25.11.2017,12:22
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İş bulamıyorsan hukukçu (!) ol
10122013-cetin-unsalan-160854.jpg
ÇETİN ÜNSALAN
Türkiye’nin en önemli sorunların biri hukuktaki aşınma. Bunda yapılan yanlışların çok büyük bir payı olsa da, demokrasiye inanan, normal vatandaşlar açısından başka da bir kapı yok.

Tüm yıpranmışlığına rağmen, hakkımızı hukukta aramak ve hukuka inancı taze tutmak durumundayız. Lakin son yıllarda kavramın içi o kadar boşaltıldı ki… Şimdi de son darbe geliyor.

 

Bundan birkaç sene önce ‘arabulucu’ olarak gündeme gelen, ardından baroların haklı itirazları üzerine avukatlara özel ihtisas alanı olarak düzenlenen bu yapılanmada, tekrar başa dönüyoruz.

 

Eğer üniversite mezunuysanız ki, buna açık öğretim dahil, yeni adıyla uzlaştırıcı olabiliyorsunuz. Konuyu anlatan Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hayrettin Zengin’in ifadesiyle ‘iki tane hukuk dersi aldıysanız, bu eğitime başvurabilirsiniz.’

 

Zengin, bunu bir iş kapısı olarak anlatıyor, ayda 40 dosya bakılsa, çözümlülerde 16 bin, hepsi çözümsüz olsa 6 bin TL para kazanılabileceğinden bahsediyor. Bunun da dünyada uygulanan bir sistem olduğuna atıfta bulunuyor. İnsafınız kurusun.

 

Dünyada arabulucu sistem var. Var olmasına var da, genellikle teknik, mesleki veya tüketici şikâyeti gibi durumlarda, o sektöre ait enstitü, STK gibi, mahkemenin zaten bilirkişi olarak döneceği noktalara veriliyor.

 

Diğer alanlarda ise arabuluculuk sistemi, yine bir avukatlar vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. Layıkıyla uygulansa ve ehil kişilerin arabuluculuğunda hayat bulursa, gayet iyi bir sistem. Bu sayede hem sorunlar çözüme ulaşır; hem de mahkemelerin iş yükü, çözüme yönelik olarak hafifler.

 

Fakat yine de hepsinin bir hukukçu ve hukuk formatı içerisinde gerçekleşmesi şart. Sosyal konulardaki itilaflara ise kesinlikle bu olanak verilmemeli. Çünkü bilhassa feodalitenin hakim olduğu bölgelerde kadın erkek ilişkilerinde, miras çatışmalarında, ağa köylü ikilemlerinde güçlü olanın sözünün geçeceği muhakkak.

 

Şehre geldiğimizde de nüfuz alanı güçlü olan etkili olacaktır. Burada kime güveneceksiniz? Elbette bir hukukçuya. Siz iki tane hukuk dersi alanı da bu sahaya dahil ederseniz, rüşvetin bini bir para ettiği gibi, toplumda haksızlıklarla doğacak büyük travmalara yol açar, hatta daha da ürkütücü olarak orman kanununa ortam hazırlarsınız.

 

Hukuk, birilerine iş bulma ya da erkini, nüfuzunu kullananın haklı çıkacağı bir alan değildir. Adalet diye bir kavram var ve varlığı adına zaten ciddi bir zedelenme yaşanan ülkemizde, daha büyük adaletsizliklerin yolunu açıp, yoldan geçenleri de bunun aracı haline getirmeyin.

 

cetinunsalan@yahoo.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 1 | Onay Bekleyen Yorum 0

E.Pevin

Binbir emekle,sıkıntıyla okuttuğum ve avukat olan oğlum bir tarafta; iki tane hukuk dersi alarak arabuluculuğa soyunan kişiler(!)diğer tarafta. Bunlara mı kızayım, bu yasayı çıkaranlara mı? Hani hukukun üstünlüğü diye bağırıyorlardı ya! Yazıklar olsun diyorum sadece.
23.10.2017 19:31:47


Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay