ben de yaşlanacak mıyım?

-Evet

-Her gün ölmekten korkuyorum. Keşke hiç yaşlanmasam, o zaman ölmem değil mi?...

 

Hikaye tamamlama testine tabi tutulan bir grup küçük çocuğa, okudukları masaldaki perinin ağzından, büyümeyi mi yoksa hep, hatta sonsuza dek küçük olarak kalmayı mı istedikleri soruldu. Çocukların, büyümek, güçlenip etkili olmak için sabırsızlandıkları yaygın inancının aksine, yüzde otuz beşi hep küçük kalmayı istediklerini söylediler. Çünkü büyümeyi ölümle birleştirdiler. 

 

Düşünülenin aksine çok küçük yaşlarda düşer ölüm kavramının ürpertisi ruhlara. Dalından kopup düşen bir yaprağın solukluğunda, ölü bir kuşun gözlerinin donukluğunda, en çok da “uzaklara gitti” denilen sevilenlerin sonu gelmeyen yokluklarında. Dilenenin aksine sıralı değilse de ölüm, küçük zihinlerin dokunulmazıdırminik bedenleri, yaşamda yol aldıkça büyümeyi bekler ayak izleri. Büyüklerinin yüzlerinde, kendi yüzlerine miras kalacak derin çizgilerdedir hep gözleri. Yine de ince ince sezerler, sanki bildiklerinden daha ötedir ölümün gizleri.

 

Çok uzakta değildir aslında…

“Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?” sorusunun ölümü öldürmeyen kahrında, küçücük bedenleri toprağa düşüren büyük kurşunların ahında gizlidir ötesi. Yurtsuz kalmış umutsuzların deniz kıyılarına vuran diyetlerinde, Aylan bebeğin kanında bile paklanmayan insan niyetlerinde gizlidir hem ötesi hem berisi.

 

Hiç bitirilmeyecek bir yarışın henüz başındaki Berrin’in, Seyfi’nin ve nicesinin boynuna dolanan başarısızlık korkusunun ilmeğindedir. Kağıt toplayan Muhammed’in, otomobil tamir eden Bekir’in, merdiven altlarında iplik büken Veysel’in, zamansız nasır tutan ellerindedir.

 

Ayrıldığı nişanlısı tarafından katledilen on beş yaşındaki Hasret’in ihmal edilmiş çocukluğunda; sapkın babanın sapkın salyalarını sıvazlayan ruhsuz cüppelerin fetvalarında; organ mafyalarının, terör yuvalarının, porno tüccarlarının şeytani tuzaklarındave bazen kadar çokça en güvenilenlerin kucaklarında gizlidir hepsi.

 

Velhasıl,

Büyümek istemiyorlar çocuklar, büyüyememek endişesinden.

Hani bildiklerinden değil, ince ince sezdiklerinden.

-Ölüm yanlış yapıyor.

-Nasıl yanlış yapıyor

-Çocukları öldürüyor.

-Ölüm nedir?

-Bir adam

-Ne tür bir adam

-Ölüm adam

-Nereden biliyorsun?

-Onu gördüm

-Nerede?

-Çimenlerde. Çiçek toplarken.

jalyan70@yahoo.com.tr

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay