17.03.2018,15:22
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Taksi plakaları, 5 yıldır değer kazanmıyor
Şu anda İstanbul’da taksi plakaları yaklaşık 1.6 milyon liradan el değiştiriyor ve 7 bin 500 liraya kiralanıyor.
Hiçbir zahmet göstermeden elinde 1.6 milyon lirası olan kişiler yıllardır değerlenmeyen taksi plakası almak yerine riski sıfır olan yüksek mevduat faizinden kazanç sağlamanın peşine düştü.
 
Mevduat faizleri ise; net olarak yıllık yüzde 11 civarında seyrediyor.
 
Başka bir deyişle; 1.6 milyon lira bankaya konduğunda yaklaşık olarak aylık 17 bin lira faiz geliri elde edilebiliyor. Yıllık ise; yaklaşık 205 bin lira faiz geliri oluşuyor.
 
Ticari taksiyi plaka sahibi çalıştırsa bile aylık geliri yaklaşık olarak 13 bin lira oluyor. Bu tutardan vergi, araç bakımı, trafik sigortası ve kaza olması halinde ortaya çıkan masrafları düşünce taksi plakası almanın cazip olmadığı ortaya çıkıyor.
 
Ayrıca ticari taksilerin 5 yılda bir araç değiştirme zorunluluğu maliyetine de katlanılmak durumunda.
 
Bu nedenle de, taksi plakasına para bağlama modası ortadan kalktı.
 
Taksi plakaları yaklaşık 5 yıldır değer kazanmıyor
 
Uber ve diğer korsan taşımacılık uygulamalarının artması taksici esnafının kazançlarını tırpanlamaya başladı.
 
Ayrıca akaryakıt fiyatları, yedek parça, bakım masraflarının aşırı yükselmesi esnafı zor durumda bırakıyor.
 
Bununla birlikte trafik sigortasının aşırı yüksek olması ve deneyimli çalıştırılacak şoför bulunamaması piyasanın en önemli sorunları arasında yer alıyor.
 
ÖTV'den sadece bir kez yararlanan taksiciler araçlarını değiştirmek istediklerinde yaklaşık olarak 80 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda kalacaklar.
 
Aldıkları araçları taksiden çıkardıklarında ise; galeriler tarafından 15-20 bin lira gibi fiyatlara ancak satabiliyorlar.
 
17 bin 395 adet taksi plakasının olduğu İstanbul’da TGA, TGB, TGC… kodlu plakalar piyasaya sürülmeye başlandı
 
İstanbul’da ticari taksilerde alışkın olduğumuz plaka harf gruplarının dışında farklı harfler görününce göz aşinalığı yerini sorgulamaya bıraktı.
 
İstanbul’da uygulanan plaka tahdidin neticesinde yeni plaka üretilmiyor.
 
TGA, TGB, TGC… gibi plakalar ise; genellikle ticari taksilerde kullanılan ikiz plakaların önüne geçmek için emniyet tarafından başvurulan bir yöntem oldu.
 
Esas taksi plakası sahibinin haberi olmadan, ikizi üretilen plakalar aynı marka ve model otomobillere takılarak İstanbul’un iki ayrı yakasında çalıştırıldığı bir gerçek. 
 
Bu durumdan şüphelenip emniyete başvuran gerçek plaka sahiplerinin mevcut plakalarını trafik şube müdürlüğü alıyor ve yerine TGA, TGB, TGC… harf grubuna sahip yeni plakalar veriyor.
 
Yani plaka sayısında değişiklik olmuyor ancak ikiz olduğundan şüphelenilen plakalar böylece piyasadan siliniyor ve emniyetin kamera sistemlerine yakalanıyor.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?