26.02.2018,02:28
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yunan Başkomutan Muğla’da, Erdoğan nerede?
30122013-1-084620.jpg
ÜMİT YALIM
Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, 07 Mart 2017 Salı günü Muğla Keçi Adası’nı ziyaret etti.

Ziyaret ile ilgili haber ve resimler Yunan internet haber sitesi kalymnos.news.gr’de yayımlandı. Salı sabahı Yunanistan’ın Kalimnos Adası’na helikopter ile gelerek adadaki anma törenlerine katılan Pavlopoulos, öğleden sonra özel askeri bota (tenezzül teknesi) binerek, hiçbir engelle karşılaşmadan Türkiye’nin Keçi Adası’na gitti. 

Yunan Cumhurbaşkanı, Yunanistan Anayasasının 45.Maddesine göre Başkomutan olarak görev yapıyor. Pavlopoulos, Muğla Keçi Adası’nı hem Cumhurbaşkanı hem de Başkomutan sıfatıyla ziyaret etti.

 

Pavlopoulos’un Keçi Adası’na yaptığı ziyarete Yunan Hükümetini temsilen Ulaştırma Bakanı Nektarios Santorini ile birlikte bazı milletvekilleri eşlik etti. Ziyarete eşlik edenler arasında Genelkurmay Başkanı Oramiral Evangelos Apostolakis ve Kalimnos Adası Belediye Başkanı İoannis Galouzis de bulunuyor. Pavlopoulos, Keçi Adası’nda, Erdoğan ve AKP Hükümetlerinin himayesinde inşa edilen kilisenin önünde Adalar Valisi Tuğgeneral Sergentani’ye plaket verdi. Adalarımız ilhak edildiği gibi Yunanistan’ın atadığı Askeri Valilerin yönetimine terkedilmiş. 

Pavlopoulos, Keçi Adası’nın askeri tahkimat yapılan kale bölgesine giderek Genelkurmay Başkanı ile birlikte işgalci Yunan askerlerini denetledi. 

Pavlopoulos, Keçi Adası’nda Yunan basınına açıklama yaptı. Keçi Adası’nın Yunan sınırları içinde olduğunu iddia eden Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, Uluslararası hukuka ve Avrupa Hukukuna göre Yunan topraklarını savunacaklarını ifade etti. Pavlopoulos, Türkiye’nin; Lozan Antlaşması’na, Yunanistan’ın sınırlarına ve toprak bütünlüğüne saygı duymasını istedi. 

Pavlopoulos, Türkiye’ye meydan okurken, muhatabı olan Tayyip Erdoğan’ın sesi soluğu çıkmadı. Hâlbuki Lozan Antlaşması’na göre başta Keçi Adası olmak üzere Yunan işgali altında olan toplam 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı Türkiye’nin egemenliği altında. Üstelik Lozan Antlaşması’nın 46.Maddesine göre anılan adaların ve kayalıkların payına düşen Osmanlı Genel Borçları son kuruşuna kadar ödendi.

 

Muğla Keçi Adası, 6 millik Türk karasuları içinde. Bodrum’a olan mesafesi 4 mil. Keçi Adası, İstanbul’daki Büyükada’nın iki misli büyüklükte. Adanın her tarafında Yunan bayrağı dalgalanıyor. Adaya Yunan askerleri ile birlikte top ve uçaksavar gibi ağır silahlar yerleştirilmiş. Yunan askerlerinin yerleştirildiği Keçi Adası silah ve mühimmat deposu haline getirilerek ileri karakol haline dönüştürülmüş.

Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Tellidis de 15 Aralık 2016’da hiçbir engelle karşılaşmadan, askeri helikopter ile Keçi Adası’na gelerek adada bulunan işgalci Yunan askerlerini ziyaret etmişti. Eski Yunan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas da, 06 Ocak 2014’de, Keçi Adasını ziyaret etmişti.

Yunan Cumhurbaşkanları, Bakanlar ve komuta kademesi, hiçbir engelle karşılaşmadan, elini kolunu sallayarak Muğla Keçi Adası’na gelip giderken, Türkiye’deki muhatapları cesaret edip Keçi Adası’na gidemiyor. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Muğla Keçi Adası’na kaçan, suikast timindeki darbeci askerleri, Yunan Apache taarruz helikopteri, Yunan komandoları ve Yunan polisleri aradı. Başkomutan olduğunu iddia eden Tayyip Erdoğan, kendisine suikast girişiminde bulunan askerleri aramak üzere Muğla Keçi Adası’na Türk askerini ve Türk polisini gönderemedi.

Yunan Cumhurbaşkanı’nın Muğla Keçi Adası’na geleceği haberi, bir gün öncesinden 06 Mart 2017’de kamuoyu ile paylaşılmıştır. Haber, gazete yazarları, ulusal basın ve haber ajansları, sivil toplum kuruluşları, Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na duyurulmuştur. 

Yapılan bu duyurulara rağmen, Yunan Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyet, 07 Mart 2017’de, hiçbir engelle karşılaşmadan, elini kolunu sallayarak, Muğla Keçi Adası’na askeri bot ile gelmiş ve Türk karasularını 2 mil ihlal etmiştir. Yunan Cumhurbaşkanı’nın Türk topraklarına girişini engellemek için TSK’ya Hükümet Direktifi verilmediği ve/veya TSK’nın görevini yapmasının engellendiği anlaşılmaktadır. Böylece Tayyip Erdoğan’ın, 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını, Yunan askerine alenen teslim ettiği bir kez daha tescillenmiştir.

 

Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un, Muğla Keçi Adası’na gelerek Türkiye’ye meydan okuması bardağı taşıran son damla olmuştur. Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Soylu ve Savunma Bakanı Işık tarafından hiçbir açıklama yapılmamıştır. Karasularımızın ve hudutlarımızın ihlal haberleri hiçbir yerde yayımlanmamıştır. Yunanistan’a müzik notası bile verilmemiştir. Erdoğan, Yıldırım ve diğer sorumluların, TCK 302’de tanımlanan vatana ihanet suçu ve TMK 3’de tanımlanan terör suçunu işledikleri bir kez daha tescillenmiştir. 

 

Tayyip Erdoğan, 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını hangi gerekçe ile Yunan askerine teslim ettiğini, 18 Mart 2017’ye kadar açıklamak zorundadır.

 

Türk Dışişleri Bakanlığı, 08 Mart 2017 Çarşamba günü, 70 numaralı açıklama ile Yunan Cumhurbaşkanı’nın Ege Adalarının silahsızlandırılmış statüsüne dair ifadelerini eleştirdi. Pavlopoulos, Rodos Adası’nda, 06 Mart 2017’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 1947 Paris Antlaşmasına taraf olmamasını ve 1974 Kıbrıs Barış Harekâtını gerekçe göstererek Ege Adalarını (Lozan Md.12 ve Md.15’te adı geçen adaları kastediyor) silahlandırma haklarının olduğunu iddia etmişti. Dışişleri Bakanlığı Pavlopoulos’u, anılan konuda haklı olarak eleştirmiştir. Ancak aynı Dışişleri Bakanlığı, Pavlopoulos’un 07 Mart 2017’de, Yunan işgali altındaki Muğla Keçi Adası’nı ziyaret etmesini ve Yunanistan’ın işgal ettiği adalarımızı silahlandırarak cephaneliğe çevirmesini görmezden gelmiş, konu ile ilgili en ufak bir açıklama yapmamıştır. Bu da, Yunan işgali altında olan 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı üzerindeki egemenliğimizin Yunanistan’a devredildiğinin somut bir göstergesidir.  

 

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri   


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?