17.03.2018,15:33
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Devlet desteği için; E-imza ve KEP hesabı almak zorunlu'
Ekonomi Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu genelgeler ile tüm destek başvuruları için ihracatçı firmaların; belgelerini elektronik imzalayarak Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hesabı üzerinden yapması zorunlu hale geldi.
 
31 Mart 2018 tarihinden itibaren e-imzasız ve KEP hesabı üzerinden yapılmayan başvurular dikkate alınmayacak.
 
E-Tugra EBG A.Ş. Kurumsal Satış ve Pazarlama Yöneticisi Zeliha Arkcı; Ekonomi Bakanlığı’nın 26 Kasım 2017 tarih ve 30252 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘İhracata Yönelik Devlet Yardımları Kapsamında Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan Yapılan Ödemelere ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’ ne göre KEP üzerinden gönderilen başvurularda gerekli tüm belgelerin firma yetkilileri tarafından elektronik imzalı olarak ibrazının zorunlu olduğunu belirterek, şu bilgiyi verdi.
 
“Ekonomi Bakanlığı’nın 2017 yıl sonu verilerine göre; Türkiye’de 71 bin 269 ihracatçı firma bulunuyor.
 
Bu firmalar yurt dışı fuar desteği, küresel tedarik zincirine katılım desteği, yurt dışı birim marka ve tanıtım desteği, tasarım ve ürün geliştirme proje desteği, pazar araştırma ve pazara giriş desteği gibi farklı devlet desteklerinden yararlanıyorlar.
 
Türkiye ekonomisine 157 milyar doların üstünde bir katkı sunan ihracatçıların devlet desteğinden yararlanma konusunda mağdur olmamaları için 31 Mart tarihine kadar e-imzalarını almaları ve KEP hesabını aktif olarak kullanmaları gerekiyor.”
 
İhracata destek ödemesine ilişkin belgelerin elektronik ortamda firmalar tarafından e-imza uygulaması çerçevesinde yüklenmesi durumunda, orijinal evrakların başvuru yapılan kurum ve kuruluşlara ibrazına gerek kalmayacağının da altını çizen E-Tugra EBG A.Ş. Kurumsal Satış ve Pazarlama Yöneticisi Zeliha Arkcı; “Devlet desteği için ihracatçılara e-imza ve KEP’in zorunlu kılınması sektöre büyük bir ivme kazandıracak.
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nun Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı (ESHS) olarak yetki verdiği kurumumuz E-Tugra olarak, KEPKUR’la yaptığımız iş birliği çerçevesinde; e-imza + KEP akıllı paketlerimizle müşterilerimize daha hızlı hizmet vermeye başladık.
 
Türkiye’de 55 şubeden e-imza ve KEP üretimini aynı noktadan sağlıyoruz” dedi.
 
E-imzanın ve KEP’in  insanlara, kurumlara hız, zaman ve güvenli bir ortam yarattığına dikkat çeken E-Tugra EBG A.Ş. Kurumsal Satış ve Pazarlama Yöneticisi Zeliha Arkcı, E-dönüşüm sayesinde 2017 yılında Türkiye ekonomisinde yaklaşık 550 milyon lira tasarruf sağlandığını, yeni uygulamaların e-imza ve KEP toplamında bu rakamı 800 milyon liraya kadar çıkarabileceğini de söyledi.
 
www.e-tugra.com.tr

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?