23.11.2017,19:29
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Amacımız;gelecekteki ODE'yi yönetecekleri bugünden hazırlamak'
Yalıtım sektöründe Türkiye’den çıkan global bir marka olma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren ODE Yalıtım,..
farklı eğitim programları ve toplantılarla tüm paydaşlarını yalıtım sektöründeki son gelişmeler, en yeni uygulamalar ve teknolojilerle tanıştırarak, geleceğe hazırlamaya devam ediyor.
 
2021 yılında 500 milyon TL ciroyu aşarak, sektörünün en büyük şirketi olmayı ve Türkiye’nin en büyük 300 sanayi kuruluşu arasına girmeyi hedefleyen ODE Yalıtım, paydaşlarıyla birlikte büyümek için yıl boyunca başta çalışanları olmak üzere bayileri, bayilerinin çalışanları, uygulamacıları ve hatta yabancı müşterilerine bile eğitimler düzenliyor.
 
ODE Yalıtım, 2017 yılının ilk 6 ayında yaklaşık 500 paydaşına toplam 4500 saatlik eğitim toplantıları düzenledi. 
 
“Paydaşlarımızla birlikte büyüyoruz”
 
ODE’nin kurulduğu günden beri en önem verdiği konunun eğitim olduğuna dikkat çeken ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan; “Global bir marka olma vizyonuyla yatırımlarımıza hız verdiğimiz bu dönemde, büyümemizde büyük rolü olan paydaşlarımıza yönelik yatırımlarımızı en önemli gündem maddesi olarak ele alıyoruz.
 
ODE olarak çalışanlarımız, bayilerimiz, tedarikçilerimiz ve uygulamacılarımız ile büyük bir aileyiz. Bu büyük ailenin her bir ferdinin vizyonumuzu sahiplenmesi ve bu vizyon doğrultusunda ilerlemesi çok önemli.
 
Bu nedenle onların gelişimine katkıda bulunmak, rekabette öne geçmeleri için onlara her türlü katma değeri sunmak bizim temel görevimiz.
 
Markamızın dışarıya açılan yüzleri olan tüm paydaşlarımızla belirli aralıklarla bir araya gelip karşılıklı deneyimlerimizi paylaşmaktan, sorunları aşma konusunda birlikte yöntem geliştirmekten çok büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.
 
Orhan Turan: Eğitim bizim için en önemli konu
 
Bayi Rekabet Gücü Gelişim Programı adı altında bayilerinin kurumsallaşma ve rekabetçilik düzeylerine katkıda bulundukları bir eğitim programı düzenlediklerini anlatan Turan, “2010 yılından itibaren her yıl belirli sayıda çalışanımızı Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde yüksek lisans yapmaları için MBA programına gönderiyoruz.
 
Programın bedelini %100 karşılıyoruz. Şu an; beyaz yaka çalışanlarımızın %20’si yüksek lisans derecesine sahip. Bu oldukça yüksek bir oran. Hedefimiz bu oranı %25 e çıkarmak.
 
Ayrıca çalışanlarımızı Koç ve Sabancı Üniversiteleri’nde 6 ay süren TURQUALİTY Yönetici Geliştirme Programı’na dahil ediyoruz.
 
GELECEK BENİM! sloganı ile başlattığımız bir Yönetici Yetiştirme Programımız bulunuyor.
 
Tüm bunları yetenek yönetimi çalışmalarımız kapsamında planlı olarak gerçekleştiriyoruz.
 
Amacımız gelecekteki ODE'yi yönetecekleri bugünden hazırlamak.
 
Satış ve pazarlama ekibimize yönelik özel eğitimlerimiz de bulunuyor.
 
Su yalıtım Uygulayıcı Seminerleri’miz yıl boyunca devam ediyor.
 
Son olarak da; İstanbul’da iki, Ankara, İzmir ve Eskişehir’de birer tane olmak üzere Paydaş Toplantıları’na başladık.
 
Bu toplantılarda da ODE’nin vizyonunu, gelinen noktaya kadar yaşanan deneyimleri ve hedeflerimizi aktarıyoruz.
 
Şirketimizi geleceğe taşıyacak tüm paydaşlarımıza yıl boyunca düzenleyeceğimiz çeşitli eğitimlerle değer yaratmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi zirvesinde öyle bir tablo ortaya koydu ki inanılmaz. Hatta bir ara içimden ‘Beni Şimşek’in ülkesine götürün’ demek geldi.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay