17.12.2017,20:31
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'İsrail için, Ortadoğu petrol yollarında haritalar yeniden çizildi'
Mesud Barzani’nin Irak’ın toprak bütünlüğüne kasteden referandum hamlesi Türkmen yurdu Kerkük’ü işgal planına dönüştü.

Yeni Şafak

Barzani, nüfus yapısı değiştirilen Kerkük’ü de korsan referanduma dahil ederken, İsrail ve ABD taşeronu PKK/PYD ise Suriye’de yönlerini Deyrizor’a çevirdi.
 
Deyrizor üzerinden Suriye güneyini hedefleyen terör örgütü PKK, aslında 83 yıl önce çizilmiş bir haritanın bekçiliğini yapıyor.
 
Kerkük petrollerini İsrail’in Hayfa Limanı’na taşımayı hedefleyen boru hattı projesi, 15 Eylül 1934’te hayata geçmişti.
 
1948’e dek çalışan hat, İsrail tarafından revize edildi.
 
Barzani’nin tek destekçisi İsrail, Kerkük ve Suriye petrollerine tek başına hakim olmayı hedefliyor
 
Bunu da yıllarca Filistin topraklarına hakim olurken başvurduğu oldu-bitti yöntemini Irak kuzeyinde devreye sokmak suretiyle yapıyor.
 
‘Büyük İsrail’e dönüşecek ‘Büyük Kürdistan’a Kerkük ve Musul’u dahil etme çabasındaki İsrail, Irak ve Suriye’nin petrollerini Hayfa Limanı’na ulaştıracak projelerini gerçekleştirmek için artık bölgede daha çok varlık göstermeye hazırlanıyor.
 
Bu doğrultuda Irak petrolünü Akdeniz’e ulaştıran hatların güzergahı yeniden çiziliyor, üstelik güzergaha Suriye’nin zengin petrol yatakları da dahil ediliyor.
 
-----
 
15 Eylül 1934’te hayata geçen hatta göre Kerkük petrolü, Suriye güneyi boyunca ilerleyerek Tanf güneyinden Hayfa Limanı’na ulaşıyordu.
 
Bu hat, Filistin’e Yahudi göçünün devam ettiği 1930’lu yıllardan Arap-İsrail savaşlarının başladığı 1948’e kadar çalıştı.
 
1948’den bu yana da atıl durumda. 1934’te ve o günün koşullarına göre çizilen haritada Kerkük petrolünün Akdeniz’e ulaştırılmasında bir alternatif güzergah daha vardı.
 
Bu hat da, Suriye topraklarında Palmira ve Humus üzerinden Trablus Limanı’na ulaşıyordu.
 
Bugün bu alternatif de Rusya’nın tüm planları alt üst ederek Suriye’ye gelmesiyle rafa kaldırıldı.
 
Trablus Limanı’na ulaşan petrol boru hattının denize çıkış noktası Rus hakimiyetindeki Tartus-Lazkiye bölgesi olunca İsrail için Ortadoğu petrol yollarında haritalar yeniden çizildi.
 
-----
 
Ortadoğu petrolleri ve ‘vâdedilmiş topraklar’ hedefi için tüm bölgeyi kaosa boğan Tel Aviv, hem referandumla Irak’ı bölme hamlesini devreye soktu hem de Kerkük, Barzani eliyle işgal edildi
Bölgede ABD-İsrail eksenine direnen tüm kesimler Suriye kuzeyinde ve Musul’da olduğu gibi evlerinden kovulup tehcir edilirse, Hayfa planının hayat bulma ihtimali daha da artacak.
 
PKK/PYD şimdi, 1934’teki haritada yeralan güzergahın ‘güvenliği’ için işgal alanını Deyrizor güneyine dek ilerletti.
 
PKK/PYD’nin önümüzdeki günlerde, güneyde Irak-Suriye arasındaki geçiş kapısı olan Tanf bölgesine de saldırması bekleniyor.
 
Terörist örgütün Tanf’a geçmesiyle birlikte İsrail’in çizdiği yeni petrol hattının güvenliği de büyük ölçüde sağlanmış olacak.
 
İsrail’in yeni Ortadoğu petrol hattı planlamalarında şu güzergah öne çıkıyor:
 
Kerkük-Musul-Rumeylan-Deyrizor-Tanf-Hayfa. 1934 yılında döşenen hatlara Tanf üzerinden bağlanması planlanan bu hattın tesisiyle birlikte Kerkük ve Musul petrollerine Suriye’nin Rumeylan ve Deyrizor’daki zengin petrol sahalarından çıkan petrol de katılmış olacak.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Bitcoin konusundaki olasılıkları geçen hafta içerisinde kaleme almıştım. Evet tekrarlıyorum, buradan dünya çapında çok büyük bir soygun ve vurgun bekliyorum.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Son birkaç yıldır ülkemizde yaşanan yüksek kur artışları, işletmelerimizi oldukça zorlamakta, maliyet, fiyatlama ve kâr döngüsünü yakalamak her geçen gün daha da güç hale gelmektedir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
Barajlarımızın faydalı hacimlerinin yüzde 90’nı asla görev yapmaz, yapamaz. Yani ihtiyacın on misli baraj yapılmıştır’ demişim.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?