24.03.2018,09:08
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'2-3 ayda, istediğimiz üç boyutlu yazıcıyı yaptık'
Kastamonu'da lise 3. sınıf öğrencisi iki arkadaş, robot yapabilmek için 3 boyutlu yazıcı üretti.
En az maliyetle robot parçalarına sahip olabilmek için üç boyutlu yazıcı yapan
Kastamonu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3. sınıf öğrencisi Efekan Erdoğan ve Muzaffer Bakırcı, yazıcıdan çıkardıkları parçalarda dans eden robot yaptı, içindekilerin dökülmediği kaşığın kasasını tasarladı.
 
Erdoğan, robotlara ilgisinin olduğunu, arkadaşı Muzaffer Bakırcı ile robot yapımından önce ihtiyaçları olan parçaları üretebilmek için 3 boyutlu yazıcı yapmaya karar verdiklerini anlattı.
 
Üç boyutlu yazıcıların çalışma prensibini inceledikten sonra işe koyulduklarını ifade eden Erdoğan, üç boyutlu yazıcı yapımında, hurda durumdaki nokta vuruşlu yazıcılardan söktükleri, motor, mil ve kayış gibi parçaları kullandıklarını, bazı mekanik parçaların üretiminde okulun metal ve makine teknolojisi alanları ile ortak çalıştıklarını söyledi.
 
Üç boyutlu yazıcıları ilk kez robot yarışmalarında gördüklerine işaret eden Erdoğan, "Robotun mekanik parçalarını basabileceğimiz bir yazıcı yapabileceğimizi öğrendik. Bunları araştırdık.
 
Nokta vuruşlu yazıcılarla üç boyutlu yazıcıların motorlarının uyumlu olduğunu gördük. İkinci el nokta vuruşlu yazıcılar bulduk. Yaklaşık 2-3 ayda istediğimiz üç boyutlu yazıcıyı yaptık." dedi.
 
Muzaffer Bakırcı da, robot yapmak istediklerini ancak bunun için üç boyutlu bir yazıcıya ihtiyaç duyduklarını belirtti.Robot için yola çıktılar üç boyutlu yazıcı ürettiler
 
Robot için gerekli malzemeleri üç boyutlu yazıcı sayesinde tek tek yaptıklarını aktaran Bakırcı, "Hepsini adım adım yaptık. Eski yazıcılardan kullandık. Nokta vuruşlu yazıcıların parçalarını kullandık.
 
Üç boyutlu yazıcıyı robot parçalarını üretmek için yapmıştık. Şu anda ihtiyacımız olan her şeyi yapıyoruz. İnsanlığa yararlı her proje yapılabilir. Robot kol ya da robot el gibi şeyler yapılabilir." diye konuştu.
 
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Cumhur Torun ise; okul olarak birçok robot yarışmasına katıldıklarını ve bu yarışmalardan ödülle döndüklerini söyledi.
 
Torun, üç boyutlu yazıcıların fiyatının piyasada; 7 bin liradan başladığını, öğrencilerin okulda üç boyutlu yazıcıyı, bin 350 liraya mal ettiklerini sözlerine ekledi.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ülke saadet zincirleri içerisinde uyanıkların, fırsatçıları nasıl dolandırdığını tartışıyor. Anlıyoruz ki 65 adet benzeri yapılanma var.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?