24.11.2017,21:54
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Muğla’ya dikilen Yunan Anıtı törenle açıldı
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Türkiye, Kuzey Irak’ta yapılan bağımsızlık referandumunun şokunu yaşarken...

...referandumdan iki gün sonra 27 Eylül 2017’de, Muğla Ardıççık Adası’na dikilen Yunan anıtı gösterişli ve büyük bir törenle açıldı. Yunan anıtı, geçen yıl 11 Şubat’ta Muğla Ardıççık Adası’na düşen helikopterde hayatını kaybeden Yunan askerlerinin anısına dikilmiş.

 

Muğla’nın Ardıççık Adası’nda yapılan törene Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Nikolaos Tsounis, Donanma Komutanı Koramiral Ioannis Pavlopoulos, ASDEN Adalar Yüksek Komutanı Korgeneral Nikolaos Manolakos, helikopter kazasında hayatını kaybeden askerlerin aileleri ve papazlar katıldı. Törenle ilgili haber, resim ve video görüntüleri Yunan Savunma Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı.

11 Şubat 2016’da, Türk Karasularında tatbikat yapan Yunan Firkateyninden havalanan Yunan Helikopteri, Muğla’nın Ardıççık Adası’na düşmüştü. Kazada, helikopter pilotları Teğmen Konstantinos Pananas, Teğmen Anastasios Toulitsis ve helikopter teknisyeni Astsb. Eleftherios Evangelou hayatını kaybetmişti. Yunanistan’ın arama kurtarma çalışmaları için NOTAM yayımlaması üzerine İstanbul’dan yayımlanan karşı bir NOTAM ile söz konusu bölgenin Türk Deniz Arama/Kurtarma Bölgesi olduğu ve arama/kurtarma çalışmalarının Türk yetkilileri ile koordine edilerek yapılması gerektiği bildirildi. Çünkü helikopterin düştüğü Ardıççık Adası, Muğla İl sınırları içinde bulunan Türk toprağı ve Türk Arama/Kurtarma Bölgesi içinde.

 

Helikopter kazasından sonra Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Genelkurmay Başkanı Ora. Apostolakis ile birlikte 9 Mart 2016’da, Muğla Ardıççık Adası’na giderek kazada hayatını kaybeden askerleri anma törenine katıldı. Bu olay üzerine Muğla Ardıççık Adası’nın da Yunan işgali altında olduğu ortaya çıktı. Yunan Savunma Bakanlığı, 27 Nisan 2017’de, Ardıççık adasında, güneş ve rüzgâr enerji santralleri kurdu. Santrallerin açılış törenine Tuğgeneral Dimitri Houpi de katıldı. Muğla Ardıççık Adası’nda kurulacak Yunan Askeri Üssünün alt yapı çalışmaları tamamlandı.  Şimdi de adaya Yunan Anıtı dikildi.

 

CUMHURİYET TARİHİNDE İLK DEFA TÜRK TOPRAKLARINA YUNAN ANITI DİKİLDİ !...

Muğla Ardıççık Adası’na dikilen anıtın üzerine kazada hayatını kaybeden Yunan askerlerinin siluetleri çizilmiş ve isimleri yazılmış.

Bakan Kammenos ve beraberindeki heyeti Yunan Deniz Kuvvetleri Tören Mangası karşıladı. Artık Türk topraklarında Yunan süngüsü parlıyor.

Tören bitiminde Yunan askeri helikopteri, Yunan bayrağı ile birlikte anıtın üstünden tören geçişi yaptı. Yunan helikopteri Türk hava sahasını 6 mil ihlal etti.

Kammenos, hayatını kaybeden askerlerin aileleri ile sohbet etti.

Kammenos, basına yaptığı açıklamada, üç Yunan askerinin anavatanlarında öldüğünü iddia etti. Ardıççık Adası’ndaki Yunan bayrağının asla inmeyeceğini, bir kişi kalsa bile Yunan bayrağının dalgalanacağını söyledi. Ancak Kammenos’un söylemleri tarihi ve coğrafi gerçeklerle bağdaşmıyor. 1943 Tarihli İngiliz haritasında, Yunan anıtının dikildiği Ardıççık (Kinaros) Adası’nın, 12 Ada deniz sınırının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açık bir şekilde gösterilmiş.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa Türk topraklarına Yunan anıtı dikilirken, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti Yunanistan’a müzik notası bile vermedi. Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz Türk hava sahasını korumaktan sorumlu. Canikli ve Küçükakyüz, Türk hava sahasını 6 mil ihlal eden Yunan helikopterini nasıl izah edecek?

 

Muğla Ardıççık Adası’ndaki kamu düzenini sağlamaktan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin ve Muğla Valisi sorumlu. Soylu, Çetin ve Muğla Valisi, Yunan anıtının dikilmesine ve törenin yapılmasına neden engel olmadılar?

 

OHAL’i gerekçe göstererek Türk vatandaşlarının gösteri ve toplantı yapmasına engel olan muhteremler, Yunan Savunma Bakanı ve Yunan vatandaşlarının Türk topraklarında egemenlik ve bayrak gösterisine neden engel olmadılar? Türkiye’deki kaçak yapıların yasalar gereği yıkılacağını söyleyen Süleyman Soylu, Muğla Ardıççık Adası’ndaki kaçak Yunan anıtının yıkılmasını sağlayacak mı? Kaçak Yunan anıtını yıktırmaya gücü yetecek mi?

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay