21.01.2018,01:48
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Türkiye’nin en değerli şirketi değişti
ASELSAN, bu sabah piyasa değeri bakımından 44,8 milyar TL’lik rakama ulaşarak Türkiye’nin en değerli şirketi unvanını aldı.
En değerli şirket ASELSAN olmadan önce Garanti, Türkiye’nin piyasa değeri bakımından en değerli şirketiydi.
ASELSAN, Ocak 2017’den beri borsa değerini %274 yükselterek 12,21 TL olan hisse senedini 45,62 TL’ye kadar çıkartmayı başardı. 
 
Türkiye’nin en değerli 5 şirketi bu şekilde:
 
1- ASELSAN
 
Ülkemizin son yıllarda yerli üretim savunma sistemleri geçmesini sağlayan en önemli firmadır. Askeri Elektronik Sanayii üretimi yapan ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından kurulmuştur. Şirket şu anda Türkiye’nin en büyük şirketi konumunda yer alıyor ve Bitcoin kadar hızlı bir şekilde yükselişini sürdürüyor.
 
Piyasa Değeri: 44,8 milyar TL
 
2- GARANTİ BANKASI
 
Garanti Bankası, ülkemizin en büyük holdingleri arasında yer alan Doğuş Holding bünyesinde hizmet veriyor. Koç ailesinden sonra Türkiye’nin en zengin ailesi olan Şahenk ailesinin başında olduğu banka, Türkiye’nin piyasaya değeri bakımından en değerli özel bankası konumunda yer alıyor.
 
Piyasa Değeri: 43,2 milyar TL
 
3- KOÇ HOLDİNG
 
Türkiye’nin en zengin ailesinin kontrolünde olan KOÇ Holding, 1926 yılında Vehbi Koç tarafından kurulmuştur. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk holdingi unvanına sahip. Ford, Tofaş, Beko, Arçelik, Opet, Aygaz, Yapı ve Kredi Bankası, Otokar ve daha birçok markanın arkasındaki isimdir.
 
Piyasa Değeri: 42,7 milyar TL
 
4- AKBANK
 
Ülkemizin en zengin ailesi KOÇ ailesi olarak gösterilse de Sabancı ailesinin birleşme durumunda en güçlü aile olacağı açıkça ortada. AKBANK da yine Sabancı ailesinin elinde bulunan bir bankadır. Suzan Sabancı Dinçer’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığı banka, ilk olarak pamuk üreticilerine finansman sağlaması için kurulmuştu.
 
Piyasa Değeri: 39,1 milyar TL
 
5- ERDEMİR
 
Erdemir, 3,85 milyon ton sıvı çelik kapasitesiyle dünyanın en büyük çelik üreticileri arasında yer alıyor. Hem Türkiye hem de dünyaya çelik satışı yapan firma, piyasa değeri bakımından ülkemizin en büyük 5. şirketi konumunda yer alıyor.
 
Piyasa Değeri: 32,4 milyar TL

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
TÜSİAD’ın genel kurulunda yaptığı önemli bir tüzük değişikliği var. Bu değişimle birlikte adındaki iş adamları ibaresi iş insanları olarak yenilendi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Otuz yılı aşkın süredir danışmanlık yaptığım özel sektörde, mali işler konularında işletmeleri gözlemledim.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?