23.01.2018,00:40
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Bir iletişim aracı olarak PARA…
3082016-img-20160830-wa0003-142903.jpg
YELDA YALAMAN
Paraya dair ilk oluşumların MÖ 3000’lere kadar gittiğinden “Somuttan Soyuta Para” başlıklı yazımda bahsetmiştim. Bu kez de paranın ekonomilerde değişim aracı olarak kullanılmasının yanı sıra başka ne işlere yaradığına bakalım…

MÖ 44 yılı para için çok önemli bir tarihtir. Bu tarihe dek Roma İmparatorluğunun belirli standartlar ile bastığı madeni paralar üzerinde sadece tanrıçaların ve daha önceden ölmüş imparatorların portreleri bulunurdu. Ancak dünyanın en parlak general ve devlet adamlarından biri olan Julius Caesar (MÖ 100-44) bu kuralı kendi lehine değiştirdi. 

 

Roma’nın da ilk diktatörü olan Caesar tüm Romalıların kim tarafından yönetildiklerini bilmelerini istiyordu. Bunu sağlamak için basılan paraların üzerine kendi portresini bastırdı. Bununla da yetinmedi ve paranın üzerine “Hayat Boyu Diktatör” ibaresini yazdırdı. Caesar’ın halkına olan mesajı tüm Roma’ya para yolu ile yayılacaktı. Yani artık madeni paralar okuma bilenler için tüm Roma topraklarında bir iletişim aracı olmuştu. Çünkü bozuk paraların ulaşamadığı kimse yoktur.

Döneminin iletişim şartları düşünüldüğünde dahiyane olan bu fikir aynı zamanda Caesar’ın da öldürülme  nedenlerinden biri oldu.  MÖ 44’e dek sadece krallar paraların üzerine portrelerini bastırırdı ve Romalılar da kralları sevmezdi.  Caesar’ın bir kral gibi davranması senatörlerin sabrını taşırmıştı. Caesar öldürüldü ama paralar üzerindeki haberleşme notları bir gelenek halini alarak devam etti .  Bu kez  Brutus bir para bastırdı. Üzerinde iki hançer resmi vardı ve ”Martın Ortası” yazıyordu.  Zaten Caesar’da MÖ 15 Mart 44’de öldürülmüştü.

 

Sembolizm tüm kadim geleneklerden günümüze dek aktif olarak her alanda, sıkça kullanıldı. Bir devlete, imparatorluğa, bir  topluluğa, tüm sanat dallarına, ideolojilere, yer altı örgütlerine vs. aidiyet belirten her türlü şekil, söz, hareket bir simge görevini üstlendi. Bazen açıktan açığa, bazen sırlanarak kuşaktan kuşağa aktarılan bilgiler de bu yolla günümüze geldi. Yani Sembolizm bin yıllar boyu legal ve illegal manada kullanıldı.

 

Paranın bir iletişim aracı olarak kullanılması 2060 yıl önce başladı. Daha sonraları derin örgütlerin kullandığı bir sistem haline dönüştü. Hasan Sabbah liderliğindeki Haşhaşiler uzun yıllar madeni paralar ile haberleşip Selçukluları çok uğraştırdılar. Ardından Haçlı Seferleri ile Orta Doğu’ya gelen Tapınak Şövalyeleri bu sistemi öğrenip, Avrupa’ya taşıdı ve pek çok masonik örgüt ile 1776’da kurulan İlüminati örgütünün kullanımı sonucu günümüze dek geldi. 

 

Para yolu ile iletişim sisteminin en yakın örneğini de geçtiğimiz yaz ülkemizde yaşadık.

 

Ve FETÖ…

15 Temmuz gecesi yaşanan o kalkışma hareketinden sonra FETÖ terör örgütü elemanlarının üzerinden 1 ABD doları çıktı. Örgüt içindeki hiyerarşik düzenin ifası ve ifşası üyeler arasında bu paralar ile sağlanırken, muhtemelen bu iletişime parola sözcükler ve hareketler de dahil idi.

 

1 ABD doları özel bir banknottur. ABD’nin Benjamin Franklin, Thomas Jefferson gibi kurucu ataları bu paraya pek çok sembol ve söz yansıttılar. ABD’yi meydana getiren tüm ideallerin simgeleri bu parada bir araya geldi. Banknotun arka yüzünde solda yer alan piramit; kadim medeniyetlerin tüm dünya coğrafyasında kullandıkları çok güçlü bir mimari form.

 

Mısır’dakiler en ünlüleri olduğu için Mısır Piramitleri diye biliniyor. Piramit dört adet üçgenin oluşturduğu bir şekil. Üçgen ise evrendeki en güçlü geometrik form.

 

Piramidin Simgeselliği…

1 dolardaki piramidin dört tarafı vardır ve dört ana yönü simgeler. 12 katlı bu piramidin alt seviyelerinde iken mutlaka piramidin bir tarafındasınız. Ancak tepeye çıktığınız zaman tüm taraflar bir tek noktada birleşir ki; o noktada Tanrı’nın gözü vardır. Bu tek göz Mısır mistisizminde  var olan, her şeyi,  herkesi gören ve sürekli izleyen Tanrı Horus’un gözüdür. 

FETÖ terör örgütünün başındaki kişi kendini bu piramit simgeselliğine çok fazla kaptırmış. Çünkü yapılanma bir piramidal düzen içinde gelişmiş. Türkçemizdeki ağabey ve abla kelimelerini bile tutuklu hale getiren hiyerarşik düzen içinde örgütlenmişler. Öyle ki mesela Bank Asya’nın simgesi bir piramit. Bu örgüte ait zamanında büyük miktarlardaki parayı güya yardım adı altında toplayan “kimse yok mu” derneğinin sembolü de göz yaşı döken tek bir göz. Yani Horus’un gözü…Örnekleri çoğaltmak mümkün.

 

İşte Sembolizm ve antik uygarlıklara ait mitolojik semboller bu derece hayatımızın içinde. Farkındayız ya da değiliz. Ancak Sembolizm ile Mitoloji hep bizimle. Ve hep bizimle olmaya da devam edecek.

 

yalamanyelda@hotmail.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Bugün küresel anlamda ortalıktaki kaos, dünyayı sarsıyor. Esasen bunların temelinde iki neden aramak lazım.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?