20.02.2018,04:55
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Toplu arsalar,faiz getirisinin 10 katından fazla kazanç sağlayabilir
Ankara’da büyük ölçekli gayrimenkul alımlarına yön veren EKN Group’un yaptığı analizde, “ekstrem getiriler hariç” büyük ölçekli gayrimenkul yatırımlarında son 5 yılda kazanç 25 kata ulaştı.
EKN Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Eken, son yıllarda borsa, döviz, fon gibi yatırım araçlarının yaygınlaşması, bunların kolay alım satımı, anlık kazanç sağlamaları gibi nedenlerin; ataların “toprak her zaman ve çok kazandırır” sözünün kısmen unutulmasına yol açtığını kaydetti.
 
Günlük, haftalık cüzi miktardaki kazançların birikimleri değerlendirmek için cazip görünse de, gayrimenkulün dün olduğu gibi bugün de bu yatırım araçlarının katbekat üstünde kazanç sağlayabildiğini ifade eden Eken, şunları söyledi:
 
“Büyükleri her zaman dinlemekte fayda var. Toprak, dün olduğu gibi bugün de, yarın da, gelecekte de en fazla kazandıracak yatırım aracı.
 
Ancak, kişilerin gelişim alanlarını iyi bilmeleri, zamanlamayı iyi yapmaları ve arsa alımında büyük oynamaları gerekiyor.
 
500-600 metrekare ya da birkaç dönüm arazi yerine 20-30 hatta 300-500 dönüm toplu arsalar, gelişim alanında olmaları durumunda örneğin faiz getirisinin 10 katından fazla kazanç sağlayabilir.
 
EKN Group olarak yaptığımız analizlerde Başkent’te son 5 yılda büyük ölçekli arsa yatırımlarında 25 katlar seviyesinde kazançlar gerçekleştiğini tespit ettik.”
 
Bu kazanca kimler ulaşabilir?
 
Osman Eken, büyük birikimler gerektiren büyük ölçekli arsa alımlarında, genellikle meslektaşlar ya da meslek örgütleri aracılığıyla ortaklıklara gidildiğini vurgulayarak, “Gelişim noktasında büyük ölçekli arsası olanlar, satışta tek muhatap istediği gibi bu arsaları arayan sanayici, inşaatçı gibi kişiler de arsa toplamak yerine bir elden hareket etmeyi arzuluyor.
 
Miktardaki büyüme ortaklık yoluna giden birikim sahiplerini bizim gibi gayrimenkul yatırımcılarına yönlendiriyor.
 
Profesyonel çalışmalar riski minimize ettiği gibi getiri miktarını da önemli ölçüde artıyor” dedi.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye ekonomisinde kritik sektör tanımı yapmam gerekirse bugünkü koşullarda birinci sıraya tarımı, ikinci sıraya turizmi, üçüncü sıraya da yazılımı koyarım.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?