24.11.2017,21:54
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Hara-Kiri
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Yap! Yapamazsan intihar et. Japon atasözü…

Bin yıllık bir Japon geleneği seppuku, yaygın kullanıldığı adıyla hara-kiri. Japonya’nın feodal dönem anlayışında, yenildikleri savaştan sağ kurtulan samurayların yapması gereken intihar olsa da aslında onurlu kalmayı sağlayan, kendi kendini cezalandırma yöntemi. Her an ölümü bekleyen samurayların onurlu ölüme kavuştukları, başarıya ulaşamamış amacın sorumluluğunu aldıkları an.

 

Bir dönem yasaklanmış olsa da hala, onurlu varoluşu gerçekleştiremediğine kanaat getiren Japon insanının kendi felsefi inancı hasebiyle seçtiği onurlu ölüm hara-kiri.

 

Her ne kadar saygı bekleyen iradi bir seçim, anlaşılmayı uman kültürel gerekçeye göre ulvi olsa da, bilerek, isteyerek yapılan can kıyımına olur diyecek bir felsefem yok, bilakis yaşama inancım pek çok. Lakin bu zor ve dayanılmaz acılı karardaki keskinliği; tavizsiz, el titretmeyen, göz kırptırmayan töreni vuku bulduran bu felsefedeki boşluksuz inanç bütünlüğüne saygı duymamam da mümkünsüz.

 

Fıtrata dövmelenmiş maden, inşaat kazalarının (!), namus (!) belasına tövbelenmiş kadın yaşamlarının, yosuzlukların, ussuzlukların, arsızlıkların bir örümcek ağı gibi sarıp sarmaladığı ülkemiz, Japonlar için de en ölümcül ülkelerden biri desem: Körfez geçiş köprüsünün halatının kopmasından sonra “benim sorumluluğumdu” diyerek intihar eden Japon mühendisine rağmen hayır diyebilir misiniz.

 

Ben ilk duyduğum andan beri diyemedim…

 

Önce, o boşluk barındırmayan inançları düşündüm, ardından, bir damla inanç barındırmayan nefse müptela boşlukları. İşte o an yapıştı dimağıma dil cambazı, söz hokkabazı mahirlerin zehirli hoşlukları.Hangi birini söylesem ki: çalanı kul, çalmayanı kül etmekte diğerinden daha az mahir(yetenekli). Hangisi bir dirhem inanca gark edecek kadar diğerinden daha çok tahir (temiz).

 

“Kayıp kaçak devlet hakkıdır, kul hakkıdır” dedi muhterem. Yetmedi, “Dürüst vatandaşı koruyacağız, bu işin peşini bırakmayacağız. Yasamız hazır bakın neler yapacağız” da…

 

Pek sevindik…

Hatta inandık.

 

Bir ihalemiz bile yok demedik, utanmadık sıkılmadık kul da biziz, haklı da biziz sandık. Şükür ettik yattık kalktık, hani üşenmedik bir de kalkıp göbek attık.

 

Bilemedik, halvet odalarında “al ihale ver ihale, görürüm seni de bilahare” oynaşmalarını. Bilemedik,sözde barış sürecine yamanmış tek adamlık hevesiyle çözülen uçkurları.

 

Kandırılmış(!) kralın ülkesinde krallar gibi kandık. Meclis torbasının içinde kaçak cereyan misali cayır cayır yandık. Despotizmin “Dört Sevgi” kuralının yetkisiyle hırsızın faturasını dürüstçe ödemeye devam hakkı kazandık. İtiraz edeceğe kolluk jopu, zaten etmişe ceza yolu da bonus. Haydi, o iştahla yuttuğun “çalıyorlar ama çalışıyorlar” yemini kusabiliyorsan kus.

 

Anlayın… Bundan bir adım ötesi Sırat’a çılgın köprü projesi

Anlayın… Yok bunların en ufak bir ilahi endişesi.

 

Anlayın artık!

Yakmazsanız bu defasandıkta bir özgürlük meşalesi, heyhat onursuz olur bu ülkenin hara-kirisi.

 

jalyan70@yahoo.com.tr


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay