21.11.2017,00:14
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
AB’nin Türkiye politikası nerede çuvallıyor?
25022015-1380168_10152000128317843_1509891310_n-161537.jpg
KADER SEVİNÇ
İtalyan düşünce kuruluşu Istituto Affari Internazionali (IAI), Avrupalı İlerici Düşünce Kuruluşu FEPS ve İstanbul Policy Center'ın beraber düzenlediği toplantıda konuştum.

Avrupa Parlamentosu Raportörü Kati Piri, AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Parlamenteri Militiades Kyrkos, AB Dışişleri Kurumu EEAS Türkiye Masası Başkanı Javier Niño Pérez ve akademisyenler Peter Seeberg, Asli S. Okyay, Çiğdem Tongal ile AB göç ve sığınma politikasını, Türkiye'de demokrasi, AB sürecinin rolünü masaya yatırdık.

 

Göç ve sığınma politikasından sonra konu Türkiye’de demokrasi ve AB'ye geldi konu hızla. AB kurumlarından bir konuşmacı “Türkiye'de otoriterleşme konusunda Avrupa suçlanamaz” dedi.


Yanıtımda şunları söyledim:
 

Elbette tüm suç Avrupa’nın değil ama onun zayıflığının önemli payı olduğunu biliyoruz.

 

Bir çok örnek verilebilir ama sadece 2010 yılına dönüp bakalım, iktidarın yargıyı bugün kavgalı olduğu Gülen cemaatiyle beraber ele geçirip, siyasallaştığı Anayasa değişikliği referandumunda biz büyük Hayır kampanyası yapıp, tüm Avrupa’yı otoriterleşmeye gider diye uyarırken AB kurumları temsilcileri ve Venedik Komisyonu “ileriye doğru atılmış adım” diyordu.

 

Bunu diyenler bugün “tüh yanılmışız, kandırıldık” diyorlar. O zaman bugün yaptığınız analizlerde yanılmadığınızın ne garantisi var?

 

Böyle yaşamsal bir konuda nasıl yanılabilir Avrupa?

 

O zaman mesele şuraya geliyor; Eurobarometer’e göre AB vatandaşları yüzde 72 oranında Avrupa Birliği’nin ve Avrupa siyasetinin bozulduğunu, iyi çalışmadığını düşündüğünü söylüyor.

 

İşte tam da vatandaşlara bunu söyleten nedenlerle AB’nin Türkiye politikası da çuvallıyor.

 

kadersevinc@gmail.com

 

Avrupa Sosyalistler ve Demokratlar Partisi (PES)
Yönetim Kurulu Üyesi
CHP Avrupa Birliği Temsilcisi

 

 


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Yazarın Diğer Yazıları
YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay