19.03.2018,02:28
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Kuşak ve Yol'da ithalat-ihracat hacmi; 1 trilyon 100 milyar dolar
Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin 1. Toplantısı'nın basın merkezinde Japon gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Zhong Shan, Kuşak ve Yol inisiyatifinin açık, kapsayıcı ve şeffaf olduğunu belirtti.
 
Zhong Shan, Çin'in Japonya'nın Kuşak ve Yol iş birliğine katılmasını beklediğini dile getirdi.
 
140'ı aşkın ülke ve bölge, Kuşak ve Yol iş birliği inisiyatifine aktif bir şekilde katılıyor.
 
Japon gazeteci, Japonya'daki ekonomi çevresinden Kuşak ve Yol inisiyatifine büyük ilgi gösterilmekte olduğuna, son zamanlarda Japonya'da Kuşak ve Yol projelerine katılma yönündeki seslerin gittikçe arttığına dikkat çekti.
 
Zhong Shan, geçen yıl Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifiyle ilgili ülkelerle ithalat ve ihracat hacminin yüzde 14,8 artarak 1 trilyon 100 milyar ABD Doları'nı bulduğunu, bu artış oranının Çin'deki dış ticaretin artış hızından 3,4 puan daha yüksek olduğunu belirtti.
 
Zhong Shan, düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na değinerek, serbest ticaret pilot bölgeleri, çeşitli kalkınma bölgeleri ve iş birliği bölgeleri gibi dışa açılan platformların rolünün iyi çalıştırılacağını kaydetti.
 
Zhong Shan, ayrıca İpek Yolu güzergahındaki ülkelerle e-ticaretin geliştirilerek, ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılmasının hızlandırılması dahil bir dizi önlem alınacağını, Kuşak ve Yol kapsamındaki uluslararası iş birliğinin derinleştirileceğini sözlerine ekledi.
 
Çin Uluslararası Radyosu

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?