22.02.2018,23:45
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Özel sektör olarak, GB revize sürecinde yer almak istiyoruz'
İstanbul Sanayi Odası (İSO), kamu-özel sektör iş birliğinde Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesine destek olmak amacıyla Ekonomi Bakanlığı ile istişare toplantısı düzenledi.
Dört yıl içinde beşinci kez düzenlenen İSO ve Ekonomi Bakanlığı buluşmasında sanayinin sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.
 
Toplantıya İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ile İSO Meclis ve Meslek Komitesi Üyeleri katıldı.
 
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, açış konuşmasının başında; Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı'na değinerek “Biz sanayiciler, ulusal güvenliğimizi korumak amacıyla devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz.
 
Dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz” dedi.
 
Erdal Bahçıvan konuşmasında, ekonomide yakalanan yüksek büyüme performansı ile rehavete kapılmamak ve arzu edilen yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli sanayi ürünlerinin, üretim ve ihracat içindeki payının arttığı nitelikli bir sanayi atılımını gerçekleştirmek gerektiğine dikkat çekti.
 
Sanayinin ve ihracatın finansmanına yönelik olarak gerek Hükümet gerekse Ekonomi Bakanlığı tarafından atılan adımların, üretime büyük bir ivme kazandırdığını belirten Bahçıvan, bu adımların devam etmesi gerektiğini söyledi.
 
İngiltere önemli, Brexit yakından izlenmeli
 
Erdal Bahçıvan, sanayicinin yaşadığı önemli sorunları dile getirdiği konuşmasında Gümrük Birliği, Serbest Ticaret Anlaşmaları (STA) ve Dahilde İşleme Rejimi (DİR) gibi uygulamalara dikkat çekti.
 
Türkiye’nin AB ile 22 yıldır sürdürdüğü Gümrük Birliği nedeniyle içinde bulunduğu durumun artık sürdürülebilir olmadığını belirten Bahçıvan “Özel sektör olarak, Gümrük Birliği’nin revize edilmesi sürecinde yer alarak bilgi ve deneyimimizle katkıda bulunmak istiyoruz.
 
Ekonomi Bakanlığı'mızca yürütülmekte olan STA müzakerelerinde de özel sektörün yer alması faydalı olacak.
 
Yine gerek mevzuat gerekse uygulama anlamında önemli sıkıntılar yaşadığımız DİR’de geçmişten kalan hantal ve iş yapma hızını olumsuz etkileyen uygulamalar gözden geçirilerek gelişen ihtiyaçları karşılayacak yeni bir sistem oluşturulmalı.
 
Firmalar artık bir rating sistemiyle değerlendirilmeli, işini düzgün yapan firmaların hantal uygulamaların bedelini ödemesinin önüne geçilmeli.
 
Rating sisteminin başarılı bir şekilde uygulanmakta olan “Turquality” sistemine benzer bir model şeklinde kurgulanması doğru olacak” dedi.
 
Bahçıvan, ayrıca Almanya’dan sonra Avrupa’daki en büyük ticaret ortağımız olan ve önemli ticaret fazlası verdiğimiz İngiltere ile serbest ticaret rejiminin sürmesinin önemine değinerek “AB ile İngiltere arasında yeni ticaret rejimini şekillendirecek olan Brexit anlaşmasının ülkemiz riskleri açısından yakından izlenmesi gerekli” dedi.
 
Kalkınma Bankası TL cinsi uygun maliyetli kredi sağlamalı
 
Sanayi atılımının finansmanı noktasında yeni nesil Kalkınma Bankacılığı'nın önemini vurgulayan Bahçıvan, şöyle konuştu:
 
“Dünyadaki başarılı örneklerde sanayi yatırımlarının arkasında kamunun desteğini görüyoruz.
 
Bizim de mevcut Kalkınma Bankamızın bu doğrultuda yeniden yapılandırılmasını tartışmamız gerekiyor. 
 
Bu Banka, sanayicilere Türk Lirası cinsi, uzun vadeli uygun maliyetler ile yatırım ve proje kredilerini sağlamalıdır.”
 
KGF kalıcı hale gelmeli
 
Bahçıvan, “Eximbank kredilerindeki teminatlar için KGF kaynaklarından yararlanma imkanı ile iki kurum arasında önemli potansiyele sahip bir ilişki kuruldu.
 
Bu ilişki daha da güçlendirilerek ihracatçılarımız için güçlü bir kaldıraç etkisi sağlanmalı.
 
Geçen yıl reel sektöre nefes aldıran KGF uygulamalarının kalıcı hale getirilmesini, yeni dönemde farklılaşarak, sanayimizin ihtiyaç duyacağı yeni kapasitelerin oluşturulmasında ve katma değeri yüksek, nitelikli ve cari açığa destek verecek üretimin desteklenmesinde önemli bir işlev üstlenmesini beklemekteyiz” dedi.
Zeybekci: “Kalkınma Bankası için yeni bir adımla karşınıza geleceğiz”
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, sanayicinin sorunlarının çözümüne yönelik olarak şunları söyledi:
 
''Gümrük Birliği başta olmak üzere aldığımız pek çok kararda sizlerle beraber olmamız lazım. Biz de her fırsatta bunu gerçekleştiriyoruz.
 
Sadece İSO değil, aynı zamanda Adana, Bursa, Samsun, Antep gibi pek çok şehirle bir araya geliyoruz.
 
Yakın zamanda Kalkınma Bankası’na yönelik bir adımla karşınıza geleceğiz. Gümrük Birliği de mutlaka güncellendirilecek.”

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomide yaşadığımız sorunlar açık.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?