18.03.2018,22:32
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İttifak için üç şart
Türkiye'nin en kritik seçimleri olarak gösterilen 2019 için siyasetin gündemi giderek ısınıyor.
Karar
 
AK Parti ve MHP'nin ortak imzasıyla TBMM'ye sunulan ve Anayasa Komisyonu'nda maddeleri teker teker kabul edilen seçim yasalarında değişiklik ve partiler arası ittifakı düzenleyen yasa tasarısı Ankara'nın en sıcak gündemi.
 
Yüzde 50+1 barajını aşmak için partiler arasında ittifak trafiği şimdiden ısınmış durumda.
 
AK Parti ve MHP'nin 'Cumhur İttifakı' ise; daha yasa geçmeden sert sınamalarla karşı karşıya.
 
Daha önce BBP'nin 'parti olarak' bu ittifakta yer almasına karşı çıkan MHP; şimdi de, AK Parti'nin ısrarla blokta yer almasını istediği SP'ye kapıları kapattı.
 
-----
 
AK Parti, Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop aracılığı ile birkaç kez görüştüğü son olarak Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabul ettiği SP lideri Temel Karamollaoğlu'nun soğuk mesajlarına rağmen umudunu kesmedi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı SP'ye ittifakın kapılarını kapatmadıklarını söyledi.Hayati Yazıcı ile ilgili görsel sonucu
 
"Saadet Partisi'ni bizim dışlamamız söz konusu değil veya buna benzer hiçbir partiyi dışlamamız söz konusu değil" ifadelerini kullananan Yazıcı "Birkaç defa da ifade ettik, bizim ittifak anlayışımız, ittifak çerçevesinden bakışımız Türkiye'yi kuşatıcı, seçmen olarak da 81 milyonu kapsayıcıdır.
 
Böyle bakıyoruz. Dolayısıyla bu birlikteliğe, bu hedefe katkı sağlayacak, kendi varlığını da tüzel kişiliğini de koruyacak partilere bu ittifak alanı açıktır. SP'ye de kapı kapalı değil" diye konuştu.
 
-----
 
Hayatı Yazıcı'nın bu açıklamalarına MHP'den yanıt gecikmedi.
 
Semih Yalçın ile ilgili görsel sonucuTBMM'de basın toplantısı düzenleyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın SP'nin parti olarak blokta yer almasına karşı olduklarının mesajını verdi.
 
Daha önce ittifakta 'parti olarak' yer almasına karşı olduklarını duyurdukları BBP örneğini veren Yalçın "Bu ittifaka dahil olmak isteyen siyasi partiler varsa onlar da bu talepte bulunabilirler.
 
Nitekim; BBP, bu talebi iletti, desteklediğini ifade etti.
 
O halde bu ittifakın bünyesi içindedir. Ama o bünye içerisinde olurken şekil farklı olabilir.
 
Yani; aynı sütunda değil de, partilerin herhangi birinin listesinden gözükmek suretiyle bir oluşum olabilir.
 
Dolayısıyla; ittifak ne BBP'ye ne de, Saadet Partisi'ne kapalı değildir" yanıtını verdi.
 
Yalçın, MHP olarak, seçim ittifakı yapacakları AK Parti'nin listelerine müdahil olmalarının söz konusu olmayacağını da ekledi.
 
-----
 
AK Parti'nin ittifak için yeşil ışık beklediği SP lideri Temel Karamollaoğlu ise; üç şart öne sürdü.
 
AK Parti iktidarını 15 yılda geldiği noktadan dolayı eleştiren Karamollaoğlu "Bugüne kadar atılan yanlış adımların tamamından vazgeçilmediği sürece biz hiçbir şeye razı olmayız" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bu çatının altında olmasını arzu ettiğimiz partiler, eğer kendilerine başka bir yol veya yol arkadaşı seçiyorlarsa onlara da 'Güle güle' demekten başka elimizden bir şey gelmez" sözlerine ilişkin Karamollaoğlu, "Bizim de bu mesafelere yaklaşımımızda belirlediğimiz bir metot var. Siyaset uslubunun kutuplaştırıcı değil kucaklayıcı olması gerektiğini düşünüyoruz. Meclis yürütmeyi denetleyebilecek bir mekanizma olmalı. Kuvvetler ayrılığı içinde adaletin ayrı bir özelliği var. Yolsuzluk ve israf ile mücadele edilmeli" ifadesini kullandı.
 
Tabanlarında 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yana bir eğilim görünmediğini' söyleyen Karamollaoğlu; "Birtakım adımlar atılabilir. Ön yargılı değiliz, görüşmeye açığız, görüşüyoruz da zaten" diye konuştu.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?