17.03.2018,19:31
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yunanistan'da, ‘Altın Vize’ uygulaması beklentileri karşılamadı
Türkler, Yunanistan’ın ‘Altın Vize’ (5 yıllık oturma izni) uygulamasından yararlanan yabancı vatandaşlar listesinde 3’üncü sırada yer alıyor.

Hürriyet

2014 yılından bu yana, Yunanistan’da en az 250 bin Euro’luk gayrimenkul satın almaları şartıyla kişilere ve ailelerine 5 yıllık ikâmet izni sağlayan uygulamadan yararlanan yabancı vatandaşların toplam sayısı 4 bin193 olarak belirlendi. 
 
Yunanistan’da en çok ‘Altın vize’  alanlar Çinliler.
 
Geçen 3.5 yılda 797 Çin vatandaşı, önce oturma izni şartlarından gayrimenkul satın aldı, ardından da kendileri ve aileleri için vize başvurusu yaptı. 
 
Rusya vatandaşları listede ikinci sırada. Ruslar 359 gayrimenkul satın aldı,
 
Yunan hükümeti 802 Rus vatandaşının ‘Altın vize’  işlemlerini tamamladı.
 
Yunanistan’dan ‘Altın vize’ alan Türkiye vatandaşlarının toplam sayısı ise; 317.
 
Ülkede gayrimenkul satın alan 137 Türkiye vatandaşı aileleri ile birlikte ‘Altın vize’ başvurusunda bulunarak bu uygulamadan yararlandı. 
 
Listede Türkiye vatandaşlarını Lübnan (223 kişi), Mısır (217 kişi) Irak (214 kişi) Ukrayna (154 kişi), Suriye (141 kişi), ABD (127 kişi) ve Ürdün (101 kişi) takip ediyor. 
 
Gayrimenkul sahibi olan üçüncü ülke vatandaşlarının anne ve babaları, evli olmaları durumunda eşleri ve 21 yaşından küçük çocukları ‘Altın vize’ uygulamasından yararlanıyor
 
Mülk tapusu üzerinde olduğu müddetçe üçüncü ülke vatandaşının ikâmet izni yenileniyor.
 
‘Altın vize’ alanlara Yunanistan'a giriş yapmaları ya da aldıkları gayrimenkulde yaşamaları şartı koşulmuyor. 
 
Yunanistan’dan ‘Altın vize’ aldıktan sonra bu ülkede sürekli yaşamaya başlayan Türkiye vatandaşı neredeyse hiç yok. 15 Temmuz’dan sonra başvurularda önemli bir artış da bulunmuyor. 
 
Mülk edinmek için çoğunlukla başkent Atina’yı tercih eden Türkler, satın aldıkları daireyi ya kiraya veriyorlar ya da hafta sonları, bayram ve yaz tatilleri için kullanıyorlar
 
Yılın diğer bölümünde ise; ‘airbnb’ gibi yollarla kiralayarak, dairelerinin masraflarını karşılıyorlar.
 
Türkler Atina’da daha çok şehir merkezinde Kolonaki, Mets, Pangrati ile sahil semtleri Paleon Faliron, Glifada ve Vuliagmeni’yi tercih ediyorlar. Atina’yı Selanik ve adalar takip ediyor.
 
Türkler, genellikle 250-400 bin Euro arasındaki evleri tercih ediyor.
 
‘Altın vize’ alanlar çoğunlukta iş adamları, serbest meslek sahipleri ve emekliler.
 
Yunanistan’daki emlak komisyoncularına göre, ülkede yaklaşık 3.5 yıldır devam eden ‘sermaye çıkışı denetimi’ sınırlamaları yüzünden ‘Altın vize’ uygulaması için beklentiler gerçekleşemedi
 
3.5 yılda, yabancı ülke vatandaşları sadece 400 milyon Euro’luk gayrimenkul satın aldı.
 
Sınırlamalar kalktığında bu vize için başvuruların artması bekleniyor.
 
Yunan hükümeti ise; ‘Altın vize’ uygulamasını genişletmeyi düşünüyor.
 
En az 250 bin Euro’luk Yunan devlet tahvili ya da Yunan şirketlerinden hisse satın alanlara da ‘Altın vize’ verilmesi gündemde.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?