17.03.2018,15:17
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Almanya’daki Türklerin yıllık ticari cirosu; 500 milyar Euro'
Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinden bir heyet İstanbul ve İzmir’de Türk iş dünyasına yatırım olanaklarını anlatmak için 10 Ekim’de İstanbul’da, 11 Ekim 2017 tarihinde ise; Ege İhracatçı Birlikleri’nde Türk iş adamlarıyla biraraya geldi.
 
Heyet, Türk girişimcilere Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin yatırım fırsatlarını anlattı.
 
Mecklenburg – Vorpommern Eyaleti’ nin Ekonomi, Çalışma ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Stefan Rudolph’un başkanlık ettiği heyet Ege İhracatçı Birlikleri’ndeki toplantıda Mecklenburg – Vorpommern Eyaleti’nin yatırımcılara sunduğu avantajları anlattı.
Toplantıda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2017 yılının Ocak-Eylül döneminde 8.1 milyar dolar ihracat yaptığını, Almanya’nın 990 dolarlık ihracat ile Ege Bölgesi’nden yapılan ihracatta lider konumda olduğunu söyledi.
 
“Türkiye’nin yabancı ülkelerle olan ikili, ekonomik ve ticari ilişkileri dikkate alındığında en yoğun ilişkilerin Federal Almanya ile olduğunu memnuniyetle belirtmeliyim” diyen Ünlütürk, “Almanya 2016 yılında önceki yıllarda olduğu gibi ülkemizin ihracatında birinci sırada yer alırken ithalatımızda Çin’in ardından ikinci sırada yerini koruyor.
 
Türkiye 2016 yılında Almanya’ya 14 milyar dolar ihracat yaptı. 2017 yılının ilk dokuz aylık döneminde ise; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7’lik artışla 10.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik.
 
Karşılıklı ilişkilerimizi çok daha iyi seviyeye çıkarmak mümkün. Şirketlerimiz Avrupa pazarına kolay erişim sağlayabilmek için Almanya’daki yatırım imkanlarını da dikkatle izliyor ve değerlendiriyor” diye konuştu.
 
Almanya ile bu dönemde etkinliklerin yapılmasını çok önemsediklerini kaydeden Ünlütürk şöyle devam etti:
 
“Ticaretimizin ve işbirliğimizin devamı çok önemli. Bizim bir numaralı müşterimiz Avrupa, en önemli ortağımız ise Almanya. İhracatımızı her sene bu bölgece yüzde 10-20 civarında artırmayı hedefliyoruz.
 
Ben bir sıkıntı görmüyorum. Siyaseten dönem dönem krizler yaşanıyor ama iş insanları ticaret yapma çabasını sürdürüyor iki ülke arasında siyasi gerginliklerin sonlanacağını hızlıca normale döneceğine inanıyorum.”
 
-----
 
Mecklenburg - Vorpommern Eyaleti’nin Ekonomi, Çalışma ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Stefan Rudolph, "Ekonomi alanında ilişkileri güçlendirmek adına yapılan gayretler beni çok mutlu ediyor.
 
Türkiye Milli Ampute Futbol Takımın maç oynandığında stadyumdaydım. Orada Türk takımını tuttuk. Çok başarılı bir oyun sergilediler. Tebrik ediyoruz.
 
Ekonomide de böyle bir karşılıklı oyunu düşünmek istiyorum. Türk engelli futbolcular bir yarış kazandı ama diğerleri de kaybetmedi. Bizde de böyle olmalı.
 
Hepimizin kazanması gerekiyor. Bazılarımız daha fazla daha az kazanabilir ama hep birlikte güzel bir gelecek hazırlayabiliriz” dedi.
 
Girişimciler olarak bağlantılar kurulmasının hem Alman hem de Türk halkına faydalı olacağını ifade eden Rudolph, Almanya'da da yatırım yapan Türk iş adamından bahsederek sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"O kadar derin bağımız var ki bizi hiçbir şey ayıramaz. İzmir ekonomisi çok güçlü. Birbirimizi daha iyi tanımak istiyoruz. Bizim gerçekten bilgi donanımı olan çok iyi şirketlerimiz var.
 
Aynı zamanda sanayi arazilerimiz var. Türk yatırımcılar için çok iyi bir yatırım bölgesiyiz. Çok iyi iş gücümüz var. Türkiye’de de çok kalifiye iş gücü ve çok modern şirketler gördük. Birbirimize açız. Bu açlığı gidermek istiyoruz."
 
İzmir’i görüp Almanya’ya dönünce Türkiye’yi tanımadığımızı anlıyoruz
 
Türkiye’ye dokuz kez geldiğini ve geldiği ilk şehrin İzmir olduğunu belirten Rudolph şöyle devam etti:
 
“İlk kez İzmir’e geldiğinizde çok şaşırıyorsunuz ve olumlu düşünüyorsunuz. Almanya’ya dönünce ‘biz aslında Türkiye’yi hiç tanımıyoruz, tanıdığımızı sanıyoruz’ dedim.
 
İnternetten ve gazetelerden okuyoruz her şeyi ve biliyoruz zannediyoruz ama İzmir’e gelip kendi gözlerimizle görünce farklı izlenimlere sahip oluyoruz.
 
İzmir’de büyük ekonomik güç var. İzmir Türkiye’nin aslında kartviziti. İzmir olmasa Türkiye bugün olduğu gibi olamaz. İzmir Türkiye’ye büyük değer veriyor.
 
İzmir ve Türkiye’nin, ekonomik açıdan çok daha fazla potansiyeli olduğunu düşünüyorum.”
 
Almanya’daki Türklerin yıllık ticari cirosu 500 milyar Euro
 
Almanya’da 3 milyon Türk kökene sahip vatandaş olduğunu ve yarısının Alman vatandaşı olduğunu ifade eden Rudolph şöyle konuştu:
 
“Sadece onların bile çok büyük bir ekonomik gücü var. 96 bin Türk işletmeci var ve 500 bin çalışanları var. Yıllık ciroları 50 milyar Euro. Bu rakam iki ülkenin arasındaki ticaretin boyutundan çok çok büyük.
 
Biz de burada girişimcilerle anlaşmalar yapıp projeler üretmek istiyoruz. Almanya Türkiye’yi tatil ülkesi olarak görüyordu fakat biz ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz.
 
Türkiye Almanya için daha az tatil ülkesi haline geldi eğer çok daha yakın çalışırsak birbirimize karşı olan merakı artırarak turizm konusunda da durumu iyileştirebiliriz.
 
Biz sadece ticaret ortağı değiliz. Almanya, Hollanda’dan sonra Türkiye’deki en büyük yatırımcıdır. Bölgenin ekonomik gücünü bildiğimiz için bu çalışmaları yapıyoruz.”
 
Birlikte çok şey yapabiliriz
 
Türkler ve Almanların birbirlerini anladıkları zaman çiçek açma zamanı olduğunu dile getiren Rudolph “Dünya bu kadar basit. Sadece ekonomik temaslardan bahsetmiyoruz, daha fazlasından bahsediyoruz. İnsanların iletişim halinde olması bizim için önemli. Birlikte çok şey yapabiliriz.
 
Ne kadar hızlı hareket edersek ekonomimize o kadar yarar sağlayacağız. Teknik bilgilerimizi birleştirdiğimizde dünyanın görmediği ürünler ortaya çıkarabiliriz. Türk işadamları 2016 yılında yurtdışında 42 projeye yatırım yaptı. Bunların 5 tanesi Almanya’da” ifadelerini kullandı.
 
-----
 
Başa çıkacağımızdan eminim
Almanya’nın İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassing de; Türkiye ve Almaya arasında yaşanılan sorunları hatırlatarak, “Belediye ve bölgesel düzeyde olan temaslar ve ekonomik ilişkiler, bundan muzdarip olmamalı. Tam da böyle bir zamanda geldiğiniz için teşekkür ediyorum.
 
Türk sivil toplumu batıdan gelen desteğe ve temaslara ihtiyaç duyuyor. İzmir’deki 30 ilçe ve çevresindeki iller seküler ve laiktir.
 
Mecklenburg - Vorpommern belediyeleri ile belki ortaklıklar kurulabilir.
 
Burada aracılık yapmaktan mutluluk duyacağım. Almanya Türkiye arasında uzun yıllara dayanan bir ilişki mevcut. Bu gibi ziyaretler bu ilişkileri daha da güçlendirmek amacıyla yapılıyor.
 
İzmir’deki ticari partnerlerle ilişki kurduğumuz için mutluyuz. Ticaret hacminin çok yüksek olduğunu biliyorum.
 
İki ülke arasında derin ilişkiler ve dostluk mevcut. Siyasi açıdan baktığımızda kritik bir süreç yaşanıyor ama toplum arasında olan dostluk çok daha uzun süren bir ilişki.
 
Bununla başa çıkacağımızdan eminim" dedi.
 
Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde yatırım yapan Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları ve ml&c GbMH&Co.KG Genel Müdürü Udo Possin, başarı hikayelerini Egeli işadamları ile paylaştı.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?