18.03.2018,06:47
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Filmmor ve Uçan Süpürge, 2018 yılında dayanışma kararı aldı
1998 yılından beri düzenlenen...
Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ve 2003 yılından beri düzenlenen Filmmor Kadın Filmleri Festivali; kadınları, filmlerini, deneyimlerini bir araya getiriyor, kadınlarla kadınlar için festival yapıyor.
 
Yaşamı kadınlar için festival kılma dileğinin bir ürünü olan Filmmor ve Uçan Süpürge, 2018 yılında birlikte hareket etme ve dayanışma kararı aldı.
 
Filmmor ve Uçan Süpürge; “Kadınlar için, kadın örgütleri için kolay yıllar, yollar yok ama içinde olduğumuz zor yıllar, yollardan yine dayanışma ile geçebileceğimize inancıyla” kadın örgütlerini, kadın sinemacıları ve tüm kadınları dayanışmaya; birlikte 2018 baharını kadınlara festival kılmaya davet ediyor.
 
Filmmor ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivalleri danışmanı Alin Taşçıyan; “Filmmor ve Uçan Süpürge film festivallerinden öte kurumlardır, onların bir araya gelmesi ve işbirliği yapması bütün kadın hareketine her alanda koşulsuz dayanışma için örnek olur.” dedi.
 
Festivaller için çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü söyleyen Alin Taşçıyan, film başvurularını almaya devam ettiklerini açıkladı.
 
Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nden Melek Özman ise; “Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ve Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, bu yıl yine dayanışma içinde ama hem her zamanki gibi iki ayrı festival olarak yapılacak.
 
Hem de iki festivalin bir aradalığında ortak program, etkinlik ve üretimlerle; kadın örgütleri ile birlikte 7 şehirde yapılacak gezici festivallerle, daha çok festival / tüm bahar festival olacak.
 
Festival baharı, perdesini 10 Mart’ta Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde açacak, 17 Mart’ta Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde kapatacak.
 
Festivallerde, Kadınlar Vardır – Kadınlar Her Yerde, Bedenimiz Bizimdir – Cinsel Taciz, Anısına: Şirin Tekeli-Kate Millet, Kendine Ait Bir Cüzdan gibi tematik bölümlerde filmler, toplu gösterimler; forumlar, söyleşiler, atölyeler; Filmmor’dan Uçan Süpürge’ye Kendine Ait Bir Film atölyesi, Gezici Şirin Tekeli sergisi gibi özel etkinlikler olacak.
 
Her şehir-festival için ortak-özgün programlar ama ille de her şehir kadınlar için buluşma, dayanışma, forum, festival alanı olacak.”
 
“Filmmor ve Uçan Süpürge’nin yanı sıra Adana Kadın Platformu, Bağımsız Kadın İnisiyatifi, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Emeği Kolektifi, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği gibi daha bir çok kadın örgütünün, kadın sinemacılarla bir arada olacağı, buluşacağı festivaller ile 2018 baharı ve hayat muhakkak ki kadınlar için festival olacak.
 
Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nden Halime Güner; “Türkiye’de sinema alanında kadın emeğini görünür kılmak, dünyanın her yerinden kadın yönetmenlerin ürettiklerini Türkiye’deki kadınlarla buluşturmak için yola çıktık, böyle de devam ediyoruz.
 
Bu sene Filmmor ile birlikte, sinemayla ve sinemada bir araya gelmenin, dayanışmanın, sözümüzü çoğaltmanın önemini daha iyi fark ettik. Bizler kadın yönetmenlerin çektiği filmleri gösteren festivalleriz.
 
Filmmor ile birlikte, 2017’de 273 kadın sinemacı ile buluştuk. O buluşmada en çok ifade edilen kelimeler “dayanışma” ve umut” oldu.
 
Biz de bu umutla daha çok dayanışmaya geldik. Bu konuda da yolun daha başındayız… Daha çok dayanışacağız, üreteceğiz, bir arada yol alacağız.
 
Bugün size bunu biz yaptık, denedik çok iyi bir şey demek için geldik. Sizinle bu deneyimi paylaşmak, bu bize iyi gelme halini tarif etmek istedik.
 
Dayanışarak bir arada olmak için emek verdik. Zaten dayanışma neydi: emekti. Biz de dayanışmak için emek verdik. Çok yazıştık, çok konuştuk, çok düşündük ve nihayet eyleme geçtik.
 
10 Mart - 17 Mayıs arası filmler, paneller, forumlar, atölyelerle baharı festivale, festivali kadınlar arası dayanışmaya taşımak istiyoruz. Bizimle olur musunuz?” dedi.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?