24.03.2018,09:13
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Bile Bile Lades
892017-f.atlas-173215.jpg
FATİH ATLAS
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.

Türkiye’de adam yokmuşçasına, her fırsatta gelmesini bekledikleri, 2016 Ağustos’unda VitorPerreira’yı gönderirken, Advocaat gelirken bile bu sezonun hocası olacağı herkesçe bilinen Aykut Kocaman bombası sonunda patladı.

Aziz Yıldırım Devri Kapanıyor

Şubat ayında 20. Yılı geride bırakarak, Fenerbahçe tarihinin en uzun süre başkanlık yapan ismi olarak tarihe geçecek Aziz Yıldırım tekrar seçilse bile artık Türk futbolundaki etkisi yok denecek kadar azaldı. Hata üstüne hata yapmaya devam ederken artık yalnızlaşıyor. Risk almayı sevmediği için yeni başarılara da ulaşamıyor.

Neden?

Aslında inişin başlangıcı 3 Temmuz süreci değil. Fenerbahçe ondan sonra Avrupa’da yarı final de oynadı. 2012’de şampiyonluğu son maçta da kaçırdı. 1. Aykut Kocaman dönemi bittiğinde; alelacele aman Türkiye’yi tanıyan birisi olsun diye Eskişehir’den Ersun Yanal apar topar başa getirildi. O sezon eldeki iyi kadro, Avrupa’da olmayış ve Ünal Aysal’ın Fatih Terim’i göndererek F.Bahçe’yi rakipsiz bırakması Sarı Lacivertlilerin en büyük şansıydı.

1 yıllık geçici başarı yerine, takımın ve başkanın kredisi de varken, Avrupa’dan kariyerli ve çok yaşlı olmayan bir hocayı takımın başına getirip, 1993’te Osicek, 1998’de Löw, 2003’te Daum, 2006’da Zico  gibi yepyeni bir sistem ve oluşumla bu yılları daha başarılı ve kupalarla kapatabilirdi Fenerbahçe. Ama Aykut Kocaman’a korkak diyen basın aynı şeyi Aziz Yıldırım için söylemedi. Korktuğu için Ersun Yanal’ı, ondan sonra yine korktuğu için maceraya girmeyerek Süper Lig’te bir takımın başına geçemeyecek kalibredeki İsmail Kartal’ı seçti. Sonra dikiş tutmadı. 2015’te işleri Terrano’ya bırakarak bazı şeyleri başaracak gibi oldu ama sabredemedi, ipleri kendi eline alınca, ego yüzünden şampiyonluğu kaçırdı. Caner ve Gökhan’ı Beşiktaş’a kaptırarak takımdaki 3 liderinden 2’sini elleriyle rakibine verdi. Son olarak geçen sezon başında ligin başlamasına 1 hafta kala sırf tecrübeli diye Advocaat’ı getirdi ama aslında onun da 1 yıllık olacağını biliyordu.

Nerede Yanıldı?

Aykut Kocaman’ın rakiplerini ve ligi çok iyi bildiğini sanarak bu işi götürür dedi. Ama sezon başında da yazdığım gibi artık hükmedeceği ya da fırça atacağı Türk oyuncular yok. Takımların 11’inin 8’i yabancı ve bu psikolojinin dışında yaşayan adamlar. İşler kötü gittiğinde takımı toparlayacak olan Volkan artık yaşlı. M.Topal etkisiz. Lider Kuyt yok. Caner ve Gökhan zaten yok. Kısacası Aykut Kocaman’ın bıraktığındaki takım ezbere oynayabiliyordu ve rakipler üzerinde bir psikolojik baskısı vardı.

Aziz Yıldırım da hiçbir zaman kendini yenilemediği ve eleştirilere kapalı olduğu için artık olağan bir kaybedene dönüştü. Bile bile lades dedi. Ve Fenerbahçe belki de 2002 – 2003 sezonundan bu yana 15 yıl sonra ilk kez sezon ortasında teknik direktörlük değişimine gidecek. Ve bence Aziz Yıldırım’ın çalışacağı 18. ve son teknik direktörü iyi bir gelecek beklemiyor Samandıra’da.

Lige Dönersek

İlk 3 sıra normale döndü. İlk yarı bittiğinde de ilk 3’te bu takımları göreceğiz.  Beşiktaş ve Başakşehir ritmini bulmaya başladı. G.Saray’ın da büyük maçları kazanamayacağını ama diğer takımları rahat geçeceğini düşünürsek 17. Hafta sonunda puan puana bir zirve 3’lüsüyle karşılaşabiliriz. Muhtemelen bu 3 takım da ilk yarı bittiğinde 40 puana ulaşamayacaklar. Anahtar puan ilk yarı için 40 zaten. Son 10 sezona baktığımızda, ilk yarıyı 40’ın üzerinde (42) lider bitirip de şampiyon olamayan tek takım, o meşhur 2010 – 2011 sezonunda Trabzonspor. Biraz daha geriye gittiğimizde ise 2005 – 2006’da F.Bahçe 45 puanla bitirmesine rağmen son hafta şampiyonluğu kaçırmıştı. Artık böyle sürprizlerle zor karşılaşırız.

İnce Hesaplar

Beşiktaş, kalan 6 maçını kazansa bile 39’la devreye girecek. Başakşehir de 6’da 6 yaparsa 41 olacak. Ancak geçen sezon 39’la lider bitirmesine rağmen mucizeyi gerçekleştiremedi. Hem Beşiktaş, hem de Başakşehir kalan maçları kazanabilir gibi gözükse de hem Galatasaray’la oynayacaklar, hem de lig 4. Ve 5.’si Kayseri ve Sivas’la deplasmanda oynayacaklar. Sarı Kırmızıların ise 40 ya da 41’i bulabilmesi için 1 mağlubiyet ya da 2 beraberlik kredisi var. Bunları da muhtemelen Başakşehir ve Beşiktaş maçlarında kullanacaktır.

 

fatih@enigma-pr.com 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Ülke saadet zincirleri içerisinde uyanıkların, fırsatçıları nasıl dolandırdığını tartışıyor. Anlıyoruz ki 65 adet benzeri yapılanma var.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?