18.03.2018,07:04
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Bir bakarsınız jestin altından sürpriz çıkar
16112017-demet-112601.jpg
DEMET KARAL
Borsa İstanbul, aracı kurumlardan aldığı işlem komisyonlarında yüzde 100 zam yapmak isteyen büyük işlem yapan aracı kurumlara komisyon iadesi veya düşük komisyon uygulamasına gitmeye hazırlanıyor.

Hatırlatmak için yazdım ilk paragrafı.. Konunun başı böyleydi.

 

BIST sirket olarak hisseleri satılmaya çalışılan, halka açılacak bir kurum. Bu yöntemle BIST'in değeri artar mı? Artar… Acaba BIST bunu şirin görünmek için mi yapıyor? 

 

Bir de şu an hala netliğe kavuşmamış bir durum da şu ki? BIST aracı kurumlardan aldığı komisyonlardan yüzbinde 1 üzerinden mi iskonto uygulayacak; yoksa yüzbinde 2 üzerinden mi?

 

Eğer BIST aracı kuruluşlara yapacağı komisyon iadesini yüzbinde 2 üzerinden belirlerse yine gözden kaçacak. Ve JEST gibi algılanacak..

 

NOT1): 'İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın şirketleşmesiyle birlikte gelirlerini artırmak isteyen Borsa İstanbul, geçtiğimiz günlerde SPK’ya aracı kurumlardan aldığı yüz binde 1’lik komisyon oranlarını yüz binde 2’ye çıkartmak için başvuruda bulunmuştu.'

 

Not2): Aslında bu yapılacak olan sistem aracı kurumlara bir avantaj sağlamıyor.

Nasıl mı? Eğer aracı kuruluşa yüzbinde 2 üzerinden bir iskonto yapılacaksa, bu durum aracı kuruluşa şu an ödediği maliyet uzerinden bir maliyet oluşturacak. Nasil mı? Onu da artık Aracı Kurumlar Hesaplasın.. :)

 

Demedi demeyin :))

 

karal.demet@gmail.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?