21.11.2017,00:15
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Projelerimiz doğru yaklaşımlar ile hayat bulsun…
612016-12464057_10153838785181624_2107243953_n-010533.jpg
SEZER KOYUN
Adım başı bir proje; insanın başını döndürüyor hele de seçim öncesi.

Seçimler yaklaşırken kimileri hızla projelerine çalışmaya devam ederken kimileri de sonuçları görüp ondan sonra hareket planlarını hayata geçirmeyi düşünüyorlar.

 

Latince ön, ileri anlamına gelen ‘pro’ ve fırlatmak, çıkartmak anlamında kullanılagelen ‘jectum’ kelimelerinin birleşmesinden oluşan proje esasen ileriye doğru fırlatma ve öne çıkartmak anlamına geliyor.

 

Hani insanlar hayal eder önce sonra gerçekleştirir ya, proje kavramı akademik ve günümüz iş metodolojisindeki geniş anlamından öte, medeniyetlerin doğuşundan dahi eski zamanlardan beri vardır. Frederick Taylor ve sonrasında Henry Gantt’ın Proje ve Proje Yönetimi alanında verimlilik bazlı metodoloji pek de değişmiş değilken, projeyi doğru kurgulayıp süreci de doğru yöneterek başarıyı yakalamanın yeni yaklaşımlar gerektirdiği netleşmiştir.

 

Ülkemizde “Proje” kelimesi sihirli bir kelime... Hemen herkesin kurguladığı bir projesi var vegenellikle önlerindeki tek engelin finans olduğunu düşünenler çok. Bu noktada uygun projeleri desteklemek konusunda Devletler, Sivil Toplum Kuruluşları, Bankalar, Fonlar ve Yatırımcılar devreye girse de projelerin doğumlarından itibaren can alıcı tarafı inandırıcılığı ve inandırıcılığının yansıtılmasının doğru sekilde yapılması gerçeği. Bu stepte projeye katılan en küçük bir artı değer dahi finansman bulmakta da kolaylıklar ve kısayollar oluşturabiliyor.

 

Hani reel olan paradır ya hep insanoğluna, hani önemsemezler ya yönetim kelimesini, hani ayağa düşmüştür ya algısında çoğunluğun, elbetteki durumu iyi analiz eden bazı yapılar şirketleşme ile projelere finans sağlayarak kar elde ediyorlar artık. Dünya çapında başarı kazanan fonlama şirketlerindenkitlesel çalışanlar arasında en bilinenleri Gofundme, Kickstarter ve Indiegoo.

 

Genellikle insanlardan para toplamak amaçlı, şeffaf kampanyalar ile %5 -%9 komisyon alarak projeler için fon bulmak konusunda hizmet veren firmalardan biri de Türkiye’de Fongogo. Şöyle bir bakıldığında yapılan iş oldukça önemli. Genel olarak, websitesi üzerinden sosyal medya ayağı dahil olmak üzere medya iletişimi ile insanlara projeyi duyurup destek almaya çalışıp, inanılmaz güzel işler çıkarıyorlar. Birkaç projelerine bakıldığında öne cıkanlardan biri Hayat Bulsun Projesi mesela. Projelerin daha da cabuk destek bulmaları için oluşturulan Hayat Bulsun’a sadece %37 destek bulmuş ve son 13 gün.. Web sitelerinde portal çok iyi; Halkla İlişkiler, İletişim ve Medya desteği kusursuz ancak neden bu noktada bu proje?

 

Bir Yönetim Danışmanı olarak ben önceliklendirme, planlama ve zamanlama hatası izliyorum bu projeye özel. Türkiye’de seçim öncesi planlanan bu projenin seçimlere endeksli gündemde bir mucize olmazsa başarı hedefine ulaşmasını düşünmek proje yönetimi hedeflemesinde ütopik olacaktır. Tek yol kitlesel fonlamada hepimizin son 13 günde bu projeyi gönülden desteklemesi olabilir. Bir mucizenin gerçekleşmesine katkıda bulunmak isteyenler buyursunlar derim. Ya da projenin seçimler sonrası tekrarlanması bir nebze daha arttırabilir olası desteği.

 

Yönetimin fonksiyonlarını doğru bilimsel metodolojide ve günün konjonktüründe uygulamayı başaran, hedefine ulaşan projelerin %30’lar civarında ölçümlendiği iş dünyası merkezinde, medya ve iletişim disiplinlerinin yönetim bilimi ışığında projeye özel metodolojisini uygularken destekçi araçlar olduğunu unutmadan yol alınmalı. Keza ancak bu durumda daha pek çok proje reelde “Hayat Bulsun!” diyebileceğiz.

 

Etik yaklaşımdan şaşmadan, bilimsel uzmanlığa dayanan, gerçekçi projeler ile birlikte geleceğimize yön vermek elimizde. 7 Haziran 2015 tarihi sonrasında bakalım ne tür projeler görecek ülkemiz. Herkese hayırlı uğurlu olsun...

 

CRATonE Danışmanlık

 

sezerkoyun@cratone.com

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay