24.11.2017,21:56
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İzmir’i hedef gösteren Yunan’la mülteci pazarlığı
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Başbakan Davutoğlu ve AKP Hükümeti, Ege Denizi’ndeki Yunan adalarını mültecilerden arındırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Ege Denizi’ndeki Türk adaları Yunan işgalinden arındırılmadan, Yunan adaları askerden arındırılmadan, mültecileri arındırmak ne anlama geliyor? AKP Hükümeti Yunanistan’ın taşeronu mu? Yunanistan, AKP Hükümeti sayesinde işgal ve ilhak ettiği Türk adalarına asker, silah ve mühimmat yığınağı yaptı. Adaları ileri karakol haline getirerek Türkiye’yi kuşattı. Adalardaki işgale ve askeri yığınaklanmaya göz yuman AKP Hükümeti şimdide Yunan adalarındaki mültecileri arındırmaya çalışıyor.

13 Şubat 1914 Tarihinde Yunan Kraliyet Hükümetine tebliğ edilen altı büyük devlet kararı, Lozan Antlaşması Madde 12 ve Paris Antlaşması Madde 14’e göre Doğu Ege Denizi’nde Yunan egemenliğinde bulunan adaların gayri askeri statüde olması gerekiyor. Ancak Yunanistan bütün antlaşmaları ihlal ederek adaları silahlandırdı. Adalara, Tümen, Tugay ve Tabur seviyesinde askeri birlikler yerleştirdi. Ayrıca, Türkiye’ye yönelik jet harekâtı için, Limni, Midilli, İstanköy ve Rodos Adası’nda, havaalanları inşa etti. Havaalanlarına jet uçakları yerleştirdi.

AKP Hükümeti’nin Türkiye’ye getireceği mültecilerin büyük bir kısmı Sakız ve Sisam Adası’nda bulunuyor. Yunanistan anılan adalara geçici mülteci barınma merkezleri kurdu. Sakız ve Sisam Adası’nda antlaşmalara aykırı olarak birer Mekanize Tugay bulunuyor. Yunanistan bu adalara yerleştirdiği asker, silah ve mühimmatı teşhir etmekten de kaçınmıyor.

Ayrıca Sakız Adası’ndaki Mekanize Tugay’ın Taktik Harekât Merkezi ve Topçu Ateş İdare Merkezinin bilgisayar ekranında İzmir/Türkiye hedef olarak gösterilmiş. Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı DimitrisAvramopoulosda İzmir’i hedef olarak gösteren bilgisayar ekranın başında poz vermiş.

İzmir’i hedef gösteren, Sakız ve Sisam Adasında silahlar ile birlikte poz veren Avramopoulos, 01 Kasım 2014 tarihi itibarıyla Avrupa Birliği (Junker) Komisyonu’nda, Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri olarak görev yapıyor.Avramopoulos, AB’deki göçmen işlerinden sorumlu. Aynı zamanda Davutoğlu, Çavuşoğlu ve Bozkır’ın AB Zirvelerindeki muhataplarından birisi.

 

AKP Hükümeti’nin öncelikli görevi, Ege Denizi’ndeki Türk adalarını Yunan işgalinden arındırmakve daha sonra da Yunan adalarını askerden arındırmaktır. Davutoğlu ve AKP Hükümeti, bu görevleri yapmadan, 18 Mart 2016’da AB ile mültecilerin geri kabulü anlaşmasını imzaladı. Öncelikli görevlerini yapmadan mültecileri alan Davutoğlu ve AKP Hükümeti, Yunan Hükümetinin taşeronu olduğunu kabul etmiştir.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay