24.03.2018,09:03
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Kredi notu öğrenme nasıl yapılır ve ücretleri
Kredi Notu Öğrenme:
Kredi notunu öğrenme işlemi bankanın, müşterilerinden isteyeceği en kapsamlı belgelerden biri olacaktır. “Notlu Risk Raporu” alarak, geçmiş tüm bankacılık bilgilerini öğrenebilirsiniz. KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından sayısal verilere dayanılarak hazırlanan puanlama cetveli, kişiye bir çok bilgiye ulaşma şansı tanımaktadır. Risk raporu başvurusu yapan kişinin öğreneceği başlıca unsurlar şunlardır;
 
- Findeks kredi notu,
- Rapor alınan güne kadar oluşan puan iniş ve çıkışları,
- Tüm kredili ürünlerin bilgileri,
- Bankalara olan toplam borç miktarı,
- Bankalar tarafından kişiye sunulan Türkiye ortalaması alınarak hazırlanmış kredi limiti ortalaması,
- Bankalarda bulunan hesapları,
- Gecikmiş borç tutarları,
- Geçmiş döneme ait gecikmeli ödenen kredi ödemeleri,
- Geçmiş döneme ait gecikmeli ödenen kredi kartı ekstra borçları,
- Geçmiş döneme ait ödemelerine ilişkin tutulan KKB skoru,
- Tüm bankalarda açılmış vadeli veya vadesiz mevduat hesapları,
- Tüm bankalar tarafından kendisine sunulan kredi ve banka kart limitleri,
- Kapatılmış kredi veya kart bilgi dökümanları
 
Bu bahsettiğimiz bilgilerin yanı sıra daha bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Tabii bu hizmeti sağlayan şirketler tarafından bir takım hizmet ücretleri talep edilecektir. Şu an için istenen bu ücretleri kısaca belirtelim dilerseniz.
 
Kredi Notunu Sorgulama Ne Kadar?
 
Kredi notu öğrenme işlemini bir çok şirket aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz. Bankalar, Findeks, bazı telefon hattı şirketleri. Bu şirketlere göre verilen hizmet bedeli ücret bilgileri 2017 yılına ait güncel verler aşağıda verildiği şekildedir.
 
Findeks Kredi Notu Öğrenme Ücreti
 
Findeks'ten "notlu risk raporu" başvurusu yapanlar 7,5 lira + KDV (8.85 TL.) ödeme yapıyor. Bu platform, bazı kampanyalar düzenliyor. Daha düşük para miktarı ile sorgulama veya üyelikler sunabiliyor.
 
Turkcell Kredi Puanı Öğrenme Fiyatı
 
Turkcell hatlı cep telefonundan risk raporu sorgulama işlemi SMS başına 9 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyata KDV ve ÖİV dahildir. Belgeyi talep eden müşteri SMS başına ücret ödüyor. Her belge için ayrı, ayrı ücret alınır. SMS üyeliği yapılmadığı için iptal işlemi yapılması gerekmiyor. Cep telefonu hattına lira yüklemek yeterli oluyor. Yeterli bakiye yoksa, belge temin edilmiyor.
 
Türk Telekom (Avea)
 
Türk Telekom (avea) bu işlem için aynı Turkcell gibi 9 lira ücret alıyor. Bu fiyata KDV ve ÖİV dahil edilmiştir. İşlemler için kendi adınıza kayıtlı telefon hattı ile mesaj atılması gerekiyor.
 
Şubeden Kredi Puanı Sorgulama
 
Bir çok banka şubesinden anında KKB risk raporu temin edebilirsiniz. Zaten kredi veya bu gibi hizmet başvurusu yaparken bankalar müşterinin kredi puanına bakıyor. Belirtmiş olduğumuz gibi belge aslında referans olarak kabul görüyor. Genelde not ortalaması yeterli olanlar için herhangi bir sorun olmuyor. Puanı düşük ya da çok düşük ise kişinin işi oldukça zorlaşıyor. Kredi notu belgesine sahip olmak için şubeye gitmeye gerek yok.
 
Bankalara bu belge için başvuru yapabileceğiniz bazı hizmet noktaları şu şekildedir;
 
- Mobil uygulamaları,
- İnternet bankacılığı şubesi sayfaları,
- Telefon bankacılığı,
- Yerel şubeler (vezne veya müşteri temsilcisinden).
 
Kaynak: https://www.kredibanka.org

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ülke saadet zincirleri içerisinde uyanıkların, fırsatçıları nasıl dolandırdığını tartışıyor. Anlıyoruz ki 65 adet benzeri yapılanma var.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?