20.02.2018,04:52
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'İnşaat sektöründe yenilikçi olmayanlar tutunamayacaklar'
İnşaat sektöründe, mimariden, farklı kat planlarına; satış ofislerinden, örnek daire ve pazarlama kurgusuna, yaşanan hızlı gelişmeye ayak uyduramayan firmaların çok büyük bölümünün 10 yıl içinde faaliyetlerine son vermesi bekleniyor.
 
Şu an 200 binlerde olan firma sayısının 6-7 binlere düşmesinin öngörüldüğünü belirten YP İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya, “Firmaların ayakta kalmak için kendilerini çok hızlı şekilde revize etmesi gerekiyor” dedi.
 
Ekonominin bel kemiği inşaat sektörünün, her gün gelişen ve çeşitlenen firmalarıyla büyümeye devam ettiğine dikkati çeken Çankaya, şunları söyledi:
 
“Geçtiğimiz yıl sektörde 20. yılımızı kutlamanın haklı gururunu yaşadık.
 
Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerle de sektörü çok sayıda yenilikle tanıştırdık.
 
Süreci yakından takip eden bir firmayız. Eskiden konut alıcısı ağırlıklı olarak ne kadar prim elde ettiğine bakardı.
 
Ama artık daha çok sosyal ve çevresel etkilere önem veriyor.
 
Klasik apartman dairelerine neredeyse bakan kalmadı. Kenar semtlerde bile konut alıcısı güvenlikli, çocuk oyun alanlı, kapalı otoparklı konut projesi istiyor.
 
Bu sosyolojik olguyu sektör temsilcilerinin çok iyi etüt etmesi gerekiyor.
 
Sadece bu da değil, artan rekabet nedeniyle artık  pazarlama stratejilerinin iyi kurgulanması, mimari taleplerin detaylı incelenmesi gerekiyor.
 
Geçmişteki gibi klasik metotlarla işlerine devam etmek isteyen firmaların geleceğini görmüyorum.”
 
Osman Cem Çankaya, YP İnşaat olarak son projeleri Nefis Çankaya Evleri ve Koordinat Çayyolu’nu da bu çerçevede kurguladıklarını belirterek, “Örneğin Koordinat projemizde biri 3 artı 1, diğeri 5 artı 1 iki örnek daire yaptık. Satış ofisinde gereken her detayı çok ince çalışmalarla hayata geçirdik.
 
Şu an bunların geri dönüşlerini alıyoruz. Gelecekte varlığını korumak isteyen firmalar da alıcının istekleri doğrultusunda detaylara çok önem vermeli” dedi.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye ekonomisinde kritik sektör tanımı yapmam gerekirse bugünkü koşullarda birinci sıraya tarımı, ikinci sıraya turizmi, üçüncü sıraya da yazılımı koyarım.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?