22.02.2018,02:04
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İzmir’i hedef gösteren Yunan’la mülteci pazarlığı
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Başbakan Davutoğlu ve AKP Hükümeti, Ege Denizi’ndeki Yunan adalarını mültecilerden arındırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Ege Denizi’ndeki Türk adaları Yunan işgalinden arındırılmadan, Yunan adaları askerden arındırılmadan, mültecileri arındırmak ne anlama geliyor? AKP Hükümeti Yunanistan’ın taşeronu mu? Yunanistan, AKP Hükümeti sayesinde işgal ve ilhak ettiği Türk adalarına asker, silah ve mühimmat yığınağı yaptı. Adaları ileri karakol haline getirerek Türkiye’yi kuşattı. Adalardaki işgale ve askeri yığınaklanmaya göz yuman AKP Hükümeti şimdide Yunan adalarındaki mültecileri arındırmaya çalışıyor.

13 Şubat 1914 Tarihinde Yunan Kraliyet Hükümetine tebliğ edilen altı büyük devlet kararı, Lozan Antlaşması Madde 12 ve Paris Antlaşması Madde 14’e göre Doğu Ege Denizi’nde Yunan egemenliğinde bulunan adaların gayri askeri statüde olması gerekiyor. Ancak Yunanistan bütün antlaşmaları ihlal ederek adaları silahlandırdı. Adalara, Tümen, Tugay ve Tabur seviyesinde askeri birlikler yerleştirdi. Ayrıca, Türkiye’ye yönelik jet harekâtı için, Limni, Midilli, İstanköy ve Rodos Adası’nda, havaalanları inşa etti. Havaalanlarına jet uçakları yerleştirdi.

AKP Hükümeti’nin Türkiye’ye getireceği mültecilerin büyük bir kısmı Sakız ve Sisam Adası’nda bulunuyor. Yunanistan anılan adalara geçici mülteci barınma merkezleri kurdu. Sakız ve Sisam Adası’nda antlaşmalara aykırı olarak birer Mekanize Tugay bulunuyor. Yunanistan bu adalara yerleştirdiği asker, silah ve mühimmatı teşhir etmekten de kaçınmıyor.

Ayrıca Sakız Adası’ndaki Mekanize Tugay’ın Taktik Harekât Merkezi ve Topçu Ateş İdare Merkezinin bilgisayar ekranında İzmir/Türkiye hedef olarak gösterilmiş. Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı DimitrisAvramopoulosda İzmir’i hedef olarak gösteren bilgisayar ekranın başında poz vermiş.

İzmir’i hedef gösteren, Sakız ve Sisam Adasında silahlar ile birlikte poz veren Avramopoulos, 01 Kasım 2014 tarihi itibarıyla Avrupa Birliği (Junker) Komisyonu’nda, Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri olarak görev yapıyor.Avramopoulos, AB’deki göçmen işlerinden sorumlu. Aynı zamanda Davutoğlu, Çavuşoğlu ve Bozkır’ın AB Zirvelerindeki muhataplarından birisi.

 

AKP Hükümeti’nin öncelikli görevi, Ege Denizi’ndeki Türk adalarını Yunan işgalinden arındırmakve daha sonra da Yunan adalarını askerden arındırmaktır. Davutoğlu ve AKP Hükümeti, bu görevleri yapmadan, 18 Mart 2016’da AB ile mültecilerin geri kabulü anlaşmasını imzaladı. Öncelikli görevlerini yapmadan mültecileri alan Davutoğlu ve AKP Hükümeti, Yunan Hükümetinin taşeronu olduğunu kabul etmiştir.

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?