22.11.2017,08:26
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yunan helikopteri Muğla’ya düştü; haberiniz var mı?
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
AKP Hükümetleri döneminde başımıza gelmeyen kalmadı.

Erdoğan, Davutoğlu ve AKP Hükümeti, Ege Denizi’ni tamamen Yunanistan’a terk etti. Meydanı boş bulan Yunan Deniz Kuvvetleri hiçbir engelle karşılaşmadan Türk karasularında ve Türk hava sahasında tatbikat yapıyor. Yunan Deniz Kuvvetleri’nin, Türk karasuları ve hava sahasında icra ettiği ASTRAPI (Yıldırım) Tatbikatı sırasında bir Yunan helikopteri Muğla’nın Ardıççık Adası’na düştü.

 

 

“Nikiforos Fokas” adlı Yunan firkateyninden, 11 Şubat 2016’da havalanan AB 212 tipi bir Yunan askeri helikopteri, Ardıççık (Kinaros) Adasının üzerinden uçarken, 00.45 sularında radardan kayboldu ve Ardıççık Adası’na düştü. Yunanistan, hemen bir NOTAM (havacılara duyuru) yayımlayarak, bir C-130 uçağı ve bir Süper Puma helikopteri ile arama kurtarma çalışmalarına başladı. 

 

 

Yunanistan’ın NOTAM’ına karşılık olarak İstanbul’dan, aynı gün saat 04.40’da yayımlanan NOTAM ile söz konusu bölgenin Türk Deniz Arama/Kurtarma Bölgesi olduğu ve arama/kurtarma çalışmalarının Türk yetkilileri ile koordine edilerek yapılması gerektiği bildirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muğla il sınırları içinde bulunan Ardıççık Adası, 12 Ada bölgesinin batısında yer alıyor ve halihazırda Yunan işgali altında olan Koçbaba Adası’na 5 mil uzaklıktaki Türk Adası. Anılan adalar aynı zamanda Türk Deniz Arama/Kurtarma Bölgesi içinde bulunuyor. Ardıççık Adası, İstanbul’daki Büyükada’dan daha büyük bir ada. 1943 Tarihli İngiliz haritasında,  Yunan helikopterinin düştüğü Ardıççık (Kinaros) Adası’nın, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açık bir şekilde gösterilmiş. Yunan Deniz Kuvvetleri, Türk karasularında tatbikat yapıyor ve firkateynden kalkan Yunan helikopteri Türk hava sahasını tam 6 mil ihlal ederek Ardıççık Adası’na düşüyor. 

 

Türk Dışişleri Bakanlığı, Yunan Deniz Kuvvetlerinin, Türk karasuyu ihlalini ve Yunan helikopterinin Türk hava sahası ihlalini yine yayımlamadı. Ancak, İstanbul’dan yayımlanan NOTAM, skandalı ortaya çıkardı. Rus uçaklarının kısa süreli hava sahası ihlallerine sert tepki veren Erdoğan-Davutoğlu ikilisi, Yunanistan’ın, Muğla bölgesinde karasularımızı ve hava sahamızı ihlal etmesine yine sessiz ve tepkisiz kaldı. Yunanistan, bir aylık süre içerisinde, karasularımızı ve hava sahamızı defalarca ihlal etti. 15 Ocak 2016 Tarihinde Yunan Sahil Güvenlik (SG) botu Türk karasularını 6 mil ihlal ederek Didim/Tuz burnu açıklarında karaya oturdu. Aynı gün, 2 Yunan SG botu ve 1 Yunan balıkçı teknesi de karasularımızı 6 mil ihlal etti. 28 Ocak 2016’da, Yunanistan’a ait Cougar tipi askeri helikopter, Bodrum bölgesinde Türk hava sahasını 1 saat süreyle tam 2 mil ihlal etti. Son ihlal de 11 Şubat 2016’da yaşandı.

Davutoğlu, akademisyen sıfatıyla yazdığı Stratejik Derinlik kitabında, Kardak Kayalıklarına oturan Türk gemisinin kurtarılması sırasında, Yunan kurtarma gemisinin kullanılmasını sert bir şekilde eleştirmiş. Halbuki söz konusu gemi, Ömür Kurtarma Şirketi tarafından kiralanmış ve gemiye Türk bayrağı çekilmişti. Şimdi Başbakanlık koltuğunda oturan Davutoğlu, 16 ada ve 1 kayalığın Yunanistan’a alenen verilmesini, Türk topraklarında dalgalanan Yunan bayraklarını, Türk topraklarında elini kolunu sallayarak dolaşan Yunan askerlerini, Türk karasularının ve hava sahasının onlarca kez ihlal edilmesini nasıl izah edecek?

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dövizdeki yükseliş ekonominin baş belası.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay