22.02.2018,16:05
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Halk Koşusu Kayıtları, 30 Ekim itibarıyle başladı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul tarafından Vodafone'un isim sponsorluğunda...
“Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz” temasıyla 12 Kasım Pazar günü düzenlenecek Vodafone 39. İstanbul Maratonu’na 24’ü Türk olmak üzere 73 elit atlet katılacak.
 
Şirketten yapılan açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda “Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz” temasıyla 12 Kasım Pazar günü koşulacak Vodafone 39. İstanbul Maratonu’na katılacak elit atletler belli oldu.
 
Vodafone’un bu yıl 6’ncı kez ismini vereceği maratona 24’ü Türk olmak üzere 73 elit atlet katılacak.
 
Maratonda 42 kilometrede birincilik için rekabet edecek 37 yabancı elit atlet Kenya, Etiyopya ve Namibya gibi maratonda dünyanın en güçlü ülkelerinin yanı sıra Ukrayna, Belarus ve Litvanya gibi maraton geleneğine sahip Avrupa ülkelerinden gelecek.
 
Ayrıca yine 42 kilometrede 10 Türk elit atlet ter dökecek.
Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda parkur ve katılım rekoru kırılması bekleniyor.
 
Erkeklerde, en iyi derecesini 2 saat 6 dakika 10 saniye ile bu yıl nisan ayında yapan Kenyalı Paul Lonyangata favori isim olarak gösteriliyor.
2017 Paris Maratonu birincisi olan 1992 doğumlu Lonyangata’nın en yakın rakipleri, Kenyalı atletler Jacob Kendagor ve Ezekiel Kemboi Omullo ile Etiyopyalı atlet Bazu Worku olacak.
 
1984 doğumlu Kendagor en iyi derecesi 2 saat 7 dakika 33 saniye bu yıl Mart ayında Seul Maratonu’nda gerçekleştirdi.
2010 Berlin Maratonu’nda 2 saat 5 dakika 25 saniye ile kariyerinin en iyi derecesini elde eden 1990 doğumlu Worku ise; bu yıl Prag Maratonu’nu 2 saat 8 dakika 48 saniye ile tamamladı.
1987 doğumlu Omulloise en iyi derecesini 2 saat 8 dakika 55 saniye ile 2016 Varşova Maratonu’nda kaydetti.
 
2000’li yılların başında 3 bin metre engelli branşında, 6 kez Golden League, 10 kez Diamond League galibiyetine imza atan ve 2004 Atina Olimpiyatları’nda bronz madalyayı elde eden Kenyalı Paul Koech, kariyerinin ikinci maratonuna İstanbul’da çıkacak.
Nisan’da Rotterdam Maratonu’nu 2 saat 12 dakika 2 saniye ile tamamlayan 1981 doğumlu atlet, Vodafone İstanbul Maratonu’nda kürsüye çıkmayı hedefliyor.
 
Kadınlarda, en iyi derecesini 2 saat 20 dakika 59 saniye ile bu yıl Paris Maratonu’nda ikinci sırayı alarak yapan Kenyalı atlet Agnes Jeruto Barsosio favori gösteriliyor.
1982 doğumlu atlet, geçen yıl Vodafone İstanbul Maratonu’nu kazanmıştı.
Barsosio’nun en yakın rakipleri, Kenyalı atlet Visiline Jepkesho ile Etiyopyalı atletler Letebrhan Haylay ve Meseret Mengistu olacak.
 
1989 doğumlu Jepkesho, 2017 Paris Maratonu’nda 2 saat 21 dakika 37 saniye ile kariyerinin en hızlı derecesini gerçekleştirdi.
1990 doğumlu Haylay, en iyi derecesini 2 saat 25 dakika 1 saniye ile 2017 Dongying Maratonu’nda alırken, yaşıtı Mengistu da en iyi derecesini 2 saat 23 dakika 26 saniye ile 2015 Paris Maratonu’nda kaydetti.
 
-----
 
1979’dan bugüne kesintisiz olarak her yıl düzenlenen ve kıtalararası koşulan ilk yarış olma özelliğine sahip olan Vodafone İstanbul Maratonu, maraton (42,195 kilometre), 15 kilometre koşusu, 10 kilometre koşusu ve halk koşusu olmak üzere 4 ana kategoride koşulacak.
 
2012 yılında Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından “Altın Kategori” unvanına layık görülen ve Avrupa’nın en iyi 11, dünyanın en iyi 22 maratonundan biri olan maratona bu yıl 30 bin çipli sporcunun katılması bekleniyor.
 
Maratona katılan çipli koşucu sayısı Vodafone’un sponsorluğuyla birlikte 2011’den bu yana yaklaşık 4 kat arttı.
 
Vodafone 39. İstanbul Maratonu ile ilgili en güncel bilgilere resmi Facebook etkinlik sayfasından ve "www.maraton.istanbul" adresinden ulaşılabiliyor.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?