24.11.2017,21:53
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Tarihe damlalar – 2
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Bozuk musluktan kan damlar…

“Onu bilemem ama dördüncü dünya savaşının en etkin silahı yontma taş ve balta olacak” dedi  Einstein; Muhtemel bir üçüncü dünya savaşında favori ve en etkin silahın hangisinin olacağı sorulduğunda…

 

Bir yandan varlığını koruma gayretinde olan insanoğlunun, diğer yandan kendi yıkımına doğru koşar adım yol alışı, yaşam sürdükçe savaşın da kaçınılmaz olacağı inancını diri tutuyor geleceğin öngörülerinde.

 

Artan dünya nüfusuna karşın yaşamın devamını sağlayan doğal kaynakların hızla tükeniyor olması; enerji, değerli maden ve su kaynakları üzerinde egemen olma yarışını da giderek daha acımasızlaştırıyor. Kapitalist düzenin dayattığı çağdaş(!) ekonomi politikalarının “tüketim amacıyla üretim” yerine “üretim amacıyla tüketim” anlayışının devşirdiği bireysel bencillik, yaşamsal ihtiyaçların ötesine taşmış doyumsuz beklentilerin yıkıcı basıncı, toplumlar arasında askeri güç kullanımının iteleyici dinamikleri durumunda artık.

 

İngiltere’nin eski başbakanı Churchill’in 1936 yılında Avam Kamarası’nda sarf ettiği “Bir damla petrol, bir damla kandan daha kıymetlidir” sözleri, sömürgecilerin, var oldukları andan beri sürdürdükleri güç savaşlarındaki sınırsızlığını açıkça gözler önüne seriyor.

 

Kuşku kabul etmeyecek bir gerçektir ki; tüm doğal, yaşamsal kaynaklar her bir canlının özgürce, adilce ve eşit haklarla kullanımına sunulmuş hazinelerdir. Ve bizzat her bir canlı tarafından da korunmaya muhtaçtır. Bu muhtaçlıktandır ki; geleceğin varlığı için her bir canlının sorumluluğu mutlaktır.

 

Kaynakların tüketiminde gösterilecek ihtimam, israfı hoş görmeyecek bilinç, adil paylaşım anlayışı ve tüm canlıların varlığını koruma inancı birey benliğinde zuhur ettiğinde dünya yaşanası olacak. Aksi durumda…

 

Bozuk musluklardan kan damlayacak…

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay