22.02.2018,02:12
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Tarihe damlalar – 2
04052015-unnamed-142917.jpg
JALE YANILMAZ
Bozuk musluktan kan damlar…

“Onu bilemem ama dördüncü dünya savaşının en etkin silahı yontma taş ve balta olacak” dedi  Einstein; Muhtemel bir üçüncü dünya savaşında favori ve en etkin silahın hangisinin olacağı sorulduğunda…

 

Bir yandan varlığını koruma gayretinde olan insanoğlunun, diğer yandan kendi yıkımına doğru koşar adım yol alışı, yaşam sürdükçe savaşın da kaçınılmaz olacağı inancını diri tutuyor geleceğin öngörülerinde.

 

Artan dünya nüfusuna karşın yaşamın devamını sağlayan doğal kaynakların hızla tükeniyor olması; enerji, değerli maden ve su kaynakları üzerinde egemen olma yarışını da giderek daha acımasızlaştırıyor. Kapitalist düzenin dayattığı çağdaş(!) ekonomi politikalarının “tüketim amacıyla üretim” yerine “üretim amacıyla tüketim” anlayışının devşirdiği bireysel bencillik, yaşamsal ihtiyaçların ötesine taşmış doyumsuz beklentilerin yıkıcı basıncı, toplumlar arasında askeri güç kullanımının iteleyici dinamikleri durumunda artık.

 

İngiltere’nin eski başbakanı Churchill’in 1936 yılında Avam Kamarası’nda sarf ettiği “Bir damla petrol, bir damla kandan daha kıymetlidir” sözleri, sömürgecilerin, var oldukları andan beri sürdürdükleri güç savaşlarındaki sınırsızlığını açıkça gözler önüne seriyor.

 

Kuşku kabul etmeyecek bir gerçektir ki; tüm doğal, yaşamsal kaynaklar her bir canlının özgürce, adilce ve eşit haklarla kullanımına sunulmuş hazinelerdir. Ve bizzat her bir canlı tarafından da korunmaya muhtaçtır. Bu muhtaçlıktandır ki; geleceğin varlığı için her bir canlının sorumluluğu mutlaktır.

 

Kaynakların tüketiminde gösterilecek ihtimam, israfı hoş görmeyecek bilinç, adil paylaşım anlayışı ve tüm canlıların varlığını koruma inancı birey benliğinde zuhur ettiğinde dünya yaşanası olacak. Aksi durumda…

 

Bozuk musluklardan kan damlayacak…

 

jalyan70@yahoo.com.tr

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?