23.01.2018,00:40
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Jüpiter ve Aşıklar Girdabı…
3082016-img-20160830-wa0003-142903.jpg
YELDA YALAMAN
O bir dev… Üstelik atmosferi hidrojen ve helyum gazlarından oluşmuş gerçek bir dev.

Bir gezegen. İsim babası  tanrılar tanrısı yüce Zeus. Yani Roma Mitolojisi’ndeki adı ile Jüpiter…

 

Zeus tanrıların en büyüğüdür ve mutlak gücü sembolize eder. Tıpkı adını verdiği Jüpiter gezegeni gibi.

 

Aslında gezegen fikrini ilk ortaya atanlar Babiller. Venüs ve Jüpiter’i gözlemledikleri biliniyor. Onlar da kendilerinden sonra bu geleneği devam ettirmiş olan Yunanlılar ya da Romalılar gibi Jüpiter isimli dev gezegeni kendi baş tanrıları Marduk’un sembolü olarak görmüşler.

 

Jüpiter için yakın zamanlara ait ilk kayıt Galileo’ya ait. Gezegenin 7 Ocak 1610 yılında ilk kez Galileo  tarafından keşfedilen ilk dört uydusu “Galileo Uyduları” adıyla anılıyor. İsimleri  İo, Europa, Callisto ve Ganymedes. Onlar  Zeus ile ilgili ayrı birer maceranın baş kahramanı olan mitolojik karakterler. Bugün Jüpiter evrende  bilinen 63 uydusu ile birlikte adeta minyatür bir güneş sistemi gibi  salınmakta.

 

Güneş sisteminin en büyük gezegeni  olan Jüpiter dünyanın 1323 katı. Güneşin çevresini 11 yılda, kendi çevresini ise 10 saatte turluyor. Kendi çevresindeki bu müthiş hızı, atmosferindeki gazları öyle bir hareket ettiriyor ki; evrenin en büyük tornadosu  400 yıldır aynı hız ve şiddetle dans ediyor. “Büyük Kırmızı Leke” isimli bu devasa fırtınayı 1664 yılında ilk görüntüleyen  ise Robert Hook.

 

Büyük Kırmızı Leke ile Jüpiter’in atmosferindeki gaz hareketleri fotoğraflanmaya başlandığı andan itibaren hep ilgi odağı oldu. Son resimler ise 2011’de bu gezegeni  incelemek üzere uzaya gönderilen Juno uzay aracından gelmekte. Temmuz 2016’dan itibaren gönderilen bu  fotoğraflar  biz dünyalılara bir başka alemi sergiliyor. Bu fotoğrafları ilk kez NASA’nın resmi internet sitesinde gördüm.  Hepsi  tam bir sanat eseri.  Kusursuz,  büyüleyici, insanüstü, fevkaladenin fevkinde. Her görsel evrendeki “en büyük sanatçının Tanrı” olduğunu bir kez daha anlatıyor bize. 

          Jüpıter ve diğer gezegenler                         4 Uydusu                        Büyük Kırmızı Leke       

                                                                   Büyüleyici Bulutlar

 

Beş yıllık bir yolculuktan sonra Jüpiter’in çok yakınından çekilen bu fotoğraflar  gerçekten muhteşem. Aslında ilk kez gördüğümde bu büyüleyici bulutları hemen bir tablo ile bağdaştırdım. Sembolizm akımının ünlü İngiliz ressamı William Blake’in (1757-1827) Aşıklar Girdabı isimli yapıtı.  Bu tablo Dante Alighieri’nin İlahi Komedyası’nın Cehennem bölümü anlatan resimlerinden biridir.

William Blake-Aşıklar Girdabı                                                                                      Detay

 

Tabloda anlatılan konu Dante’nin  Cehennem’inin ikinci çemberindeki  aşıklar hortumudur. Yaşarken eşlerini aldatmış olanlar öldükten sonra sonsuz bir anaforun içinde sürekli savrulacaklardır. Hortum içerisinde sürekli dönen figürler, günahkarların acı çeken ruhlarıdır.

 

Blake metne çok sadık kalarak bu manzarayı resimlemiştir. Resime bakıldığında ortamın bütün dehşeti  hissedilebiliyor. İlk göze çarpan ise içi sıkışmış bir biçimde figürlerle dolu, bükülerek bir uçtan diğer uca giden hortumdur.

 

Tabloya konu olan sonsuz bir girdap. Bitmeyen, hep aynı hızda devam edecek olan bir anafor. Tıpkı Jüpiter’deki  “Büyük Kırmızı Leke” gibi.  Gezegendeki anti-siklonların en büyüğü.  Sürekli aynı yerde, bitmeyen dev bir anafor. 450 km hızla esen bir rüzgar. Bu büyük girdap içine 2 ya da 3 dünya alabilecek büyüklükte.

 

Juno’nun dünyaya gönderdiği resimler ile William Blake’in Aşıklar Girdabı isimli eseri arasında müthiş benzerlikler var. William Blake aynı zamanda mistik bir ressam ve dindar bir kişi. Bir kahin ya da  bir spiritüalist gibi sık sık ölülerin ruhlarıyla, özellikle de büyük şairlerin, sanatçıların ve Eski Ahit’teki peygamberlerle bağlantı kurduğunu söylüyor ve bu sözlerini tablolarına da yansıtıyor. Resimlerindeki mekanlar sanki bu dünyaya ait olmayan yerler.  Tıpkı Jüpiter’in Büyük Kırmızı Lekesi gibi uzak ama çok etkileyici görüntüler.

Evrendeki en büyük sanatçı Tanrı ile O‘nun yeryüzüne gönderdiği  insanoğlunun kendi çaplarına uygun iki ayrı eseri…

 

Jüpiter ve Aşıklar Girdabı…

 

yalamanyelda@hotmail.com

Not: Jüpiter ile ilgili görseller  NASA ve BBC’nin Türkçe internet sitelerinden alınmıştır.

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Bugün küresel anlamda ortalıktaki kaos, dünyayı sarsıyor. Esasen bunların temelinde iki neden aramak lazım.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?