22.02.2018,02:12
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Hara-Kiri
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Yap! Yapamazsan intihar et. Japon atasözü…

Bin yıllık bir Japon geleneği seppuku, yaygın kullanıldığı adıyla hara-kiri. Japonya’nın feodal dönem anlayışında, yenildikleri savaştan sağ kurtulan samurayların yapması gereken intihar olsa da aslında onurlu kalmayı sağlayan, kendi kendini cezalandırma yöntemi. Her an ölümü bekleyen samurayların onurlu ölüme kavuştukları, başarıya ulaşamamış amacın sorumluluğunu aldıkları an.

 

Bir dönem yasaklanmış olsa da hala, onurlu varoluşu gerçekleştiremediğine kanaat getiren Japon insanının kendi felsefi inancı hasebiyle seçtiği onurlu ölüm hara-kiri.

 

Her ne kadar saygı bekleyen iradi bir seçim, anlaşılmayı uman kültürel gerekçeye göre ulvi olsa da, bilerek, isteyerek yapılan can kıyımına olur diyecek bir felsefem yok, bilakis yaşama inancım pek çok. Lakin bu zor ve dayanılmaz acılı karardaki keskinliği; tavizsiz, el titretmeyen, göz kırptırmayan töreni vuku bulduran bu felsefedeki boşluksuz inanç bütünlüğüne saygı duymamam da mümkünsüz.

 

Fıtrata dövmelenmiş maden, inşaat kazalarının (!), namus (!) belasına tövbelenmiş kadın yaşamlarının, yosuzlukların, ussuzlukların, arsızlıkların bir örümcek ağı gibi sarıp sarmaladığı ülkemiz, Japonlar için de en ölümcül ülkelerden biri desem: Körfez geçiş köprüsünün halatının kopmasından sonra “benim sorumluluğumdu” diyerek intihar eden Japon mühendisine rağmen hayır diyebilir misiniz.

 

Ben ilk duyduğum andan beri diyemedim…

 

Önce, o boşluk barındırmayan inançları düşündüm, ardından, bir damla inanç barındırmayan nefse müptela boşlukları. İşte o an yapıştı dimağıma dil cambazı, söz hokkabazı mahirlerin zehirli hoşlukları.Hangi birini söylesem ki: çalanı kul, çalmayanı kül etmekte diğerinden daha az mahir(yetenekli). Hangisi bir dirhem inanca gark edecek kadar diğerinden daha çok tahir (temiz).

 

“Kayıp kaçak devlet hakkıdır, kul hakkıdır” dedi muhterem. Yetmedi, “Dürüst vatandaşı koruyacağız, bu işin peşini bırakmayacağız. Yasamız hazır bakın neler yapacağız” da…

 

Pek sevindik…

Hatta inandık.

 

Bir ihalemiz bile yok demedik, utanmadık sıkılmadık kul da biziz, haklı da biziz sandık. Şükür ettik yattık kalktık, hani üşenmedik bir de kalkıp göbek attık.

 

Bilemedik, halvet odalarında “al ihale ver ihale, görürüm seni de bilahare” oynaşmalarını. Bilemedik,sözde barış sürecine yamanmış tek adamlık hevesiyle çözülen uçkurları.

 

Kandırılmış(!) kralın ülkesinde krallar gibi kandık. Meclis torbasının içinde kaçak cereyan misali cayır cayır yandık. Despotizmin “Dört Sevgi” kuralının yetkisiyle hırsızın faturasını dürüstçe ödemeye devam hakkı kazandık. İtiraz edeceğe kolluk jopu, zaten etmişe ceza yolu da bonus. Haydi, o iştahla yuttuğun “çalıyorlar ama çalışıyorlar” yemini kusabiliyorsan kus.

 

Anlayın… Bundan bir adım ötesi Sırat’a çılgın köprü projesi

Anlayın… Yok bunların en ufak bir ilahi endişesi.

 

Anlayın artık!

Yakmazsanız bu defasandıkta bir özgürlük meşalesi, heyhat onursuz olur bu ülkenin hara-kirisi.

 

jalyan70@yahoo.com.tr


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?