18.03.2018,22:36
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İstanbul Aydın Üniversitesi'nden işaret dili eğitimi
İstanbul Aydın Üniversitesi Engelsiz Yaşam Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (EYPRO) düzenlediği "Temel Seviye İşaret Dili Kursları'' öğrencilerin yoğun ilgisiyle başladı.
İAÜ Engelsiz Yaşam Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin işitme engelli öğrencilerle iletişime geçebilme ve işaret dili bilen personel sayısını artırmayı amaçlandığı kurslar hafta içi her gün üniversitenin Florya Yerleşkesi'nde düzenleniyor.
 
13 FARKLI SINIFTAN OLUŞUYOR
 
Merkez Müdür Yardımcısı Süreyya Kumru, işitme engelli bireylerin toplumumuzda en önemli sorunlarının sosyal hayatta kendilerini ifade edebilecek işaret dili bilen insan sayısının yeterli sayıda olmadığına dikkat çekerek, "Temel Seviye İşaret Dili Kursları" başlatarak işitme engelli bireylerin iletişim sorunlarına çözüm bulmayı amaçladıklarını vurguluyor.
 
İşaret Dili Eğitimi'nin katılımcıların mesleki hayatlarında farklılık da yaratacağının altını çizen Kumru, "İşitme engelli bireylerle daha iyi iletişime geçebilmemiz için hedeflediğimiz kurslarımıza şu an; 570 katılımcı kayıt yaptırdı. Bir dönem boyunca sürecek olan kurslarımız 13 farklı sınıftan oluşuyor.
 
Eğitimlerimiz CODA olarak tanımlanan eğitmenlerimiz tarafından verilecek. Haftada 2 saat yapılacak bir eğitim. 24 saati tamamlayan katılımcılarımıza belgelerini takdim edeceğiz." şeklinde konuştu.
 
Eğitimlerin Children of Deaf Adults (CODA) olarak adlandırılan eğitmenler tarafından verildiğini de anlatan Süreyya Kumru, "CODA eğitmenlerimiz tarafından verilen işaret dili kursları 'Herkese İşaret Dili' sloganıyla yola çıktı.
 
Amacımız başta üniversitemiz öğrencileri olmak üzere okul içerisinde çalışan personel, mezun olan öğrenciler ve okul dışından gönüllü olarak katılacak herkese ulaşabilmek. Eğitimlerimizin herkese açık olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum.
 
İstanbul Aydın Üniversitesi içinden ve dışından isteyen herkes, bu işaret dili kurslarına katılıp, bir sosyal sorumluluk projesi olan bu çalışmaya katkıda bulunabilir.'' diye konuştu.
 
"AMACIMIZ FARKINDALIK YARATMAK"
 
Katılımcılara İşaret Dili dersi veren İşaret Dili Tercümanı Filiz Çağlar, işitme engelli bireylerin çevremizde görünmediğinin fakat her an onlarla karşılaşabileceğimizi belirterek derslere katılan gönüllülerin, çevrede bulunan İşitme Engelli bireyleri artık görebildiklerini vurguladı.
 
İşitme engelli bireylerin toplum içindeki sorunlarını da dile getiren Çağlar, "Örneğin hastaneler işitme engelli bireyler için çok önemli bir sorun. Bizler, hastaneye gittiğimizde sıkıntılarımızı anlatabiliyoruz. Ama onlar anlatmakta epey sıkıntı çekiyorlar. Benim annem de işitme engelli ve hastaneye gittiğinde çok sıkıntılarla karşılaşıyordu.
 
Ben okuldan feragat edip onunla birlikte hastaneye gidiyordum. Artık işitme engelliler konusunda farkındalık yaratılmalı ve bu sorunlar en asgari düzeye çekilmeli.
 
Şimdilerde birçok insan İşaret Dili'ni öğrenmek istiyor ve dolayısıyla eskiden yaşanılan sorunlara günümüzde daha az rastlıyoruz.'' dedi.
 
"MİMİK ÇOK ÖNEMLİ"
 
İşaret Dili eğitiminde mimiğin önemine de değinen Çağlar, "İşaret Dili dersinde mimik çok önemli! Mesela, İşitme engelli bireyler konuşurken, dudaklarınızı çok iyi okurlar. Onlar, çok güzel bir dudak okuyucularıdır. Aslında işaretten çok mimiklerimiz ile onlarla iletişime geçiyoruz.'' ifadelerini kullandı.
 
İstanbul Aydın Üniversitesi Diyaliz Bölümü öğrencisi Emre Dunç, katıldığı "Temel Seviye İşaret Dili Kursları''nın ileride sağlık sektöründe çalışacak biri olarak çok işine yarayacağının altını çizerek, "İşitme engelli bireylerle de iletişime geçmem gerekebileceği için bu programda yer almak istedim. Bu programda aldığım işaret dili eğitimi ile işitme engelli hastalara yardımcı olmayı amaçlıyorum.'' dedi.
 
Dentaydın Bahçelievler şubesinde diş hekimi Hilal İnan ise; "İstanbul Aydın Üniversitesi'nde başlatılan İşaret Dili eğitimlerine severek ve isteyerek katıldım. Çok güzel bir program, özellikle de benim gibi sağlık alanında çalışanlar için.
 
İşitme Engelli hastalar geldiği zaman onlarla iletişim kurabilmem için çok faydalı bir eğitim olduğunu düşünüyorum.
 
Henüz 3 haftalık aldığımız eğitimlerle bir işitme engelli bireyle iletişim kurabilecek seviyedeyim.
 
12 hafta sürecek olan program tamamlanınca işitme engellilerle iyi bir şekilde iletişime geçebilmeyi arzuluyorum. Bu programa katıldığım için çok memnunum." şeklinde konuştu.
 
İşaret dili kurslarına katılmak isteyenler gönüllüler, İstanbul Aydın Üniversitesi Halit Aydın Yerleşkesi E Blok Giriş Katı'nda bulunan EYPRO Merkezi'nden ve http://www.aydin.edu.tr sitesinin Engelsiz Yaşam (EYPRO) sekmesinden de bilgi alabiliyorlar.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?