21.11.2017,17:10
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
OPEC'in anlaşması dikiş tutmuyor
OPEC'in üretim kısıntısı anlaşmasına uyumu son 6 ayın en düşük seviyesine inerken, Irak dahil birkaç ülke kotalarının üzerinde üretim yaptı.

Uluslararası Enerji Ajansı'na göre; OPEC'in 1 Ocak'ta uygulamaya giren üretim kısıntısı anlaşmasına uyumu Haziran ayında 6 ayın en düşük seviyesine indi.

IEA verilerine göre; Haziran ayında OPEC'in üretim kısıntı taahhütünü uyumu Mayıs ayındaki yüzde 95'ten yüzde 78'e indi.

Aynı dönemde anlaşmanın OPEC üyesi olmayan katılımcılarının uyum yüzde 82 seviyesinde gerçekleşti.

Arz kısıntısı anlaşmasında öngörülen kotaların üzerinde üretim yapan ülkeler; Cezayir, Ekvator, Gabon, Irak, BAE ve Venezuela olurken, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Angola anlaşmaya en yüksek uyumu gösterdiler.

IEA verilerine göre; Haziran ayında global petrol arzı 720 bin varil/gün arttı.

Haziran ayında OPEC üyelerinin toplam arzları 340 bin varil/gün artarak 2017'nin en yüksek seviyesine çıktı.

2017 2. çeyrekte global petrol talebinde büyümenin dramatik şekilde hızlandığına da işaret eden IEA, 2017'nin tamamı için talepte büyüme tahminini 100 bin varil/gün artırarak 1,4 milyon varil/güne yükseltti.

 


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay