22.11.2017,21:44
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'İnşaat sektöründe yenilikçi olmayanlar tutunamayacaklar'
İnşaat sektöründe, mimariden, farklı kat planlarına; satış ofislerinden, örnek daire ve pazarlama kurgusuna, yaşanan hızlı gelişmeye ayak uyduramayan firmaların çok büyük bölümünün 10 yıl içinde faaliyetlerine son vermesi bekleniyor.
 
Şu an 200 binlerde olan firma sayısının 6-7 binlere düşmesinin öngörüldüğünü belirten YP İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya, “Firmaların ayakta kalmak için kendilerini çok hızlı şekilde revize etmesi gerekiyor” dedi.
 
Ekonominin bel kemiği inşaat sektörünün, her gün gelişen ve çeşitlenen firmalarıyla büyümeye devam ettiğine dikkati çeken Çankaya, şunları söyledi:
 
“Geçtiğimiz yıl sektörde 20. yılımızı kutlamanın haklı gururunu yaşadık.
 
Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerle de sektörü çok sayıda yenilikle tanıştırdık.
 
Süreci yakından takip eden bir firmayız. Eskiden konut alıcısı ağırlıklı olarak ne kadar prim elde ettiğine bakardı.
 
Ama artık daha çok sosyal ve çevresel etkilere önem veriyor.
 
Klasik apartman dairelerine neredeyse bakan kalmadı. Kenar semtlerde bile konut alıcısı güvenlikli, çocuk oyun alanlı, kapalı otoparklı konut projesi istiyor.
 
Bu sosyolojik olguyu sektör temsilcilerinin çok iyi etüt etmesi gerekiyor.
 
Sadece bu da değil, artan rekabet nedeniyle artık  pazarlama stratejilerinin iyi kurgulanması, mimari taleplerin detaylı incelenmesi gerekiyor.
 
Geçmişteki gibi klasik metotlarla işlerine devam etmek isteyen firmaların geleceğini görmüyorum.”
 
Osman Cem Çankaya, YP İnşaat olarak son projeleri Nefis Çankaya Evleri ve Koordinat Çayyolu’nu da bu çerçevede kurguladıklarını belirterek, “Örneğin Koordinat projemizde biri 3 artı 1, diğeri 5 artı 1 iki örnek daire yaptık. Satış ofisinde gereken her detayı çok ince çalışmalarla hayata geçirdik.
 
Şu an bunların geri dönüşlerini alıyoruz. Gelecekte varlığını korumak isteyen firmalar da alıcının istekleri doğrultusunda detaylara çok önem vermeli” dedi.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi zirvesinde öyle bir tablo ortaya koydu ki inanılmaz. Hatta bir ara içimden ‘Beni Şimşek’in ülkesine götürün’ demek geldi.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay