22.02.2018,23:38
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Bakan Şimşek, gençlere umut oldu'
Konutta "az oda fazla imkan" kurgusuyla hayata geçirilen "Stüdyo daire, 1 artı 1, 2 artı 1" türü projelerin çoğalmasıyla...
ev sahibi olma isteği artan gençlerin önüne çıkan maddi sorunlara ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in açıklamaları umut oldu.
 
Şimşek, 2016 yılında uygulamaya konan "konut hesabı" sisteminde, bankalar ve katılımcılar arasında köprü kurarak yeni dönem için düşük faiz esaslı düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, "Konut alan yatırımcılara ekstra vergi avantajları, daha düşük stopaj ve düşük tapu harcı gibi kolaylıklar düşünüyoruz" dedi.
 
Başkent'te Kent İncek ve Kule Evo gibi özellikle genç nüfusun yoğun ilgi duyduğu projeler üreten Besa Grup'un Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, Bakan Şimşek'in açıklamalarının en çok ev sahibi olmak isteyen gençleri sevindireceğini belirterek, şöyle devam etti:
 
"Kule Evo ve Kent İncek gibi 1+1 ve 2+1 daire tiplerinin bulunduğu projelerimizden ev sahibi olanların hemen hemen yarısı 20-30 yaş aralığında.
 
Bu da gösteriyor ki; genç nüfusun ev alma şeması geçmişte olduğu gibi 'senelerce birikim yap, al' üzerine kurulu değil.
 
Bugün yeni mezunlar bile uygun imkanlar sağladığında ev alıp yavaş yavaş ödeme mantığını tercih ediyor.
 
Gençler artık ileriye dönük yatırım yapmak için yarını beklemiyor."
 
Genç yaşta ev sahibi olmak isteyenlerin meslek hayatına yeni atıldıkları için nakit sıkıntısı çektiğini ifade eden Bezci, "Başbakan Yardımcısı Şimşek'in açıklamalarının en fazla hemen ev sahibi olmak isteyen ancak yüksek faiz yükü nedeniyle ev sahibi olma hayallerini erteleyenlerin imdadına yetişeceğini düşünüyorum.
 
Çünkü kredi en büyük sorun.
 
Yeni düzenlemeler bu sorunların aşılıp genç yaşta ev sahibi olma oranını ciddi şekilde artırır.
 
Biz de Besa Grup olarak, geçmişte olduğu gibi gelecekte de uygun projelerle bu duruma katkı sağlamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomide yaşadığımız sorunlar açık.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?