19.02.2018,06:30
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Ağlayın halinize
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Erkek olup da “Erkekler ağlamaz” manifestosu yüzüne yüzüne okunmamış kaç kişi vardır? Belki çok az, belki de hiç.

Oysa bugün tam zamanı ağlamanın. Ağlayın erkekler halinize, hallerinize. Ben olsam ağlardım hüngür hüngür.

 

Çünkü, dün sizi “aslan oğlum, koç evladım, yiğit paşam” diye yere göğe sığdıramayan, kız kardeşinizi neredeyse hizmetkarınızmış gibi hizmetinize sunan, anadan üryan deste deste fotoğraflarınızı albümlere dolduran, “göster bakıyım amcana, teyzene” diyerek bedeninizi kamuya açan, size layık olacak bir kadının dünyaya gelmeyeceğine, ancak göklerde melek olarak var olacağına inanan anneleriniz, bugün sizinle aynı metrobüse binmek dahi istemiyorlar.

 

Çünkü sizler büyüdünüz, ahlaktan yoksun, ilkeleri, değerleri, sevebilme yeteneği olmayan, gördüğü her kadına uçkur çözmek için fırsat kollayan, kadın kendisini örtmezse, sakınmazsa, saklamazsa iradesine hakim olamayan, nefsi bozuk birer sapıksınız artık.

Siz, kadınla sohbet etmez, arkadaş olmaz, dostluk kurmazsınız. Önce insanız demez, Allah ne verdiyse…

 

Yeter ki nefes alsın…

 

Bir kadınla bir fincan kahve içmeyi, dostça söyleşmeyi belki de dertleşecek kadar yakın olmayı beceremezsiniz. Siz ateşle barutsunuz yan yana durup da patlamamanız mümkün değil. Eliniz gözünüz hep kadının üzerinde, bedeninde. Otobüse, trene, vapura, tramvaya işinize gücünüze, evinize barkınıza gitmek için değil, kadınları taciz etmek, orasına burasına dokunmak için binersiniz. O tenha, bir kez dahi sıkış tıkış görmediğimiz araçların içerisinde illaki kadınların önüne, arkasına istiflenir Hannibal sesleri çıkartırsınız.

 

Kadınla tokalaşırsanız hormonlarınız, saçını görürseniz niyetiniz bozulur. Kadın salına salına yürürse tenhada kıstırır, yürümezse alenen saldırırsınız. Öküz ineğe yapmaz sizin yaptığınızı. Öyle kötüsünüz.

 

Mutlaka aldatırsınız eşinizi, elleriniz doğuştan kirlidir çünkü. Sizi isteyen kadına hayır diyemezsiniz, doğanıza aykırı. Seçme, beğenme, duygu geliştirme gibi bir kalite, bir kabiliyetiniz zinhar yoktur. İlla hayır diyorsanız kesinlikle eşcinselsinizdir ya da iktidarsız.

Ne edep bilirsiniz ne haya. Sapık geldiniz sapık gideceksiniz.

 

Kadınlar kendilerini sizden korumasın da kimden korusun. Pembe metrobüse binmesin de nereye binsin,

…! ?

 

Bıkmadınız, usanmadınız mı bu yaftalamalardan, alnınıza kazılan bu çirkin dövmelemelerden. Bedeniniz acımıyor, ruhunuz isyan etmiyor mu çarmıha gerilip çivilenmekten. Yoksa siz de inandınız, benimsediniz, içselleştirdiniz de mazohistçe haz almaya mı başladınız gerçekten. İçinizdeki öfke, giderek artan şiddet duygunuz bu yüzden midir yoksa. Var edildiğiniz gibi olma gayretinizden midir bu kabulleniş.

 

Yok mu içinizde itirazı olan?...

 

Yok mu gerçekten, “ Yeter!... Bizim de değerlerimiz var. Bizim de önce insana inancımız, ilkelerimiz var. Kadına dost olmayı da biliriz, yoldaş olmayı da, aşık olmayı da. İrademiz de var, seçebilme kalitemiz de. Siz üstümüze yapışsanız da hayır deme ahlakımız var. Sevdiğimizden başkasına değmeyen gözlerimiz, dokunmayan ellerimiz var bizim de. Saygıyı da biliriz hürmeti de. Bizi de kendinizi de, olmadığımız şeye inandırmayın!” diye haykıracak olan.

 

Yoksa eğer, bugün ağlama günüdür halinize, hallerinize.

Ben olsam ağlardım, hem de hüngür hüngür.

 

jalyan70@yahoo.com.tr


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?