25.11.2017,12:10
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Uzlaşmazlığın ülkemize yüklediği fatura;300 milyar dolar'
Adalet Bakanlığı’nın İngiltere Büyükelçiliği ile birlikte yürüttüğü “Türkiye’de Adalete Erişimi Alternatif Uyuşmazlık Mekanizmalarıyla Güçlendirmek Projesi” kapsamında düzenlenen Uluslararası Ticari Arabuluculuk Konferansı İstanbul’da gerçekleşti.
 
Etkinliğin “Neden Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk? Etkili Uyuşmazlık Yönetme Sistemi Yaratma” konulu panelinde konuşan Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sevim, toplumsal uzlaşının önemine dikkat çekerek, iş dünyasında uzlaşıya ve iş davalarındaki sorunlara değindi.
 
Konuşmasında, GYİAD’ın temellerini yaklaşık bir buçuk yıl önce attığı Toplumsal Uzlaşı Hareketi’nden söz eden Sevim, uzlaşının günlük hayattan iş hayatına kadar yaşamın her alanında etkili olduğunu söyleyerek, “Uzlaşmazlık, manevi boyutunun yanı sıra maddi boyutu ile de ülkemizi etkiliyor. 300 milyar doları aşan bir faturayı ülkemize yükleyen uzlaşmazlığa karşı GYİAD olarak ciddi bir mücadele içindeyiz.
 
İş dünyasından akademik dünyaya ve STK’lara kadar, bu mücadelede yanımızda olan kurumların destekleri ile farkındalık oluşturma adına önemli mesafe kat ettiğimize inanıyorum” dedi.
 
İş dünyasındaki çalışan-işveren anlaşmazlıklarının yüzde 99’unun işveren aleyhine sonuçlandığına dikkat çeken Serkan Sevim, “Burada, uzlaşı kültürü kapsamında, GYİAD olarak arabuluculuk çözümünün faydalı olacağını düşünüyoruz. Arabulucuların devreye girmesi ile anlaşmazlıkların büyük çoğunluğunun yargı sürecine gerek kalmadan çözülebileceğine inanıyoruz.
 
Geçen süredeki deneyimlerimiz de iş dünyasının arabuluculuk çözümünü sevdiğini gösteriyor” diye konuştu.
 
Uzlaşı için etik değerlere sahip olmanın, empati yapabilmenin ve arabuluculuk müessesesinin kullanımının ön şart olduğunu ifade eden Serkan Sevim, “Türkiye’deki herkesin yaşam kalitesinin yükselmesine yardımcı olacak Toplumsal Uzlaşı Hareketi, refah toplumu, ortak akıl, güvenli ortam, fırsat eşitliği ve dinleme kültürü değerlerini de beraberinde getirecek” dedi.
 
GYİAD hakkında:
 
Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), 1986 yılında, genç yönetici ve işadamlarının ihtiyaç ve sorunlarına çözüm üretmek ve onları çeşitli platformlarda temsil etmek amacıyla kurulmuştur.
GYİAD, toplum üzerinde genç yönetici ve işadamlarının siyasi ve ekonomik etkisini artırmak için çalışmalar yapan, yaratıcı girişimcilik projelerini destekleyen ve hızla büyüyen, etkili ve öncü bir sivil toplum örgütüdür.
GYİAD, sosyal sorumluluk projeleri üretmek, üyeler arası ticari ilişki ve işbirliğinin artırılması yönünde çalışmalar yapmak ve sektörel sorunların çözümüne yönelik projeler geliştirmek üzere faaliyetlerini sürdürmektedir.
 
http://www.gyiad.org.tr/YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay