21.11.2017,17:09
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
KOÇ’un 10 Altın Kuralı ve KOÇ Anayasası üzerine
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
Mustafa Koç’un acı kaybı 20 yıl evvelinin acısını yaşattı tekrar.

Türk iş dünyasının güneşi bilinegele Mustafa Koç, özellikle Türk sanayii’nin güneşi Vehbi Koç’un miraslarındandı bizlere ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne... Şubat 1996’dan Ocak 2016’ya 20 yıl. Dile kolay…

 

Vehbi Koç, babasının küçük bakkal dükkânında çıraklıkla başladığı çalışma hayatına T.B.M.M.’de bir yıl memuriyetle devam etti. Sonrasında iş hayatına Vehbi Koç ve Ortakları şirketini kurarak ilk imzasını attı. 1938 yılında Koç Ticaret A.Ş. kuruldu.

 

Bu şirketin en büyük yeniliklerinden biri çalışanlarını kâra ortak eden ilk Türk şirketi olmasıydı. 1949’da GE ile gerçekleştirdiği ilk yatırımı ile Türkiye’nin ilk ampul fabrikası, 1955’te arçelik, 1959’da Otosan, 1962’da Uniroyal şirketlerini kurarak 1963’te Türkiye’nin ilk holdingi Koç Holding’i kurdu. Anadol ile birlikte Türkiye’nin ilklerini yapmaya devam etti. 1984 yılında Koç Holding yönetimini oğlu Rahmi Koç’a devredip Onursal Başkan olarak çalışmalarını sürdürdü.

 

İlkleri gerçekleştiren Vehbi Koç’un bunu nasıl başardığı ayrı bir inceleme konusu ama, kaba hatları ile temele bakınca sadece ilkleri değil; sürdürülebilir başarı kavramını inşaasına gerek Rahmi Koç, gerek Mustafa Koç gerekse diğer aile bireylerinin çalışmalarına ve eylemlerine bakınca anlam vermek mümkün oluyor.

 

Koç’un Bilinen 10 Altın Kuralı:

Sağlığınıza önem verin

Aile ve iş yaşantınız mazbut olsun.

Her hatadan bir ders alın.

Sabırla dinleyin, az ve öz konuşun.

Bir işe karar vermeden önce onu inceleyin.

Dünyadaki iş alemini yakından izleyin.

Bütçenizde ihtiyatlı olun.

Ülkenin sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasına yardım edin.

Küçükler büyükleri taklit ettiği için hareketlerinize dikkat edin.

İnsan yetiştirmeyi görev sayın.

 

Öte yandan Türkiye’de yine bir ilk olan şirket anayasası oluşturuldu. Söz konusu ‘Koç Anayasası’nın 6 ilkesi işe bakışı çok net gösteriyordu.

 

“Müşteri velinimetimizdir. Ürünlerimize sahip çıkmak ve satış sonrası müşterinin yanında olmak görevimizdir.

 

En iyi olmak; kalitede, hizmette, ikmal kaynaklarında, bayi ilişkilerinde en iyi olmak imajı korunmalıdır.

 

En önemli sermaye insan kaynağıdır. İnsanların yetenekleri ve güçlerinden azami fayda sağlamak, verimliliklerini artırmak, gelişmelerine imkân tanımak ve işbirliğinin yeşerdiği bir çalışma ortamı hazırlamak görevimizdir.

 

Sürekli gelişme için kaynak yaratmak. Savurganlığa ödün vermeden çalışanların ve toplumun ekonomik ve sosyal gelişmesine yardımcı olmak üzere faaliyetlerden kaynak yaratmak ve bu kaynağı akılcı kullanmak gerekir.

 

İş ahlâkı ve dürüstlük; ilişkilerde adilane, iyi niyet ve anlayışla davranmak, yasalara ve ahlâk kurallarına uymak daima ilkemizdir.

 

Türk ekonomisine güç katmak ana ilkedir. Devlet, demokrasi varsa, hepimiz varız. Memleketi kuvvetlendirmek için elimizden gelen tüm gayreti göstermeliyiz.”

 

Ömrü boyunca itibara önem veren Vehbi Koç, tüm ailesine ve milletimize örnek olup ışık tutanlardandı. Oğlu Rahmi Koç aynı düstur ile yola devam etti. Bayrağı taşıyan aile bireylerinden sonuna kadar övgüyü hakeden, çalışanların “mavi gözlü, güler yüzlü patron güle güle” diye uğurladıkları Mustafa Koç, 10 altın kural ve özellikle Koç Anayasası’na bağlılığını mütavazılığı elden bırakmadan her daim her adımında gösterdi.

 

Koç Holding’ten öte Koç Ailesi ülkemizin yetiştirdiği en büyük değerleri barındırdı içinde, barındırmakta ve barındıracak da...

 

Hepimizin başı sağolsun. Allah ailesine sabır ve uzun ömürler versin. Keza Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin böyle çalışkan, böyle dirayetli, böyle prensip sahibi vatandaşlara ihtiyacı var.

Koç Ailesi’nden çıkan işadamları gibi insan patronlara ihtiyacımız var. Mustafa Koç’a kısacık ömründe ürettikleri, yarattıkları ve özellikle dik duruşu için teşekkürlerimizle...

 

CRATonE Danışmanlık

www.cratone.com


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 1 | Onay Bekleyen Yorum 0

Muhteşem Mahmutluoğlu

Duayen işadamı merhum Mustafa Koç'un kısa ama başarı dolu hayatını kısa ve öz yazınızla çok güzel aktarmışınız. Çok teşekkürler.
27.1.2016 19:20:11


YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay