18.03.2018,20:38
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Üniversite kazanan öğrenciye, barınma maliyetine ev
Başkent’te hızla yaygınlaşan 1+1 konutlar, 18 üniversiteye sahip kentte öğrencilerin gözdesi oldu.
Üniversiteye yeni başlayan bir öğrenci, 200 ile 300 bin lira arasında aldığı 1+1 konutla ortalama 5 yıllık öğrenim yaşamı boyunca yurt ve kira derdinden kurtulurken, aynı zamanda, mezun olduğunda barınma gideri evin maliyetinin önemli kısmını karşılayacak.
 
Ankara’da yaklaşık 50 yıldan beri faaliyet gösteren Besa Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, eğitim kalitesi açısından Türkiye’nin en iyi üniversitelerine sahip Ankara’da öğrenci olmanın bir ayrıcalık olduğunu kaydetti.
 
Başkent’te üniversite kazanan öğrencilerin en büyük sorunlarından birinin güvenlikli barınma olduğunu dile getiren Bezci, artık öğrencilerin sıkışık yurt odalarında kalmak istemediklerini, yıllık bedelleri 25-35 bin lira arasında değişen lüks yurtların maliyetinin ise; çok fazla olduğunu ifade etti.
 
Efe Bezci, son dönemde yaptıkları konut projelerinde en fazla talep gören konut türünün 1 artı 1’ler olduğunu, bunlara da öğrencilerin büyük talep gösterdiklerini vurgulayarak, şunları söyledi:
 
“Üniversitelilerin öğrenim hayatlarında başarılı olmalarında ana faktörlerden biri yaşam konforlarını yükseltecek konutlar.
 
Artık hem öğrencilerin hem de ailelerin bu konuda bilinçlendiklerini görüyoruz.
 
Yurt seçerken çeşitli nedenlerden dolayı çok dikkatli davranıyorlar.
 
Ama ya diledikleri yurdu bulamıyorlar, ya güvenliği yok, ya da maliyetleri çok fazla geliyor.
 
Ev kiralama ise; bir başka sorun. Binada ev kiralayan öğrenci genelde sorun olarak görülüyor, gir-çıklar çokça yaşanıyor.
 
Bu durumda öğrenciler için aslında en uygunu kendilerine yetecek 1+1 konut almaları.
 
Biz önceki projelerimizde ve yeni başladığımız Kent İncek projemizde öğrencilerden büyük talep görüyoruz.
 
Şöyle ki; ortalama 5 yıllık öğrenim döneminde 125-150 bin lira yurt parası vermektense 200-300 bin liraya böyle bir daire alarak hem sorunsuz bir öğrenim hayatı geçiriyorlar, hem aileler istediği zaman gelip dilediğince kalabiliyor, aynı zamanda da mezun olduklarında evleri neredeyse bedavaya gelmiş oluyor.
 
Yani üniversiteyi kazanırken, barınma maliyeti ile ev sahibi de olabiliyorlar.”
Efe Bezci, geleceğe yatırım yapan öğrenci ve velilerinin Ankara’nın seçkin üniversitelerine çok yakın mesafede olması nedeniyle İncek’te inşa ettikleri 604 konutluk Kent İncek projesine büyük ilgi gösterdiklerini, kayıt dönemi ile birlikte bu konut türünde satışların hızla arttığını kaydetti.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?